Abychom mohli předvídat budoucnost, musíme znát minulost. Nyní, když se lámou ledy, nastal čas ukázat, kdo reálně popisoval celá desetiletí skutečný stav USA, Evropy a Ruska a kdo katastrofálně selhal.

Zaslepené guru amerického FEDu Greenspan a superexperti vůbec netušili, která bije. Pak přišel rok 2008, období sebevražd na Wall Street a drama, ze kterého se dodnes USA nevzpamatovaly. Donald Trump má přetěžkou úlohu, ale i když má správný směr, zastánci starých pořádků jako terorista z Vietnamu senátor Mc Cain či Pentagon pod hlavičkou NATO dělají vše možné i nemožné, aby dramatický pád USA převedly na válku a obklíčení Ruska je i za naší pomoci stále těsnější a těsnější.

 

Tenkrát to byl údajně HOAX a fake news. A dnes?

Budu zde vkládat mé další analýzy či prognózy, které vyústí v obhajobu Donalda Trumpa v ekonomické části a nezbytnost kroků, které jsou logické, byť "experti expertů" žasnou a lomí rukama. Já se však domnívám, že chce li bez války dostat Trump USA na trajektorii toho, co byly 200 let, jiné cesty není. Opakuji: bez války, byť to vypadá, že zelené mozky NATO se vymkly jakékoliv občanské kontrole!

 

 Autentické - originál zde z roku 2003: Kruh se uzavírá

 

 Nic nového - nejvyšší deficit za svojí historii
 
září 2003 

Opět z nadhledu: dvě století byl v USA nejtvrdší kapitalismus a díky němu se na velmi dlouhou dobu usadily na špici pelotonu. Není třeba příliš hloubkové studie, aby byly vidět změny, které nastávají. Západní Evropa byla na výši velmi dlouhou dobu (v období před USA). Za toto období se stále více přibližovala modelu, který nastolil Sovětský svaz po říjnové revoluci. Ten přeskočil etapu kapitalismu, samozřejmě jako velmoc ztroskotal, a proto svět začal "kulhat". Teprve teď nastává období, kdy začne opravdová konkurence velmocí. Západní Evropa odpadla první, kdy různé systémy přerozdělování zničily přirozený chod konkurence a začaly stagnovat. Stále více se do popředí začal dostávat ryzí, kapitalistický systém, co nejvíce liberální, který představovala v 19. a 20. století Amerika, v převážné míře USA. Dokázala nejen převzít peloton ekonomický, ale i absorbovat velkou část zboží, které se ve světě vyrábělo. Jenomže období kolem roku 2000 začíná být zlomové. To, co představoval východní blok, tzn. deficity (i když skryté) se hlavně v bývalém SSSR snižují, splácejí se dluhy a přecházejí do ofenzivy. Západní blok se stále více omotává pavoučí sítí přerozdělovačů a dostává se do jejich pasti. Přerozdělování požírá obrovské množství lidského potencionálu.

A teď nastupuje Rusko. Čím? Razantně se snižuje míra přerozdělování, nastává dravý kapitalismus 19. století. Omezuje se velký rozptyl daňové soustavy, splácí se dluhy a spolu se stabilním politickým prostředím se začíná zvedat rating pro ekonomickou stabilitu. Prostě relativně vzniká nejliberálnější světové prostředí.

Historie se opakuje.

 

KRUH SE UZAVÍRÁ  

Dnes již to není Amerika tvrdého liberalismu, ale i tam se stále více přerozděluje. Kvóty mezistátní, kvóty meziměstské, snížené daně po opuštění výrobku města atd. atd., toto vše začíná Spojené státy degradovat. Nesystémové finanční odměny, korupce státních úředníků, obrovské finanční podvody - přesně takto se kamuflovalo v bývalém RVHP. Dnešní nejvyšší deficit v historii USA znamená, že žijí na obrovský dluh, stejně jako tehdy SSSR. (I když je samozřejmě jiná výchozí základna.) Splácení bude stát nesmírné úsilí a přes velký optimismus není jasné, zda se to podaří. Sice rekordně nízká hodnota US dolaru velmi napomáhá vývozu a tvrdě tlačí na EU, ta panikaří a razantně nastavuje ochranářská cla, ale Čína si nerušeně drží podvázaný kurz a USA jsou nucené ustupovat, i když je jim slibováno každý rok, že už už se kurz změní. A obrovské dluhy USA v této výši vytvářejí obrovské úroky, které se musí v ekonomice vrátit.

Kruh se uzavírá: na těchto podkladech vychází naprosto jasná vize. Budoucnost západní Evropy je velice nejistá. Ořezávání sociálních výhod, propouštění těch, kteří organizovali a posléze spravovali a následně vydírali "systematizovaným systémem" i jejich tvrdé reakce budou stát obrovské úsilí a obrovské finanční ztráty. A ne vždy úspěšně, protože ti, co si z toho udělali zlatý důl, nejsou hlupáci a využijí všech právních i protiprávních prostředků, aby je nikdo nedostal od lizu. Amerika v následném období bude procházet stejnou katarzí, i když na jiném podkladě. Tam je přece jenom liberálnější prostředí, takže se očisťovací proces koná a hlavně bude konat pro příštích 15 let samovolně na trhu bez akce čistých rukou.

Do toho dále spadá hodnocení - rating - který odráží ceny úvěrů. Rusku se zvedá a tím se mu pozvolna ceny zlevňují. Naopak na příkladu nejlidnatějšího státu USA Kalifornie je vidět ten rozdíl. Celá léta měl nejvyšší rating, takže úvěry získával docela lehce a hlavně levně. Teď již spadá do nižší kategorie a na splátkách to bude znát. Menší investice, více nezaměstnanosti, nespokojení voliči a přesto, že tam vyhrál volby známý herec, těžko se mu reformy budou dařit. Pravdou ale je, že americký systém, kdy vítěz může dělat rázná opatření, je daleko výhodnější, než nesmyslné evropské koalice s jejich nepřetržitými hádkami i několik dní po volbách.

Dluhy jsou past, přestože teorie J.M.Keynese zní velmi vábivě. Když je totiž stát v krizi a všichni mají podniky podinvestovány, nikoho v době konjunktury nezajímá, zda stát poctivě splácí své dluhy. Politici vždy v zájmu dalšího zvolení  zkoušejí dluhy oddálit. Prostě je to past, a kdo do ní zabředne, padá do propasti. Viz Argentina, v lepším případě se potácí mezi stávkami, demonstracemi a nestabilitou. Takové prostředí opět zdražuje úvěry, odcházejí investoři a tak dokola. Prostě bohatí si zvyknou na blahobyt a už se jim v době poklesu nechce utahovat pomyslný opasek. Tato část společnosti se snaží za pomoci justice udržet svá privilegia, a dopady jsou hlavně vedeny proti chudé části, která se nejenom takto chovat neumí, ale hlavně na to nemá finanční prostředky. Takže jí nezbývá, než se zapojit v dav a tlakem generálních stávek se snaží přinutit bohaté k omezení. Kruh se uzavírá. Bohatí zbankrotují, zůstanou chudí a chudí.....Všichni jsou na tom stejně. A nezbývá nic jiného, než začít od začátku. Tvrdý kapitalismus a dál už to známe.

 

 Po patnácti létech

USA nízký kurz Číny neutáhly a dostaly se do pasti. Evropa je na kraji propasti. Ruská základna se zvedá, už to není čistý vývozce nerostného bohatství, naopak se o to pokoušejí USA, aby se zachránily. Bohatí v USA na krizi 2008 šeredně zbohatli, chudí zchudli a trestem bylo vystřízlivění - zvolení Donalda Trumpa. Evropská unie (Evropská banka) tiskne peníze jak šílená, ale nic nepomáhá, byť naoko to vypadá vábně: malá nezaměstnanost a opět světlé zítřky. Samozřejmě nic není pravda, Babiš lže, a my se už v tom motáme také, ale o tom si příští měsíce prostor najdeme. Pouze ten závěr výše díky tištění dolarů a eur se odkládá! A to je pro normální občany skutečné zlo. Čím déle to bude trvat, tím tvrdší úder a vystřízlivění bude. I USA to vědí, proto manipulují s ratingem, vydírají sankcemi, ale doplatí na to pouze zkostnatělá, zaostalá Evropa. A to se tajit nesmí!

 

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

  • Návštěvník - Jan

    Administratore, ty neustale chyby 'Invalid template' uz od prispevku odrazuji!!!
    Evropa nema zadne leadery, ma jenom lokaje. Nema suverenitu, Nemecko je stale okupovane a doposud drcene syndromem viny za zlociny nacismu. Skrze bohace a koupene politiky zalozena EU je pouze poskok US zajmu. Nema suverenitu, svou vlastni politiku a USA ji ted stale odkopava. Co chcete od lokaju EU? Aby zacali mluvit pravdu, jednali nezavisle a prestali lhat a pracovat pro blaho Evropy? To je prece utopie, to tihle poskoci ani nejsou schopni, nikdo jim nebude verit. Nejdrive se odvazal Macron, ktery najednou jakoby pochopil a snazi se alespon v zahranici naskocit do vlaku, ktery ostatnim lokajum v Evrope ujizdi. Merkelova uz neni milovana ani USA ani Nemci, jeste neprocitla ze sve letite letargie. Nemci si najednou uvedomuji jeji neschopnost na nove rozlozeni sil ve svete reagovat. Uvedomuji si take to, ze ona neni to, co z ni tisk delal. Spise se ptaji, jak je mozne tak neschopnou politicku stale znovu volit! Setrvacnost lokaju EU i medii, papouskujicich US mainstream a jeho lzi pripomina rozpad CCCP a bezradnost tehdejsi lokaju CCCP ve vychodnim bloku. Media ignoruji udalosti na vychode a summity Rusko Cina a Eurazie.Tam je budoucnost a ekonomicka sila. To jeste nesmeji a nemohou soucasni smejdi v politice a mediich prijmout.