Poslední čtvrtletí letošního roku nezačalo pro eurozónu z hlediska důležitých makroekonomických dat příliš slavně. Ve čtvrtek byl totiž zveřejněn Kompozitní index nákupních manažerů PMI, tj. nejdůležitější předstihový indikátor sentimentu mapující aktuální kondici i očekávání do příštích měsíců u soukromých společností v průmyslu  a ve službách.

 Pokles indexu byl větší než analytici očekávali, když se ze zářijových 54,1 bodů propadl na 52,7 bodů. Na základě historické korelace mezi hodnotou indexu a dynamikou HDP je aktuální hodnota indexu konzistentní s mezikvartálním růstem HDP eurozóny ve výši 0,3 procenta, což je nejslabší tempo za posledního dva a půl roku. 

Oba subindexy, PMI v průmyslu i ve službách, silně poklesly s tím, že detailní rozbor dále odhaluje, že subindex nových průmyslových exportních objednávek poklesl z 50,0 na 48,9 bodů, což znamená, že exportní objednávky průmyslníků v eurozóně poklesly poprvé od června 2013 (50bodová hranice odděluje expanzi od kontrakce). To pro výhled na průmyslovou produkci v eurozóně v aktuálním čtvrtém čtvrtletí není příliš povzbudivé a pravděpodobně to indikuje fakt, že obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou začínají negativně doléhat i na evropské korporace.

 

Z konkrétních klíčových států potěšil index PMI ve Francii, kde vzrostl z 54,0 na 54,3 bodů, což je konzistentní se solidním růstem francouzské ekonomiky v právě probíhajícím čtvrtletí o 0,4 procenta mezikvartálně. Naopak velmi silné negativní překvapení přišlo z Německa, jehož index PMI rapidně poklesl z 55,0 na 52,7 bodů, což je nejnižší úroveň indexu za posledních 41 měsíců. Tato hodnota index navíc indikuje výrazné zpomalení německé ekonomiky z 0,5 procenta ve druhém čtvrtletí na pouhá 0,2 procenta.

 

Zpomalování ekonomiky eurozóny je tak již evidentní a výrazný pokles německého indexu je rovněž negativní pro českou ekonomiku.


Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.

 Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Návštěvník - wolfram

  Němčouři, Maul halten a splácet válečné reparace za dvě světové války Řecku, Československu a dalším zemím. Los los!

 • Návštěvník - Deusche Bank na minimu.

  Deusche Bank na minimu. Jeden z největších bankovních gigantů v EU se nachází momentálně na historickém minimu. Důvodů je hned několik. Deutsche Bank AG je jednou ze tří společností, které v nedávné době opustily index Euro Stoxx 50. Důvodem vyloučení byl vysoký pokles tržní kapitalizace a tím pádem, tak i velký pokles akcií banky v posledních měsících. Akcie Společnosti Deutsche Bank klesly od začátku roku o více než 45 procent. Od srpna 2015 tento pokles představuje téměř 70 procent. Konkrétně z 28.5 € na akcii na aktuálně obchodovaných 8.7 € na akcii. Investoři už nevěří slibům ze strany vedení, a proto se sentiment banky stává silně negativním. Vedení slibuje, že banka si nadále zachová status investiční banky a to výrokem, že alespoň jedna polovina příjmů bude tvořena právě z této oblasti. Na druhé straně musíme zmínit, že vedení radikálně redukuje náklady na chod společnosti. Banka momentálně snižuje kapacity zaměstnanců, kde zredukovala 7000 pracovních míst v oblastech korporátních financí v USA a Asii.
  https://www.kurzy.cz/zpravy/471199-deusche-bank-na-minimu/

 • Návštěvník - Dan

  Jak nas pripravuji na valku a NWO? Nejenom politiky a mediemi, nici nas IQ a zdravi naprosto cilene:
  https://www.youtube.com/watch?time_continue=61&v=ltp116U88vo

 • Návštěvník - Izmir

  V odpovědi na: Návštěvník - Dan

  Na válku vás připravují především hybridní servery, kdy neustále rozdmýchávají nějaké umělé problémy, aby nebylo vidět úspěchy, ktreých se za posledních 5 let v ekonomice dosáhlo, zvláště pak v ekonomice ČR.
  Ekonomika ČR se za posledních 5 let výrazně posunula kupředu v celkovém výkonu ekonomiky, ale to nikde na hybridních serverech nezmiňují.
  Jen se neustále přestřásá snížení tempa růstu, ale úmyslně se zamlčuje, že i přes nižší temto růstu ekonomika Eu a zvláště pak ČR neustále zvyšuje výkon.

 • Návštěvník - Izmir

  "Škoda Auto v současnosti jede na samé hranici své kapacity. Vytíženost našich závodů je 119 procent, což je nejvíce v branži. O naše vozy je zájem, v příštím roce bychom mohli prodat o 200 tisíc aut více, než stihneme vyrobit," uvedl předseda představenstva."
  https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/skoda-bude-v-pristich-letech-zvysovat-kapacity-v-uvahu-prich/r~28a4499ec70811e8b634ac1f6b220ee8/?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed&redirected=1540970717
  Nechápu, kdo a proč má neustále potřebu šířit bláboly o krachující ekonomice nebo krachující Škodovce. :))

 • V odpovědi na: Návštěvník - Izmir

  „Automobilky snižují své objednávky,“ popisuje Pavel Juříček, majitel společnosti Brano Group, která vyrábí autodíly. A přesně to je důvod, kde ti inteligentnější berou s předstihem informace, zatímco ti hloupí věří a věří...

 • Návštěvník - Izmir

  V odpovědi na: Petr Pokorný

  No a realita je taková, že Škodovka žádné zaměstnance propouštět nebude, naopak bude přibírat lidi, pokud nějací ještě jsou :)), protože jede na samé hraně své kapacity.
  Takže Juříček si může blábolit co chce, možná také čte ty vaše nesmyslné články. Škodovka je ve vynikající kondici, dává nyní obrovské finance na další investice.
  Žádná krize 2018 se v ĆR nekoná. Ekonomika ČR neustále zvyšuje výkon!
  Krize se nekonala ani v únoru a nebude se konat ani na konci prosince 2018.

 • Návštěvník - Izmir

  Nezaměstnanost v Evropské unii je nejnižší od roku 2000
  Zářijová míra nezaměstnanosti v eurozóně činila 8,1 procenta, což je o 0,8 procentního bodu méně než ve stejném měsíci loňského roku. Jde zároveň o nejnižší měsíční míru nezaměstnanosti od listopadu 2008. Pokud jde o celou osmadvacítku, průměrná nezaměstnanost v září činila 6,7 procenta, což je meziročně rovněž o 0,8 procentního bodu méně. V tomto případě jde o nejnižší číslo od ledna 2000, kdy Eurostat měsíční míry nezaměstnanosti sleduje.
  https://www.novinky.cz/ekonomika/487788-nezamestnanost-v-evropske-unii-je-nejnizsi-od-roku-2000.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku
  Takto opravdu nevypadá krize.
  Nechápu, že se najdou lidé, kteří jiné lidi ohlupují, že v EU je krize.