Morální kredit Kalouska je hluboko pod čarou, ale krýt špínu v zájmu politiky zde nebudeme. Ani Soukupovi. Podpásové útoky totiž nezačal Kalousek, ale Babiš. A Soukup nepřetržitě napadá dobu krize a to, co dělal Kalousek. A papouškuje podpásové rány Babiše. Nelze však krýt špínu ještě větší špínou.

 

O co jde?

Babiš stále útočí na Kalouska (i Soukup), že důchody zvedl o čtyřicet korun a ještě šíleně zvedl dluh. Bohužel tento útok je svinstvo a Jaromír Soukup (u Babiše to neočekáváme) by se měl Kalouskovi omluvit. I když je obé pravda: v době ministrování Kalouska naskočil vysoký dluh a skutečně důchody zvedl o čtyřicet korun. Jenomže:

krize, která vznikla opět díky USA se přenesla do Evropy. V USA paradoxně všichni bohatí ještě více zbohatli, zatímco obyčejní lidé přišli o práci, bydlení, nastalo zoufalství a žebrota. V Evropě jsme se vypořádali dvěma způsoby. Buď stejně jako pobaltské státy, nebo tak, jak to udělal Kalousek.

 

Lotyšsko, Estonsko, Litva v době krize

Všechny tři země se vydaly cestou tvrdých strukturálních reforem. Ty spočívaly ve značných škrtech ve veřejném sektoru (snížení platů či důchodů apod.), včetně omezení sociálních výdajů. Lotyšsko, na rozdíl od Estonska a Litvy, stálo navíc před nutností sanovat domácí bankovní sektor a řešení situace se neobešlo bez půjčky od Mezinárodního měnového fondu. Důsledkem byl nárůst lotyšského veřejného dluhu z cca 10 % HDP v roce 2007 na přibližně 42 % HDP v roce 2011.

Vývoj HDP pobaltských zemí (v %)

  2009 2010 2011 2012 2013*
Litva -14,8 1,5 5,9 3,7 3,1
Lotyšsko -17,7 -0,9 5,5 5,6 3,8
Estonsko -14,1 3,3 8,3 3,2 3,0
EU 27 -4,3 2,1 1,6 -0,3 -0,1

Zdroj: Eurostat

 

 A tabulka by vypadala asi takto

 My to udělali jinak: důchody, ani sociální výdaje se nesnížily, trochu se přibrzdily platy státních zaměstnanců a tyto mandatorní výdaje se sanovaly z dluhu. Není třetí cesta, ale Babiš hnusně útočí na Kalouska a ten mu to stejně hnusně vrací. Co by asi udělali, kdyby se důchody snížili na polovinu a sociální dávky na třetinu? Kalousek to udělal tak, aby se lidem životní úrověň příliš nesnížila. Za to je pranýřován?

 A tabulka by vypadala asi takto

Jaromíre Soukupe, to že čeříte smrduté vody veřejnoprávní neznamená, že Vám budeme tolerovat jiné lži a podvody. Nebudeme, zjistěte si fakta, omluvte se, nebo začnete ztrácet důvěru slušných lidí. Špínu špínou neskryjete! Navíc, u veřejnoprávních médií a jejích klonů se se špínou počítá, stejně jako s lhaním a překrucováním. My si to však dovolit nesmíme. Dávejte si pozor, důvěra se těžko získává, ale snadno ztratí!

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Nahraj předchozí komentáře
 • Vlastimil Nowak

  V odpovědi na: Ferda Mravenec

  Nikde jsem nepsal, že v ČR krize v roce 2009 nebyla!
  Jen jsem doložil, že chybnou hodpoářskou politikou protáhl Kalousek krizi až do roku 2013.
  Na obrázku, který jste doložil je to jasně vidět, že za Kalosuka byl propad investic mezi rokem 2009 až rokem 2013 celých 30%, což je dramatický propad, který se musel negativně projevit. V podstatě na konci roku 2013 byl Kalousek s objemem investic pod objemem investic roku 2006, kdy se ještě Topolánek vezl na rozpočtu, který sestavila ekonomicky úspěšná vláda ČSSD.
  Je naprostým nesmyslem, že můžete dosahovat hospodářských výsledků lépe, když investujete méně. Opět jen manipulujete.
  Nastudujte si výpočet HDP tkzv. výdajovou metodou. Pokud snížíte investice, vždy se to projeví na snížení HDP.
  Vláda Bohuslava Sobotky a potažmo i vláda Babiše, která nyní pokračuje, tak dosahuje lepších výsledků především růstem "domácí spotřeby" a také vyšším exportním saldem.
  Evidentně vůbec ekonomice nerozumíte, jinak byste nemohl napsat takové nesmysly, že kfyž se méně investuje, tak se dosahuje vyšší růst HDP, takou pitomost může napsat jen totální pitomec.
  Kalousek zadusil jak investice, tak domácí spotřebu, tak export a táhl krizi až do roku 2013.

 • Ferda Mravenec

  V odpovědi na: Vlastimil Nowak

  https://img.ihned.cz/attachment.php/50/70541050/m4wJtzFo8VbEjPWQBC5uU6gdkDqpARhv/820x1030x5f2f/jarvis_5a5f6d6c498ec21104a83e6d.png

 • Ferda Mravenec

  V odpovědi na: Vlastimil Nowak

  A tady máš finále, vypatlanče.
  Po volbách v roce 2006, volebním patu a neúspěchu první vlády Mirka Topolánka s ministrem financí Vlastimilem Tlustým "opanoval" úřad dohlížející na státní kasu Miroslav Kalousek. Podíl vládních investic na celkových výdajích státního rozpočtu stoupl už v roce 2006 nad 10 procent a Kalousek v tomto trendu pokračoval. V obou letech, která předcházela pádu Topolánkova kabinetu, investice přesáhly 100 miliard korun a představovaly zhruba desetinu celkových útrat státu. V obou dokončených letech vlády tvořily hlavní část výdaje na dopravní infrastrukturu: v roce 2007 více než pětinu, o rok později dokonce polovinu. Druhou nejvýznamnější položku pak tvořily armádní investice.

  Vysoký podíl investic na výdajích státního rozpočtu pokračoval i v dalším období, kdy Kalousek působil jako ministr financí ve vládě Petra Nečase. Je to trochu paradox: Česko v té době procházelo ekono­mickou recesí a vláda praktikovala velmi úspornou politiku. Investic se to však nedotklo. Největší výdaje šly do dopravní infrastruktury − představovaly více než třetinu všech investic. Naopak se snížily investice do obrany. Desítky miliard pak putovaly − i díky spolufinancování z evropských fondů − na podporu výzkumu, vývoje a inovací.

 • V odpovědi na: Ferda Mravenec

  Pane "Ferdo", děkuji, ale vidíte sám, že je buď mozkově vyprázdněný, nebo totální lotr a proto ho často vymažeme, pokud se odvolává na něco, co je napsáno jinak. Zde jste mu předložil dokonce grafy a i když jsou pravdivé (tuším z Hospodářských novin) a podloženo ČNB, stejně o Vás napíše že jste primitiv, ČNB jsou primitivové, Klaus je primitiv, my jsme primitivové, pouze Špidla a Sobotka byli géniové. Samozřejmě perpetuum mobile, kdy se uměle navýší platy státních zaměstnanců a přestane se investovat je zločin všech zločinů a měl by být za to kriminál. A právě fanatik pro NATO Kalousek, jak správně píšete, prudce omezil investice na zbrojení a za to mu patří obrovský dík. Prostě vláda v tomto hrozném období myslela na lidi a budoucnost, což tato zločinná pouze prožírá. Maláčová patří do blázince, Hamáček do kriminálu a Sobotka měl dostat doživotí.

  Komentář naposledy upraven v před 6 měsíci od Petr Pokorný
 • Vlastimil Nowak

  V odpovědi na: Petr Pokorný

  Vytváříte samozřejmě jen Kalouskovi "z nouze ctnost". To nebyl žádný Kalouskův bohulibý počin, že snížil výdaje na obranu o 50%. To byla prostě nutnost, protože už neměl odkud brát. Kalousek snižoval postupně investice, současně hrozivě zadlužoval stát, zmrazil platy učitelů, hasičů, policistů ale i důchodcům důchody. Zoufale klesaly výběry daní, protože klesala složka domácí spotřeby. Tak už zbývalo jen pustit žilou armádě.
  Kalousek toitž zavařil České Republice už v roce 2018, kdy společně s Topolánkem vypracoval a později společně přijali takzvaný "Topolánkův Batoh". Ještě v roce 2008 to bylo super, kdy navíc výběr daní má systémově dvouletou periodu vyšších a nižších výběrů, ale úplně zapomněli na situaci, co se stane, když přijde "krize". A ona skutečně přišla a nastala pohroma.
  Proto je úplně směšné, když tady děláte z Kalouska nějakého pacifistu. V současné době je to především ODS a TOP09, která volá po návratu ke 2% výdajů z HDP na obranu.
  Skutečně ********, co vy tu předvádíte za kotrmelce, to je už k smíchu i pláči současně.

 • Vlastimil Nowak

  V odpovědi na: Vlastimil Nowak

  Opravuji překlep, ať se toho někdo nechytá, samozřejmě, že rok 2008.
  Kalousek toitž zavařil České Republice už v roce 2008, kdy společně s Topolánkem vypracoval a později společně přijali takzvaný "Topolánkův Batoh". Ještě v roce 2008 to bylo super, kdy navíc výběr daní má systémově dvouletou periodu vyšších a nižších výběrů, ale úplně zapomněli na situaci, co se stane, když přijde "krize". A ona skutečně v roce 2009 přišla a nastala pohroma.

  Krátká URL:
 • Ferda Mravenec

  V odpovědi na: Vlastimil Nowak

  Ty pitomče, nahoře máš graf a jsi tak blbej, že ani to nedokážeš zvládnout? Dal jsem to sem speciálně pro tebe. Bože, co je to za vola, to sem tohleto leze furt?

  Krátká URL:
 • Dan

  Panove, prestante se hadat a vzajemne si tady dokazovat, kdo je vetsi vul. Nic tim nedosahnete. Jestli zde nekdo lze a trolluje, tak se nepoustejte s nim do diskuze. Staci rici, ze to tak neni.
  Nebot nejvetsim nestestim co vas muze potkat je srazka s blbcem!

 • *

  V odpovědi na: Dan

  Vy jste tady všichni machos :-D :-D

 • *

  Ferdo, ke grafu: nejvíce investoval Kalousek, hlavně do dopravní infrastruktury, ale Babiš se Schillerovou zastavili jakékoliv investice do dopravní infrastruktury, Babiš se Schillerovou investují jen do armády! Kobliháři, styďte se.