Nevím, co si mám myslet.  Byly doby, kdy Tomáš Töpfer zastával svobodu. Zastával svobodu slova. Svobodu vyjadřování. Ty doby byly za Václava Klause. Byly doby, kdy paparazzi nemilosrdně stíhali nejen ty "špatné", ale v zájmu prodejnosti i ty, kteří byli známí, ale tiší, slušní, poctiví. Lhali a dehonestovali. Dokázali zničit. Ale z extremu do extremu odmítám.

 

Co třeba Topolánek v Itálii? Že ho nemáme rádi? Ale princip je princip. Co princezna Diana na soukromých lodích a soukromých plážích? Nebo naprosto skandální útok na soukromí Nagyové - Nečasové Slonkovou, odposlechy, hnusné urážky a výpady? Opozice vždy jásala, nikdo z politiků se nepohoršoval, že je to hnus. Já ano.

Byly doby, kdy jsem měl před hercem a politikem hlubokou úctu. Podporoval jsem jeho záchranu divadla v Nuslích. Pak se něco stalo a pro mě hvězda Töpfer zhasla. Zhasla až na tolik, že filmy, které nesou jeho jméno vypínám. To, když jsem poprvé slyšel náznaky srovnání Miloše Zemana a Andreje Babiše s Adolfem Hitlerem. Ano, jako herec si umí dávat pozor na jazyk, ale každého i nepříliš chytrého se ty konotace a náznaky dotknou. A nevidím rozdílu mezi přímým útokem a nepřímým, navíc od člověka, kterého výroky narozdíl od neplacených či dobrovolných přispěvovatelů internetu jsou jako kánon, jako ten, jehož slovo je napůl svaté. Vždyť je přece tak známý.

 

Proč to píši?

Protože mnozí z nás si pomohou příměrem. Mnozí z nás, obyčejných, si vypomohou obezličkou. My nejsme herci, senátoři, nevystupujeme v České televizi. Když nás někdo upozorní, že některé slovo je příliš agresivní v zápalu důrazu, omluvíme se a slovo nahradíme. Je to tak správné a přirozené.

Ale Tomáš Töpfer došel dál. Za věcné výhrady názoru se soudí. Odmítám se vyjadřovat k rozsudku, dnes už se trestá častěji, než za totality, kdy byla svoboda slova mezi obyčejnými lidmi až na dvě Ústavou dané výstrahy: nesmělo se veřejně vystupovat proti ÚV KSČ a organizovat proti nim protesty. To pak byla odezva tvrdá. Ale dnes už si nedovolíme na plná ústa kritizovat "jak nám ústa narostla" jadrnými slovy ve veřejném prostoru ani ty "správné činitele". I za kameňáky politické se už dnes trestá a to za komunistů bylo dovoleno. Naopak mnozí komunisté se tomu i "huronsky" smáli. A dnes skutečně nevím, co si mám o Tomášovi Töpferovi myslet. Nebo vím, ale tiše a pokorně.

 

Vypínám televizi, když film s jeho osobou dávají. Tiše a pokorně protestuji, aby za názor byly trestně právní tresty, byť je dnes tento herec vyhrává. Je mi smutné, co se z těchto lidí stalo. Volám # MeeToo slušní lidé. Volám a prosím: nezakazujte svobodu slova, je to cesta do pekel. Myslím tím trestně právně. Žádejme omluvy, žádejme, aby se určité věci nesdělovaly.

Každý z nás obyčejných ví, že je rozdíl někoho nařknout ze znásilnění, zničit mu život a někomu i třeba nevybíravě vynadat, o někom pochybovat. I soudy by to měly vědět. O prvním víme, že by měl být soudí postih. Za druhé pokárání. To ví selský rozum, to se ví po sta let.

Mimo určitých období. Třeba mezi léty 1939 - 1945. Nebo když na císaře pána...

Nebo dnes?

 

Ano, pan Tomáš Töpfer vyhrál poslední soud, ale ztratil mě, kterého jsem si vážil. Třeba je mu to je jedno, třeba mu na lidech nezáleží, ale mě, mě je smutno. Co se s těmi lidmi stalo?

Pane Töpfere, vyhrál jste soud, ale ztratil jste člověka, který Vás měl rád. I když je Vám to asi jedno.

 

Aby bylo jasno: nevyjadřuji se k rozsudku. Sice mám strach z nenávisti, ale hlavně důvod je jiný: pohrdám lidmi, kteří se soudí za názor. A tam jste se zařadil. Nejvyšší soud se vyjádřil: "Relativní výjimka je připouštěna pouze u osob tzv. veřejného zájmu, avšak jen potud, pokud je uvádění takových skutečností na veřejnosti v přímé souvislosti s činností této fyzické osoby ve veřejném životě," ... lze tedy důvodně považovat v uvedených specifických okolnostech za podstatný zásah do cti a vážnosti žalobce, i když použitá formulace nebyla výjimečně vypjatá, či dokonce vulgární,“.  Vy jste byl nejen herec, ale hlavně i politik. A opakuji, nevyjadřuji se k rozsudku, nerozumím mu. Ale k podání trestního oznámení. Byť 150 000 pro tak velké médium Mafra není dramatické.

A zde si prosím vyslechněte, jak "kulantně" tento herec uráží. Ale to nevadí. Dnes stojí na správné straně. Ani pan Babiš, ani pan prezident Zeman nejsou Hitlerové, byť jste dostal frenetický potlesk od těch "lepších". To přece právně snad nejde, aby pan herec mohl urážet, ale soud vyhrál, že on urážen byl. To přece paní La Justicia a její váhy nemohou připustit. A to je ten rozdíl mezi námi. Mezi chlapi. Mezi slušnými, poctivými lidmi. A další perla: pan herec žádá všude kontrolu, aby nevstal nový Hitler: pouze na umělce to však nepatří. Oni jsou ti lepší. Jako Hrušínský. Jako Aňa...

Pane Tomáši Töpfere, nastává soumrak českého národa. Po kolikáté už. Mluvíte o Blanických rytířích. Jenomže to nejsou skuteční lidé. Ti jsou v každém z nás. V poctivých, slušných lidech, když je doba zlá. O semknutosti. A duševní podpoře ubližovaným. O podpoře západu, když nás Hitler likvidoval. Ne, Hitler, ale západ nás zaprodal. Možná jste to nepochopil, možná jste to úmyslně nepochopil. Nevím. Vím pouze jedno: nemám už Vás rád. Definitivně.

 P.S. Nepropadl náhodou Tomáš Töpfer do propadliště dějin, když napadá jiné?

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Katka

  Pompézní a patetické...

 • Jarda

  V odpovědi na: Katka

  Co tim chtel basnik rict?

 • Navstevnik

  Zida Töpfera nemam rad odjakziva. Komedianti ukazali i za Protektoratu a komunismu sve podlosti vuci pravde a lidem.
  To se tyka demonstraci v Hongkongu. US ambasada byla pristizena pri predavani pokynu vudcum demonstrantu a ted i pri financovani.
  Na sever od Papuy Nové Guineji, v Hongkongu, se situace uklidňuje navzdory nejlepšímu úsilí amerického ministerstva zahraničí a CIA. Zdroj CIA podal zprávu o situaci v Hongkongu:

  „Někteří členové CIA byli zachyceni na fotografiích a záznamech, jak vyplácejí částku 3.000 hongkongských dolarů (HKD) za den pro ty, kteří jsou vpředu na ulici, a 300 HKD pro protestující na letišti.“ Nyní, „pět z hlavních organizátorů uteklo do USA. Dostali zvláštní letový plán a letěli přes Tchaj-wan,“ uvedl zdroj.

  „Čínská tajná policie infiltrovala demonstranty a „sbírá“ demonstranty. Jsou převezeni na nezveřejněná místa mimo Hong Kong. Budou znovu k vidění?“ Ptá se zdroj.

  Bitva v Hongkongu je jen jednou z front de facto hybridní války, která nyní probíhá mezi Čínou a USA. Americké zdroje CIA tvrdí, že další krok bude zahrnovat pokus o uzavření hongkongského bankovního systému.

 • *

  Töpfer je béčkový herec a senátor ODS (2006-2012), proč je ředitelem Vinohradského divadla, jmenoval jej pražský primátor Svoboda /ODS/ v roce 2012?
  Proč je šéfdirigentem České filharmonie Semjon Byčkov, jmenován v říjnu 2017 ministrem kultury Hermanem /KDU-ČSL/?
  Proč je ředitelem Národního divadla Jan Burian bez otevřeného výběrového řízení, jmenován ministryní kultury - družinářkou Alenou Hanákovou /TOP 09/ v únoru 2013?!
  Proč ředitel Národního divadla Jan Burian jmenoval na post hudebního ředitele Státní opery od srpna 2019 NĚMČOURA Karl-Heinze Steffense?!
  Proč je ředitelem Národního muzea Michal Lukeš, jmenován v roce 2002 ministrem kultury Pavlem Dostálem /ČSSD/, a z rekonstrukce Národního muzea si udělali s Metrostavem druhý tunel Blanka?!

  PROČ JSOU ŘEDITELI NEJVÝZNAMĚJŠÍCH ČESKÝCH KULTURNÍCH INSTITUCÍ OSOBY ZJEVNĚ NEČESKÉ NÁRODNOSTI?!
  Byčkov
  https://d15-a.sdn.szn.cz/d_15/c_img_E_G/gnnBTN0.jpeg
  Burian a Karl-Heinz Steffens
  https://www.narodni-divadlo.cz/uploads/assets/tk-opera-20190205.jpg
  Lukeš
  https://1gr.cz/fotky/idnes/14/012/cl6/RAB50899e_michallukes.JPG
  ČSSD: Senátor Töpfer se nesmí stát ředitelem Vinohradského divadla (18.01.2012)
  "Vyjadřujeme hluboké znepokojení nad dnešním rozhodnutím Komise Rady hl. m. Prahy pro výběr ředitele Divadla na Vinohradech, která ve třetím kole výběrového řízení doporučila Radě jmenovat novým ředitelem senátora ODS Tomáše Töpfera. Tento krok považujeme za bezprecedentní snahu o zpolitizování této významné kulturní instituce, jenž je divadelní chloubou hlavního města. Jmenování Tomáše Töpfera je pak nejen typickým příkladem politické korupce, ale zároveň alarmujícího morálního střetu zájmů, neboť tento uchazeč zároveň provozuje Divadlo Na Fidlovačce, které každoročně čerpá od hlavního města grantovou podporu ve výši takřka 10 milionů korun."
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politici-volicum/CSSD-Senator-Topfer-se-nesmi-stat-reditelem-Vinohradskeho-divadla-220228

  Odboráři Národního divadla zastupující operu chtějí výběrové řízení na ředitele první české scény. Stávajícího ředitele Jana Buriana vyzvali, aby požádal ministra kultury Lubomíra Zaorálka o vyhlášení konkurzu na svůj post. (04.09.2019)
  https://www.idnes.cz/kultura/divadlo/operni-odbory-hansen-burian-zaoralek-konkurz-na-reditele-narodni-divadlo.A190904_103742_divadlo_ts

 • Stieglitz

  Z toho TT dnes určitě neusne...

 • *

  V odpovědi na: Stieglitz

  Tady pomůže jen „ozbrojená pěst dělnické třídy“.