Cena severomořské ropy Brent kolem 17:45 SELČ ztrácela asi jedno procento na 51,60 dolaru za barel, ačkoliv předtím vzrostla až na 52,57 USD. Americká lehká ropa WTI ztrácela 0,8 procenta na 49,20 USD, předtím se vyhoupla až na 50,22 USD.

Společný technický výbor kartelu OPEC a několika nečlenských zemí v pátek doporučil prodloužit dohodu o omezení produkce i na druhé pololetí tohoto roku. Nyní se takřka ze sta procent plní loňská dohoda, která pro první pololetí stanoví cíl snížit těžbu celkem o 1,8 milionu barelů denně.

Náladu na trhu ale podle agentury Reuters podkopaly nové údaje o pokračujícím růstu vrtné aktivity v USA. Od posledního minima z loňského května se v USA počet vrtných souprav v provozu zvýšil o 118 procent, uvedla banka Goldman Sachs. Těžba ropy v USA za tu dobu vzrostla o téměř deset procent na 9,25 milionu barelů denně a přiblížila se nynější snížené úrovni Saúdské Arábie, která je největším světovým vývozcem suroviny.

 

Ale je v tom háček

cena nad 50 dolarů WTI akceleruje vrty, pod touto cenou vrty utlumuje. Rusko se připravilo na 40 dolarů Brent a nyní se směje, Vše, co je nad, (v Rusku se těží Brent) Rusko investuje, nebo látá díry ropnou cenou 25 dolarů za barel vytvořené, zatímco Saudská Arábie se pere o cenu nad 50 dolarech cca. Pro USA je to hrana, pro Araby tragédie, která se prohlubuje. Je jasné, že Trump hledá cestu, jak těžký průmysl podpořit, aby cena ropných souprav zlevnila. Rusko si mne ruce a do ničeho se násilně nemíchá. Proč také. Ty dohody OPEC sice zvýšili vrtné soupravy v USA, ale je to zatím na vodě a používají se staré, protože není na nové. A budeme to sledovat dál. Jenom experti na Čt24 a další mainstreamoví strategové nám předkládají hypotézy a hausnumera, že se člověk musí smát. Pouze otázkou je, zda to říkat každý den musí, nebo jsou tak hloupí.