Pláčí takzvaní experti, pláčí politici, pláčí politologové: Trump je cvok, Trump je blázen, útočí na spojence (ekonomicky) a vůbec je nespolehlivý, dokonce snad tragédie, protože je nepředvídatelný. Já tvrdím, že prezident Trump je vše - vynechme předponu ne. Chcete důkazy?

 

A navíc: o co prezidentu Donaldu Trumpovi jde?

(Nebudu se vyjadřovat k politickým sankcím, u kterých se nedá zjistit, zda za tím stojí Trump, nebo americká utržená ze řetězu administrativa, protože to zneužívají například proti Rusku už dvacet let po odchodu Jelcina a Trump prezidentem nebyl)

 

Začněme svatou biblí ekonomiky a volného trhu: Adam Smith a jeho "Bohatství národů".

Zákon trhu zní: "směna se uskuteční, když s ní dobrovolně souhlasí obě strany a mají z toho obě strany užitek"

To slovo "dobrovolně" je u svobodného trhu kánon!

 

A k tomu patří ještě jedno vysvětlení: dědové dědů, co z USA udělali zázrak ekonomiky by nad svými pravnoučaty zaplakali, jak jim zplundrovali zem. Místo práce nastoupili gastarbeiteři, lidé v USA za tvrdý, tvrdou prací svých předků vybudovaný dolar přestali pracovat a nakupovali zboží z dalekých krajin. A politikové toho využili, že "dali vydělat" dolary těm, kteří byli loajální. Především v době po Reaganovi to mělo akcelerační ráz. Dokonce zákon na to vymysleli: i když daleko dřív. (Pod čarou ukázka o Československu). Ještě v roce 1975 byly americké výrobky světovou špičkou. V roce 2020 je drtí čínské technologie, Rusko už také nehraje "Žebráckou operu" a prezident Trump je poslední záchrana.

 

Co vlastně dělá Trump svými "nečekaně nepředvídatelnýni " tahy?

Dělá naprosto předvídatelné, čitelné tahy: vrací zákon Adama Smitha zpět. Nic víc, nic míň. Chcete důkazy? Tak se podívejte na drama kolem Huawei, Číny a dalších komodit s vypovídáním a uzavíráním smluv. USA ztratily průmysl, těží pouze z prodeje licencí "Google" a dalších, ale ty stejně danily mimo USA a stát chátral. Zadlužení je děsivé a dolar, jak dokonce už přiznal Trump, by potřeboval tvrdě devalvovat. Jenomže to by nejen USA, ale celý svět dostal do otřesu. A to je mírné slovo. Podívejte se, co jenom Čína díky kurzu juanu, ač se i prezident Bush starší snažil, dokázala. (V japonském Tokiu dokonce napětím omdlel po jednání  o měně Číny a Japonska.)

Neuvěřitelný deficit. A s tím dramatické zadlužení. Desítky let pyšní Američani tvrdili, že jsou tak silní, že absorbují výrobky z celého světa a USA to neohrozí. Tak dlouho chodili se džbánem pro vodu, až se ucho utrhlo. Došlo to tak daleko, že se USA perou s Venezuelou, Sýrií a Libyí, kdo vyveze víc ropy a plynu. I když USA s břidlicemi sklaplo. Nyní se zoufale snaží vyvézt stlačený plyn jako rozvojový stát a zoufalými sankcemi se snaží zastavit i Nord Stream II. Tak děsivě upadly USA pod vedením Bushů, Clintonů a Obamů. A pouze harašily zbraněmi a kradly, kde se dalo.

 A toto neustojí žádný stát, byť velmoc. Průmysl se vystěhoval z USA ven a nadnárodní firmy nedaní v USA vůbec, nebo někde v daňových rájích, například v Irsku. A tak prezident Trump dělá naprosto předvídatelné tahy. Proboha, co je na tom nepředvídatelného? Proč si to ti experti nezasadí do vzorce volného trhu viz výše? A tento deficit mají USA s většinou světa. Když k tomu připočteme množství základen, ze kterých nemají zisk lidé USA, ale pouze mocní z Pentagonu, je naprosto, naprosto jasné, co  a jaký další tah Trump udělá. Vypoví všechny smlouvy,  stáhne vojáky z míst, kde je to ekonomicky nerentabilní, bude žádat ještě větší podporu na výrobky z USA, vyrovná cla (to hlavně dopadne na západní Evropu, která využívala či zneužívala daně kvůli Německu a druhé světové válce ) a snaží se uskutečnit systém, se kterým WTO bylo původně založeno. Nakonec se pokouší vrátit průmysl do USA a zaměstnat vlastní národ. A jsme opět na startovní čáře:

  Zákon trhu zní: "směna se uskuteční, když s ní dobrovolně souhlasí obě strany a mají z toho obě strany užitek"

 Kruh je uzavřen a lze snadno pochopit co bude následovat.

Experti tápají, selský rozum chápe.

Experti žasnou, logika jásá.

 

 Mohu sem dát desítky tabulek, grafů a výpočtů, ale mimo několika jedinců to nikdo nebude číst. Takže jednou větou: můžete si najít cla Evropa versus USA, výhody Japonska, které mohou nejen do USA vyvézt vše, ale sami mají speciální výhody původně v zájmu míru po roce 1945, prapodivné smlouvy s Mexikem, s Kanadou a nikdo neví proč, a na druhou stranu šílené drancování Afriky, i když tam je to také v zájmu korporací a Pentagonu, v neposlední řadě ještě donedávna drancování Venezuely a dalších.

Prostě ta relativní spravedlnost (vynecháme li Indiány) původních osídlenců Ameriky vzala za své a Donald Trump se pokouší vrátit USA nejen bývalou slávu, ale i relativní spravedlnost, která v roce 1946 vzala za své, protože svět strašnou válkou zchudl a USA na ní dramaticky vydělaly.

Opakuji: relativní, demokratickou, nikoliv absolutní spravedlnost.

 -------------------------------------------------------------------------------

Jediná naše země z tzv. socialistického tábora byla členem GATTu.  Po nástupu komunistických režimů ve východní Evropě přijaly USA v roce 1951 nový obchodní zákon, podle něhož se v § přímo říká: "USA přijímají taková opatření, podle nichž tzv. komunistické státy jsou vyloučeny z jakýchkoliv obchodních výhod, zvláště ze snížení cen". Toto se nemohlo dotknout bezprostředně Československa, protože Československo bylo zakládajícím členem GATT, a USA proto nemohly přímo působit. Použili tzv. únikové doložky, která je v dohodě GATT, kde se říká, že použije-li členská země dumpingové ceny při svém vývozu, to znamená ceny takové, které jsou nižší než výrobní náklady, může být proti nim použito únikové doložky a protidumpingových opatření. Příležitost se naskytla. Československo vyváželo do USA tzv. velurové šišáky o kterých jsme četli v novinách po celých 30 let a prodávali jsme je tam pod výrobní ceny. Spojené státy toho použily a jednostranně podle tehdejšího tisku zrušily tuto doložku nejvyšších výhod. V roce 1984 Spojené státy americké tuto doložku ještě zesílily tím, že podle dalšího ustanovení tzv. Jackson-Vanickova zákonu země, které neposkytují právo svým občanům na emigraci, nemají právo na doložku nejvyšších výhod.

Na obnovení se začalo pracovat: Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Federálnímu shromáždění ČSFR Dohoda o obchodních vztazích mezi vládou ČSFR a vládou USA, podepsaná ve Washingtonu dne 12.4.1990. Parlamentní tisk 255.

Jsem si jist, že toto prakticky nikdo ani netuší.

A přesně takto postupovaly USA ke všem státům světa. Kdo neposlouchal, ten tvrdě narazil. Pravidlo, které známe už tisíce let. Říše, které byly božské, nadřazené a pak zanikly. Občan Trump, dnes prezident Trump to pochopil. Ale dokáže to zvrátit? Bude mít sílu to zvrátit?

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Nahraj předchozí komentáře
 • *

  V odpovědi na: Vaska

  Ale to snad každý ví? Že Němci vezli V. I. Lenina v zaplombovaném vagónu "from Lake Geneva to Finland station". Bolševici vyhlásili příměří 11. listopadu 1917 a Němci měli o soupeře ve vállce méně. Ze stejného důvodu byl zavražděn Rasputin, který před i během války hučel do cara Mikuláše, že je třeba mír, a Rasputina zastřelil agent britské tajné služby.
  No ale Němci podporovali revolucionáře Lenina a spol. do Ruska přesně stejně jako CIA podporovala a vyzbrojila ISIS v Sýrii a Iráku.
  Němci chtěli, aby v Rusku byla občanská válka, chaos a Německo tam mohli krást nerostné suroviny. Ani ve snu je nenapadlo, že by socialismus v Rusku fungoval, byl úsěpšný, industrializace, elektrifikace Ruska, plná gramotnost. velké úspěchy socialismu. To se jim zvrtlo.
  Zločinecké kapitalistické scénáře jsou pořád stejné.

 • Vaska

  V odpovědi na: *

  zapomínáš na toho druhého ptáčka - bronštejna (trockij) - to byl ten hlavní řezník - ve 20. tých letech amíci zásobovali bolševiky zbraněma - podívej se sem _ https://www.youtube.com/watch?v=9Ui6AJO_9ME

 • David

  V odpovědi na: *

  Industrializace Ruska byla zapocata hlavně Stalinem a to po odstranění Trockistu z vedení země.

 • *

  Buffeťák pořád chodí a říká: ZDAŇTE BOHÁČE, ZDAŃTE BOHÁČE, ZDAŃTE BOHÁČE. A to je nejlepší řešení jak státního dluhu, tak panovačného NWO a všech problémů USA!!! Americká velkoburžoazie si neuvěřitelně nahrabala na růstu cen amerických akcií (což je vlastně druhem inflace) a na špinavé výrobě v Číně (vykořisťování dělníků, znečišťování životního prostředí v Číně). "V předešlých deseti letech akciový index S&P 500 přidal každý rok v průměru přibližně 12 % a dostal se více než 340krát na nové rekordní maximum. Firmy z indexu S&P 500 v roce 2019 na dividendách vyplatily rekordních 485,4 mld. USD." Tak teď to chce "silný stát" a napálit drzým kapitalistům pořádné daně. Žádné bohatství neoliberálně od kapitalistů v USA dolů neprokapává a ještě nasekali neuvěřitelný státní dluh i firemní dluhy. Čtyři roky Trumpových šarád s Deep State stačily, Trump je jen součást systému, donutil Jeremyho Powella zase snížit základní úrokovou sazbu FEDu FFR na 1.5-1.75 procenta, což je vlastně příčina celého toho amerického dluhového hospodaření/úvěrové expanze. Trump se osobně celý život vyhýbal placení daní, podle toho vypadá i Trumpova vláda!

  Warren Buffett's Urge To Congress: Tax the 'Mega-Rich'
  Buffett odhalil, že v loňském roce zaplatil federální daně 6 938 744 USD. Vypadá to jako vysoká částka, ale skutečné procento z jeho zdanitelného příjmu bylo nízké: 17,4 procenta. Miliardář zaplatil nejnižší procento ze všech zaměstnanců ve své společnosti, kteří průměrně zaplatili 36% daňovou sazbu.
  "Zatímco chudí a střední třída bojují za nás v Afghánistánu, a zatímco většina Američanů se snaží vyjít s penězmi, my mega-bohatí i nadále dostáváme naše mimořádné daňové úlevy," říká Buffett. „Někteří z nás jsou investiční manažeři, kteří vydělávají miliardy z naší každodenní práce, ale smějí klasifikovat náš příjem jako “carried interest” (odměny za zhodnocení kapitálu), čímž získají výhodnou 15% daňovou sazbu. Jiní vlastní futures na akciový index po dobu 10 minut a mají 60 procent svého zisku zdaněno 15 procenty, jako by to byli dlouhodobí investoři.“ A miliardář říká, že podle jeho názoru není sám.
  https://www.hollywoodreporter.com/news/warren-buffetts-urges-congress-tax-223115

  Americké trhy opět posunují rekordy
  16.1.2020
  Zámořské akcie již poněkolikáté letos vylepšují historická maxima. Dnešním palivem bylo uzavření první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou a rovněž překvapivě dobré výsledky přední banky Morgan Stanley.
  Index Dow Jones +0,92 % na 29297,57 b.
  Index S&P 500 +0,84 % na 3316,89 b.
  Index Nasdaq Composite +1,06 % na 9357,131 b.
  https://www.fio.cz/zpravodajstvi/zpravy-z-burzy/233964-americke-trhy-opet-posunuji-rekordy

 • *

  MMF a Světová banka vyloučily Československo koncem roku 1954, ačkoli jsme tyto instituce v roce 1944 spoluzakládali! Tím se československá koruna stala nesměnitelná. V zahraničí jste si Kčs nemohl vyměnit v bance a směnárně. I navzdory tomu nám socialistická ekonomika šlapala, to vidíte okolo sebe, při srovnání s dnešním Klausovsko-Zemanovsko-Babišovským mafiánským zlodějským bordelem.

 • wolfram

  Pepe Escobar: Americká existenční bitva na zastavení euroasijské integrace
  16. 1. 2020 Battle of the Ages to stop Eurasian integration

  https://www.zerohedge.com/geopolitical/escobar-exposes-americas-existential-battle-stop-eurasian-integration
  https://www.asiatimes.com/2020/01/article/battle-of-the-ages-to-stop-eurasian-integration/

 • Trump: "A najednou bum, je po nich."

  Trump je mezinárodní zločinec. Generál Sulejmání přijel z Íránu na pozvání iráckého premiéra, kterého o to požádala americká vláda. V MAR-A-LAGO SLEDOVALI SULEJMÁNÍHO V PŘÍMÉM PŘENOSU A ROZŠMELCOVALI HO JAK MIXÉREM, takzvanou Ninja bombou. Možná se i všichni smáli jak psychopatka Hillary Clintonová. Hellfire R9X ‘Ninja’ svůj cíl namísto exploze rozseká velkými čepelemi. Bombu vyvíjeli od roku 2011 CIA, Pentagon a Lockheed Martin z podnětu prezidenta Obamy. Hellfire R9X ‘Ninja’ v sobě nemá žádnou výbušninu a jak to trefně popsali zástupci CIA, je to jako by na vás hodně rychle spadla pěkně těžká zhruba 50kilová kovadlina. Aby to ale bylo jistější, tato střela má v sobě také 6 "nožů", které se vysunou chvíli před dopadem a rozřežou vše, co jim stojí v cestě, i auto.
  5. prosince 2019 Američané zřejmě použili „ninja“ bombu. Šest nožů rozsekalo teroristu i s autem
  https://echo24.cz/a/SUmTH/americane-zrejme-pouzili-ninja-bombu-sest-nozu-rozsekalo-teroristu-i-s-autem

  Konverzace Trumpa a US vojenských představitelů v Mar-a-Lago na Floridě, kterou získala CNN na audionahrávce:
  'They're together sir. Sir, they have two minutes and 11 seconds.'
  '2 minutes and 11 seconds to live, sir. They're in the car, they're in an armored vehicle. Sir, they have approximately one minute to live, sir. 30 seconds. 10, 9, 8 ...'
  Trump: 'Then all of a sudden, boom.'
  'They're gone, sir. Cutting off.'
  Trump: 'I said, where is this guy? That was the last I heard from him.'
  zdroj
  'They have one minute to live, sir': Donald Trump recounts how he listened to military officials counting down until drone strike killed Iranian general Qassem Soleimani - and then 'all of a sudden, boom'
  18. ledna 2020
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-7902549/They-one-minute-live-sir-Trump-boasts-moment-military-kills-Qassem-Soleimani.html

 • Vrah Sulejmáního sestřelen v Afg.!!!

  Šéf CIA pro Střední východ Michael D'Andrea, přezdívaný Princ temnot nebo Ajatoláh Mike, byl sestřelen v tom letadle v Afghánistánu! Už to píší i na Wikipedii! Talibanci, bravo!
  https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_D%27Andrea
  https://www.middleeastmonitor.com/20200128-cia-chief-behind-soleimanis-assassination-killed-in-downed-plane-in-afghanistan/
  CIA's 'Dark Prince' tapped to lead charge against Iran (3. 6. 2017)
  "Bývalý důstojník CIA, který pracoval s Michaelem D'Andreou, řekl televizi Al Jazeera, že jeho jmenování naznačuje, že Trumpova administrativa bude "very aggressive with Iran". D'Andrea konvertoval k islámu a je ženatý s muslimkou, kterou potkal na Středním východě. Je mu kolem 60 let a působil v Iráku, Egyptě a jiných zemích. Do CIA vstoupil v roce 1979."
  https://www.aljazeera.com/news/2017/06/cia-dark-prince-tapped-lead-charge-iran-170602223205149.html