Tomská celnice spolu s Rosselchoznadzorem a dopravní prokuraturou zabránila pokusu dovézt do Tomské oblasti 150 tun jablek ze střední Evropy, oznámila tisková služba celnice. I do České republiky se pašují polská chemická jablka a je ticho po pěšině. Ministr zemědělství je ukryt neznámo kde. A naše...

 

„Na celnici byla ohlášena jablka odrůd Granny Smith a Fuji údajně vypěstovaná v Turecku. Expertíza však ukázala, že jablka ve skutečnosti pochází mimo jiné i z České republiky. Bylo také zjištěno, že zboží nebylo naloženo v Turecku, ale v Pobaltí," uvádí se ve zprávě pro tisk.

Zboží bylo zabaveno a zničeno.

150 tun jablek zimních odrůd Grenny smith a Fuji pod zástěrkou tureckých deklarací se pokoušelo proniknout do Tomské oblasti v Rusku. Ale celnice s odborníky z Rosselchoznadzoru (Federální služba pro veterinární a fytosanitární dozor) pokus zmařila a zjistila skutečný původ produkce – Česká republika, Slovensko, Polsko, Rumunsko.

Jak se podařilo odhalit nelegály?

„Velmi jednoduše!" řekla  tisková mluvčí Rosselchoznadzoru Julia Melanová.  Vývozci se ani nenamáhali změnit označení na balení. Celnici byly předloženy v podstatě falešné doklady potvrzující, že zboží bylo naloženo v Turecku. Připouštím, že turečtí partneři o této machinaci nemuseli ani vědět. Ve skutečnosti byla jablka naložena v Pobaltí. A možná (to budeme ještě zjišťovat) v Bělorusku. Dodavatelé vymýšlejí spoustu geniálních zamotaných tras, aby pomocí různých pravd a nepravd pronikli na ruský trh. To se děje celé čtyři roky, kdy platí odvetné embargo Ruska na sankce Evropské unie.

 

Jaká je podle Vašeho názoru výše škody, kterou Východní Evropě způsobuje zákaz dovozu potravin do Ruska?

Náš úřad toto hodnocení neprovádí, ale mohu říci, že během setkání s kolegy — veterináři ve Východní Evropě často slyšíme stížnosti na velké ztráty, k nimž dochází následkem ruského embarga v oblasti rostlinné výroby a mléčných výrobků. Je třeba chápat, že tyto země celá desetiletí budovaly své tržní vztahy s ruskými partnery a tyto tržní kanály se nijak nechtějí rozpadat. V Polsku vytvořili celé jabloňové sady a počítali s tím, že úrodu budou vyvážet do Ruska; dovážela se k nám jablka ze Středních, Severních a Východních Čech. Mnohé farmy teď zbankrotovaly. Další hledají cesty odbytu produkce v EU, v Egyptě, v Číně.

 

Ale dostat se na tyto trhy, kde pracují dodavatelé na základě dlouhodobých smluv, je prakticky nemožné, a tak pokračují v pašování zboží na ruský trh a velmi riskují.

Ano, prostě ztrátou své produkce! Vždyť tato partie v Tomské oblasti byla nejen zabavena, ale i zničena. Mimochodem, není vám líto českých a polských jablíček?

Jestli je nám někoho líto, tak našich výrobců, kteří dnes dostávají ohromné prostředky z rozpočtu, aby se v sankčních podmínkách rozvíjeli, zásobovali Rusy vlastní produkcí. A tady se objevují nelegální konkurenti, pronikají na trh a snižují cenu. Vždyť zdaleka ne všechny takové falešné dovozce se daří odhalit.

 

Přitom nám experti stále tvrdí, že byla neúroda jablek a proto musí být drahá, nebo chemická polská. Zde přímo ruská strana předložila fakta a naši podvodníci potrestáni nebudou? A občan České republiky opět ostrouhá?

 

 

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Návštěvník - Jablka za téměř nedostupnou cenu

  "Jablka bývala běžným ovocem, dnes se však stávají pro mnohé rodiny nedostupná. Průměrné ceny jablek dosahují 40 Kč za kilogram, výjimkou však nejsou i ceny mnohem vyšší, mnohde až 60 Kč za kilogram. Odborníci dokládají meziroční zdražení až o 29 %. Jedním z důvodů vysokých cen jablek jsou mrazíky na jaře minulého roku. Problém s cenami jablek není jen v naší republice. Jablka jsou nedostatková v celé Evropě a tím roste i jejich cena. V současné době je paradoxem, že některé druhy exotického ovoce jsou levnější než česká jablka.

  Rodiče, kteří chtějí dětem poskytnout ovoce a zeleninu v potřebném množství a kvalitě, musí sáhnout hluboko do kapsy. Sadaři předpokládají, že letošní úroda bude lepší, jarní mrazíky stromy nepoškodily. Takže se můžeme těšit na dostatek tuzemských jablek a že cena bude opět přijatelná.

  Velkým problémem, který nás postihuje, je malá soběstačnost v produkci potravin. Lidé poukazují na nekvalitní dovozy, jak potravin, tak i ovoce a zeleniny. K tomu, aby se současný stav zlepšil, musíme přispět i my spotřebitelé. A to vyžadováním kvalitních domácích potravin. Jen tak je totiž šance, že se ve větším množství objeví v regálech supermarketů. Jinak se nám může přihodit, že našim potomkům budeme české jablko ukazovat jako raritu."

  Miloslava VOSTRÁ, poslankyně za KSČM a předsedkyně Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny PČR
  http://www.halonoviny.cz/articles/view/47678225

 • Návštěvník - František Dobrota

  V odpovědi na: Návštěvník - Jablka za téměř nedostupnou cenu

  Ale to snad nesouvisí. Rusáci našli naše jabka, jak tam pašuje naše zemědělská dotovaná parta. Takže my dotujeme a oni ještě kradou?

 • Návštěvník - Jan

  Autor clanku podporuje idiocii sankci a zakazu, ktere nepatri do dnesniho sveta. Jsme prostrednitvim nasich politiku a jeji zlocinu poskoky cizi mocnosti USA a jejich politiky na ochranu zajmu USA. Zniceni zasilky je druha idiocie. A blbci tady hykaji uspokojenim nad tim!
  Jsme ovladani bandou grazlu, kteri podporuji cizi zajmy proti nasim narodnim zajmum!

 • V odpovědi na: Návštěvník - Jan

  Nevím co autor Rosselchoznadzor podporuje, ale věřte, že my na Skryté pravdě 100% NE! Na druhou stranu je (Vaší terminologií) větší idiocie, kdy my jsme čistými plátci ročně 500 miliard Kč státům EU, Poláci čistými příjemci a naše peníze jdou Polsku, aby podlezlo ceny našich jablek u nás, nebo do Ruska. Do toho Ruska, se kterým by nejraději vyhlásili Polácvi válku a s pomocí pobalstských států, které se na těchto podvodech jako státy podílejí. A nyní řekněte, kdo za tou "idiocií" stojí. Mimochodem i to zničení je dle zákonů WTO, které Rusko přísně dodržuje, pokud by to nechtělo ukrást. A Vy napíšete, že je to idiocie jako zboží, zabavené u Vietnamců. Vidíte, jak vypálit něco o odiocii, aniž znám posloupnost a fakta je ošidné?

  Komentář naposledy upraven v před 11 měsíci od Petr Pokorný
 • Návštěvník - Jan

  V odpovědi na: Petr Pokorný

  Spatne jste mne pochopil. Souhlasim beze zbytku s Vasim nazorem.
  Cilem USA je drtit a vydirat svet nejenom vojensky, ale zavest tento chaos i do ekonomiky. Bez ohledu na sve spojence, coz jsou ale jenom lokajove, jak zde sami Amici ukazuji vyhrozovanim, ze i na ne uvali sankce, kdyz neskonci obchodovat s Iranem. Je to dukaz, ze NWO je realitou, protoze lokajske zeme nemaji zadnou severenitu. Jejich panem a otrokarem jsou USA, praskajici bicem. Ted lokajove zkousi vzpouru v obchode proti USA zavedenim reciprocnich cel. Protoze to jsou ale stale jenom lokajove, spatne to pro ne i pro nas dopadne. Vse slouzi k preformatovani USA. Aby se to mohlo stat, vrha Trump i cely svet do opozice k USA a uvolnuje tak jejich lokajske vazby.
  Dekujme Rusku, ze stale zachovava chladne nervy nejenom v kauzach Skripal, MH17. Je hanbou, ze zeme, ktere Rusko osvobodilo od nacizmu za cenu milionu svych vojaku a obyvatel, se dnes podileji na priprave valky proti nemu!!!!