Než se nadechnete k nadávání, že byly malé platy, tak vydechněte a nejdříve si přečtěte důvod. Pak to můžete rozcupovat. Ale prosím: fakty. Protože nikdo méně nekřičel, jak málo se u nás bere a jaká jsme montovna západu. Tak kde je háček, dnes dokonce hák?

 

Řekněme si hned od začátku: z naší republiky odchází ročně cca se vším všudy 600 miliard korun, do naší republiky proudí cca 100 miliard dotací. To znamená, že každý rok je deficit půl biliónu koun, kterými MY DOTUJEME ZÁPAD. Komedie, že? Chudá Česká republika každý rok dotuje západ půl biliónem korun. (Jen pro srovnání: celá transformace z komunistického systému do kapitalistického stála také půl biliónu, což bylo celé období Klausových vlád. Přesto je Klaus brán skoro jako zločinec, za kterého se rozkradl stát. A zde tato částka odchází každý rok ven a to je prý cena za to, že smíme být v Evropské unii. Zajímavé...)

A o co tedy jde?

Ten zločin není v tom, že se lidem zvedá na chvíli úroveň žití. Kdyby stát rozdával lidem z oněch půl biliónu korun, nejlépe vše, budu tleskat jako malé děcko. Jenomže Babiš za připravované dohody s ČSSD rozdává opět peníze jako Špidla "Zdroje jsou" se Sobotkou s obrovskou sekyrou ve futru, zatímco oněch půl biliónu jde stále nezmenšeně ven. A zatímco Babiš a jeho parta připravuje při údajně skvělém výkonu rozpočet se zadlužením 50 miliard a víc, logické by bylo, kdyby tato vláda ušetřila 200 miliard a peníze našla tam, co nám utíkají mimo stát.

Co se stane a co by se přitom mělo udělat

Všichni dostanou přidáno. Už dostávají. Žádná ekonomika to neutáhne. Najednou nebude zboží. Jako za komunistů. Ale zatímco za komunistů byly prázdné obchody a lidé měli peníze, dnes obchodníci za pár měsíců zvednou cenu zboží, nebo na dluh dovezou. Dražší. Takže najednou ten, co zjistí, že dostal deset tisíc přidáno, zaplatí měsíčně deset tisíc víc a "zítra na tom bude jako dnes". Nula od nuly pojde. Pouze se změní číslo na výplatní pásce a těm, co se nepřidá, se drasticky zvednou náklady na život.

A pokud Trump (tomu se budeme podrobněji věnovat příště) zvýší cla na auta, hliníkové motory a další, spustí se katastrofa. Odnese to Babiš? Hamáček? Jourová? Nebo někdo jiný z nich? Ne! Odnesou to ti nejchudší jako v USA v roce 2008!

 

Co se mělo dnes udělat?

Zvednout platy zdravotním sestrám. Vlastně všem, kteří pracují na třísměnný provoz. Tam je skutečný deficit především zdravotní. Neboli razantně zvýšit od státu směnný příplatek. Ze zákona. A teprve, až ze soukromých firem díky zvednutým platům přibude do státního rozpočtu, teprve z těchto peněz státním zaměstnancům přidat. Tím by rychleji tvrdla i koruna, což by znamenalo pro podniky výhodnější nákupy moderních strojů při nezvětšené inflaci a tím by zůstalo více peněz lidem v kapsách.

 

 Fakta

"Průměrná mzda, na kterou obvykle nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců, tentokrát rostla rychleji než medián. To znamená, že tentokrát se přidávalo spíše lidem se mzdami vyššími. Ale i zde nejspíše zafungoval efekt administrativního zvýšení platů veřejné sféry," říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Navíc výklad například NOVY v zájmu sledovanosti vytváří zvětšenou mezilidskou nenávist. Pražáci prý berou o hodně víc. Jenomže životní náklady stojí o hodně víc. Za druhé ti zaměstnanci berou skoro stejně, ale vše platí jako v Praze. Byt 1+1  3,5 milionu, na Moravě tentýž za milión. Proč má mít státní zaměstnanec na Moravě výhodu vyššího platu než v Praze? Snadno se dopočítá relace průměrného bydlení na kraje a nákladů.

 

Názorný příklad, na co lidé naskočí a NOVA ráda vyvolá závist. Mají lidé proč?

Bakala s platem milion se přistěhuje na Modravu, kde bude hypoteticky jeden vrátný s platem 10 000 Kč. Jaký bude následně průměrný plat na Modravě? Medián nelze ze dvou čísel prakticky vypočítat (rovná se průměru), ale průměrný plat bude pro vrátného 505 000 Kč. Což je ideál pro statistiky, ale řekněte vrátnému, že se má dobře, protože statisticky má plat 505 000 Kč a na výplatní pásce dostane 10 000? Pošle vás ke všem čertům!!

Ale náš drahý politik promluví k národu, jak jeho zásluhou se zvedl průměrný plat v Modravě na krásných 505 000 Kč, protože rok předtím tam byl pouze deset tisíc.

 Miliardářův odchod znamenal konec zlatých časů pro Modravu. Peníze, které vesničce putovaly z jeho daní, ji držely nad vodou.  Modrava z odvodů fyzických osob dostala najednou 19 milionů Kč. Díky tomu, jak tyto peníze tekly do modravského rozpočtu, dostávali její obyvatelé např. každou zimu příspěvek na vytápění až 14 tisíc Kč, peníze na dopravu atd. S odchodem Bakaly do Švýcarska nastal utrum.

 

 Přesně tak je to s Prahou. V luxusních rezidencích bydlí samí Bakalové s platy Jourové - milión a víc. Měsíčně. Ale obyčejní lidé berou o tisíci korunu víc, než na Moravě, severních Čechách, náklady jsou však desetinásobné. Díky "Bakalům, Jourovým a padesáti Ukrajincům v jednom bytě. A těch jsou zde tisíce. U důchodců se nerozlišuje místo bydlení. A tam je to nejlépe vidět. Důchodci v Praze živoří, a mohou li, utíkají do chudších krajů, aby přežili.

To už však ten z Moravy či severních Čech neví. Vidí průměr a ten mu NOVA ukazuje o 12 000 výš. Vážně bere důchodce v Praze 24 000 a na venkově 12 000Kč? Ukažte mi ty statistiky, nebo jděte s takovýto informacemi na nenávist do háje a pište, či říkejte pravdu!

 

Ale TV NOVA jásá: čísly takto postavenými zvedla sledovanost a zda se pak lidé mezi sebou nenávidí, byť platy mají všude skoro stejné je už na nich. Nebo snad vlakvedoucí z Prahy bere jinou mzdu než ten z Brna či Olomouce? Zjistěte si to. A proto  další sekera do futra díky Babišovi a ČSSD je zločin, který se projeví během roku, dvou let, ale zatímco oni odejdou, chudoba zde zůstane.

 P.S. To není návrat k totálnímu zamlčování platů. Naopak, ať se zjistí, kolik má úřednice na malé obci s náklady 00nic a kolik má úřednice v Praze, kde nájem měsíční stojí až 15 000 Kč a byty střední třídy 2+kk  5 miliónů a víc. Ale do toho se politikům nechce. Stačí jim průměr a medián.

 

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Nahraj předchozí komentáře
 • Návštěvník - Ten, co to cáluje

  V odpovědi na: Návštěvník - František Krontorát

  Ty jsi blb korunovanej. V jedný větě si nafackuješ.
  Není pravda, že průměrná mzda roste rychleji než medián.
  Průměrná mzda meziročně se zvedla rychleji o 8,6% a medián vyrostl o 8,3%
  A to nepsal jenom Dufek.
  Kurzy.cz
  Průměrná mzda, na kterou obvykle nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců, tentokrát rostla rychleji než medián. To znamená, že tentokrát se přidávalo spíše lidem se mzdami vyššími. Ale i zde nejspíše zafungoval efekt administrativního zvýšení platů veřejné sféry, a tak na hluboké závěry zatím nejsou dostatečně podrobná data. Pokud bychom se podívali, komu v korunách vzrostly mzdy nejvíce, tak je to veřejná správa, kde se přidávalo o téměř 3800 měsíčně.
  Ale na počet lidí ty blbe se přidávalo víc (množstvím, což ti do palice zase nedolezlo jako Bohoušovi) tam, kde nejsou lidi s minimální mzdou.
  Ty neumíš česky a píšeš tisíce socialistických příspěvků. Už jste zaplatili exekuci v Lihovym domě?

 • Návštěvník - František Krontorát

  V odpovědi na: Návštěvník - Ten, co to cáluje

  Rozdíl 0,3% je důkazem toho, že neroste průměrná mzda rychleji než medián. Bláboly nějakého Dufka pro mne nejsou směrodatné, to už jsem napsal v prvním příspěvku. Důležitá jsou fakta. A ta hovoří jasnou řečí.
  Cituji z článku, na který jsem dal odkaz:
  Nejvíce si polepšili zaměstnanci v odvětvích, kde dominantně rozhodoval stát. Obor "kulturní, zábavní a rekreační činnosti" zaznamenal meziroční růst o 13,1 procenta, vzdělávání o 12,6 procenta, veřejná správa a obrana o 12,5 procenta, zdravotní a sociální péče o 11,8 procenta.
  Oblasti, kde se rozhodně nejedná o nejvyšší příjmy.
  "V soukromé (podnikatelské) sféře zaznamenaly největší růst průměrné mzdy činnosti v oblasti nemovitostí (o 8,9 %) a v dopravě a skladování (o 8,6 %). "V obchodě a opravách vzrostla průměrná mzda již podprůměrně - o 8,4 %," dodává Holý. Průmysl si polepšil o 7,5 procenta."

  "Vůbec nejnižší nárůst byl v peněžnictví a pojišťovnictví, kde však zaměstnanci s průměrnou mzdou 55 234 korun zůstávají z hlediska mzdové úrovně na druhém místě. Nejlépe jsou placení zaměstnanci v odvětví informačních a komunikačních činností s průměrnou mzdou 56 822 korun."

  Shrnuto uzavřeno: Rozdíl 0,3% mezi růstem mediánu a průměrnou mzdou je tak zanedbatelný, že je to důkazem, že průměrná mzda neroste rychleji než medián, jenže to jsi evidentně nepochopil.

  Dále shrnuto a zakončeno: Nejvyšší přírustky mezd byly u minimální mzdy (50%), dále je těžiště u mezd pod mediánem, kde dosahoval nárust až 13%.
  U nejlépe placených zaměstnanců se nárust pohyboval jen kolem 4%.
  Z obrázku je pak vidět, že si polepšili prakticky všichni, nejvíce však ti u hůře placených zaměstnání.
  https://screenshotscdn.firefoxusercontent.com/images/7a3281fa-400d-417a-bb58-32cced66682a.png

 • Návštěvník - Ten, co to cáluje

  V odpovědi na: Návštěvník - František Krontorát

  Opusi, ty blbče, nech si ty hámoviny pro soudruhy z lihovýho domu. Když někdo bere 60 000 a dostane přidáno 5%, má navíc 3000Kč. Když někdo bere 15000 a dostane 10% přidáno, dostane 1500 Kč. Ty jsi dementní jak ozubená pleš Sobotka, kterýho vyrazili. Co jsi měl z počtů?Kupeckých počtů? Procentama dostane víc a je mu to k čemu? K hov...

 • Návštěvník - František Krontorát

  O těchto počtech článek není, to sis zase nevšimnul ty, že jsi off topic.
  Článek tvrdí, že průměrná mzda roste rychleji než medián a ná základě této nepravdy dochází k chybnému závěru, že dostali přidáno předeším lidé s vyššími příjmy.
  Není to pravda! Medián roste stejně jako průměrná mzda a přidáno dostali především lidé s nižšími příjmy. Nejvívce pak lidé s minimální mzdou, kde byl nárust 50%, to jest z 8 tisíc na 12 tisíc. A za čtyři tisíce navíc by se nezlobil ani člověk s vysokou mzdou, natož člověk s nízkým příjmem.
  Medián nemá s průměry nic společného, ale má jednu velkou výhodu, spolehlivě očistí statistiku o velmi vysoké příjmy i velmi nízké příjmy. Přesto byl nárust mediánu 8,3% a to je známka toho, že o těch lidech s vysokými příjmy nemá smysl polemizovat, jsou navíc zanedbatelnou množinou.
  Článek je klasická manipulativní demagogie, kdy cílem je zkritizovat všechno a vždy. Hlavně nepřiznat, že Sobotkova vláda úspěšně nastartovala ekonomiku. Je jasné, že tyto články si na pravdu nehrají, Tady jde o ideologii a manipulaci s davy s cílem prosadit do popředí nesystémové strany a zavést do společnosti řízený chaoz.
  Konceptuálně negramotní lidé na tyto manipulace nskakují a potom to dopadá jako po těchto volbách, kdy iluze objektu řízení bude mít vždy ve býsledku katastrofické následky a chaoz. Tato iluze řízení často semele i původce té iluze. To jsou prostě objektivní procesy, které lidé jako ty nikdy nepochopí.
  V informační válce se nikdy nedá vyhrát lhaním a lidé už to vidí, že naběhli podvodníkům

 • Návštěvník - František Krontorát

  Ročně odchází do zahraničí na dividentách do 300 miliard korun. V průměru čerpáme z EU 100 miliard dotací (za 12 let v EU je to již přes bilión čistá pozice) a také české firmy vozí do 30 miliard zisky ze zahraničí do ČR.
  Reálně do zahraničí odchází ročně okolo 200 miliard.
  Tvrzení o 600 miliardách jsou jen ničím nepotvrzené spekulace zcela z říše fantazie.

 • Návštěvník - František Krontorát

  "Co by se prý mělo dnes udělat. :)"
  Autor článku nic nenabízí, žádné řešení nemá. Jen chce omezit okruh lidí, kterým bude přidáno. A už vidím jak budou následovat články, že máme 4 x nižší mzdy než v Německu.
  Současně není pravda, že by nebylo zboží, že by byly prázdné regály. HDP se počítá z toho co se vyrobí a prodá, nikoliv z toho, kolik lidi dostali na výplatu nebo si vypůjčili v bance. A vidíme, že výkon ekonomiky neustále roste. Snad jedině v oblasti bydlení je velký nesoulad, kdy poptávka silně táhne ceny nahru, ale to se týká jen několika velkých měst a příčinou jsou spekulativní nákupy silných finančních skupin. i přesto se inflace drží v cíleném pásmu do 2% ročně.
  Celý článek je postavený na mnoha nepravdiových premisách a ve výsledku článek nenabízí žádné řešení.
  Rozpočet sestavený s deficitem 50 miliard se může zdát být nerozumný, ale většina těch peněz je naplánována na investice do infrastruktury. Tedy v budoucnu se násobně zhodnotí.
  Navíc celkově vláda za posledích 5 let hodpodařila s nulovým zadlužením a navíc se snížila obsluha státního dluhu z 56 na 41 miliard.
  Ve výsledku, co se týče financí, není důvod vládu za cokoliv kritizovat.

 • Návštěvník - Ten, co to cáluje

  V odpovědi na: Návštěvník - František Krontorát

  Demente Opusi, píšeš jak se úžasně zvedly platy, takže to babišolihovej dům sype do vejplat a to je ta infrastuktura? Ty jsi blbej jak ozubená pleš.

 • Návštěvník - František Krontorát

  Tvrdit, že Klausova transformace stála jen 500 miliard (což je kupodivu správný údaj) a jak to byla skvělá transformace a potom současně žehrat na situaci, že odchází ročně stejná částka do zahraničí, mi přijde jako těžký protimluv.
  Vždyť právě ty odvody divident jsou výsledek Klausovy transformace, kdy na počátku 90 let účelově po domluvě s MMF oslabil 2,5x korunu a začal gigantický výprodej českého hospodářství do zahraničí. To byla přesně příčina dnešníhos stavu, kdy 70% českého průmyslu je v zahraničních rukou.
  Tak za toto chválit Klause?
  A současně nadávat, že odcházejí ročně do zahraničí stovky miliard?
  Tak, buď je Klaus ekonomický zločinec a potom můžeme oprávněně kritizovat současný stav věci.
  Nebo to bylo všechno v pořádku, ale potom je protimluv nadávat současně na situaci, která je následkem Klausovy transformace.
  Jakýkoliv rozpor v tom, co jsem výše uvedl, bych hodnotil jako dvojí standardy.

 • Návštěvník - Ten, co to cáluje

  V odpovědi na: Návštěvník - František Krontorát

  Demente Opusi, Klaus prodal banky? Za korunu? Nebyla to banda z lihovýho domu profouse Pidly?

 • Návštěvník - Jan

  Jakekoliv intervence jako zvysovani minimalni mzdy, ci intervence NB hybajici kursem koruny jsou pro obcany skodlive. Zehli nedostatecnost lidi na pracovnim trhu a odcerpavaji dane, ci NB oslabuje korunu a podporruje exportery. Oslabeni koruny znehodnocuje uspory obcanu v pomeru k jinym menam a zvysuje inflaci.
  Tady ty diskuse o mzdach jsou jalove. Nastaveni mezd je dedictvim totality a jejich slabe narovnani prichazi az po 30 letech od sametu. Doted bylo v zajmu politiku si nakrast a zbohatnout, na lidi kaslali. Az jim zacli utikat kvalifikovani lide do zahranici a je medostatek pracovniku na trhu jsou ochotni lidem prihodit nejakou tu ohlodanou kost. Vetsina vytvoreneho kapitalu se odsava do zahranici a stat proti tomu nic nedela. Proto ten nepomer v zivotni urovni Cesko a zapad jeste po tolika letech! Neustale lhani o tom, kolik nam EU plati a zamlcovani kolik nam tam odteka tuhle situaci jeste zhorsuje a lidi klame.