S náporem zimy bojuje řada evropských států. Zasněžené silnice dnes komplikují dopravu na celém Slovensku, kde v některých místech spadlo až 20 centimetrů sněhu. Kalamita je i v Polsku, Švédsko sevřely mrazy, Dánsko bičuje extrémní vítr.

 

Na středu 4. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy.
Minimum -22,6°C v roce 1795
Maximum 12,9°C v roce 1925
Průměrná teplota 0,0°C.

 Lyžařská střediska hlásí, že napadlo za poslední období  až půl metru nového sněhu a na sjezdovkách nyní výška sněhové pokrývky atakuje dokonce hranici jednoho metru!

 Od čtvrtka bude do Česka proudit arktický vzduch, který přinese výrazný pokles teplot – celodenní mrazy. V sobotu bude ojediněle po ránu rtuť teploměru klesat až k -20 °C.

 

Na severu Švédska klesly v noci na dnešek teploty téměř k minus 30 stupňům Celsia.

Washington - Jihovýchod Spojených států v pondělí zasáhly bouře doprovázené silným větrem a přívalovými dešti, zemřelo již pět lidí. Nejhorší situace je ve státech Alabama a Mississippi.

 

Moldava - Krušné hory

 

Na severozápadě Sachy, největší republiky Ruské federace, bylo v  noci ze soboty na neděli naměřeno  -56,1 °C . Ale -50,0 °C bylo zaznamenáno i jinde.

 Verchojansk  1. 1. 2017 naměřeno -54,8 °C, díky čemuž se octil 10 °C pod úrovní dlouhodobého průměru. Rekord však byl 1. 1. 1892, kdy teplota klesla až na -67,8 °C.

V Usť-Nera klesla teplota na -53,6 °C, dále Saskalach (Tmin -51,2 °C) či Ust’-Kujga (rovných -50 °C).

 

V Laponsku při -30 v zimě tvrdí, že je přijatelně. I na Barrandově si někdo myslí, že zima je nesmysl...

 

Faktem ale je, že teplo je každému, jak se cítí. A když se někdo rozhodne, že je teplo, tak je teplo...

 

 

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny