Otázka, která se zdá zdánlivě, ale pouze zdánlivě nesmyslná. Jenomže stále nám schází odpověď na otázku, kdo bude naplňovat důchodový účet. Tiká bomba a veřejnost by měla vědět, jak s  ní naložit!

 

Ekonomové, pracující na důchodové reformě navrhují jako jedno z řešení, aby část důchodů byla placena z odečitatelných položek pracujících dětí. Zdá se to logické, jenomže pouze jako poučka možného. Od dob Marie Terezie víme, že u nás je průběžný důchodový systém, neboli z toho, co občané vydělají a odvedou na daních, jejich rodiče a prarodiče v důchodu žijí. Avšak odpověď na otázku, kdo zajistí důchody za deset, patnáct  let, reforma neříká.

Nehrajme si nyní s přesnými daty, ale s principem.

Víme, že ve vyloučených lokalitách už žijí obrovské skupiny lidí, co se nesetkaly s tím, že jejich otcové, matky, dokonce dědové a babičky chodily do práce. Přitom právě v těchto lokalitách se rodí nejvíce dětí. Pokud tedy do těchto lokalit zavedeme minimální důchod ve výši XY (dnes navrhovaných 10500Kč), což by se časem muselo inflačně navýšit, klasický průběžný důchodový systém to nemá šanci utáhnout, pokud tato část společnosti nebude chodit do práce. Nikoliv do uměle vymyšlené, ale skutečné. O tomto problému se ví, ale stále se kolem něj chodí po špičkách. A sliby ministryně Maláčové řeší výdaje, ale příjmy jsou zatím údajně nedůležité.

 

Nejvyšší důchody v dekádě byly za Kalouska

Důchody nejsou hodnotou ze vzduchoprázdna, penzijní účet se plní z odvodů z mezd: čím vyšší mzdy, tím víc peněz jde na důchodový účet.
Graf je samovysvětlující, zdrojová data: finance.cz, penize.cz, czso.cz.

 

A pak je zde ještě jeden problém, který se zatím vůbec nenastolil.

Do České republiky bylo pozváno obrovské množství zahraničních dělníků. Ti posílají peníze domů, mají doma celé rodiny. Je jích více jak půl milionu. (Ministerstvo práce a sociálních věcí  k  30. červnu 2019 registrovalo rekordních 606 483.) Takže peníze u nás vydělané zde nezůstávají a ač budeme pak muset část jejich důchodů vyplácet, z peněz jejich potomků (mimo těch, kteří zde zůstanou) to nepůjde.

Kolik to dohromady dělá s dětmi Romů, kteří žijí na dávkách a sociálních platech? Je naprosto jisté, že o marginálie se nejedná a přesto nám nikdo tento budoucí problém veřejně neříká. Kdo potom naplní důchodový účet?

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • 37% duchod z hrube mzdy 2017?

  Krivka jde dolu, ted to bude jeste mene. Neda se vyzit, soudruzi ve vlade!
  V r. 1990 to bylo jeste skoro 50%. podle grafu. Na lidi se kasle. Vzdy jim nejakou kost k duchodu prihodi, aby nervali.
  Spravne by bylo duchod a mzdu ve stejnem pomeru udrzovat a tim zarucit pro lidi v duchodu stejny duchod. Nevim jak je to ted, ale je to spatne, proto to kolisani duchodu k hrube mzde.
  Upozornuji na ohrozeni infekcemi. To uz neni normalni! Nepamatuji, ze by soucasne vypukly praseci mor (v Cine), ptaci chripka brzy vsude, Koronavirus brzy vsude a k tomu jeste prijde chripka jako kazdy rok.
  Ted tomu nekdo napomaha, aby byly drazsi potraviny, lidi umirali a meli strach, prodavaly se leky. NWO se musi prosadit!

 • Milda

  Oblékněme žluté vesty a kop! Strašné, co nám tady ministruje.

 • *

  700 000 cizinců, kteří pracují v Česku, budou v budoucnosti požadovat od ČR Dílčí starobní důchod. Pro státní rozpočet ČR jednoznačně ztrátové. Na cizincích si ale mastí kapsy otrokářské agentury, montovny, stavební firmy a Babiš, kteří je vykořisťují.

 • Michonnet

  V odpovědi na: *

  SPD je jediná cesta z pasti na důstojný život a právní zemi. ANO a ČSSD nás dostaly až na dno ROZVOJOVÉ ZEMĚ.

 • Chrchel

  V Německu je SPRAVEDLIVÝ DŮCHODOVÝ SYSTÉM!!! Náhradový poměr je pro všechny důchodce stejný: 38,2 procenta!!! Co jste vydělal, přesně to dostanete, spravedlivě.
  Průměrná německá státní penze je muži 1 154 €, ženy 634 € měsíčně. Plus k tomu Němci dostávají ještě podnikovou penzi („Atraktivní nabídka podnikového penzijního zabezpečení je důležitým faktorem v boji o kvalifikované nové zaměstnance“), která je u mužů 593 € a u žen 240 € měsíčně. Sociálně slabí němečtí senioři si mohou požádat o jiné sociální dávky.
  https://qz.com/1156754/men-get-twice-as-much-pension-money-as-women-in-germany/

  V České republice jsme do roku 1992 měli daňový a sociální model, který mladým lidem jednoznačně říkal: Co se týká zajištění ve stáří, tak všichni víte, že jako muži půjdete do důchodu v 60 letech a ženy v 53 až 57 letech podle počtu dětí. Náhradový poměr mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem byl 58 %.

  Nyní jsou důchody v České republice velmi rovnostářské, nespravedlivé a nízké. Občané s nízkými příjmy mají vysoký náhradový poměr (např. 81,5 %) a občané s vysokými příjmy nízký náhradový poměr (např. 26,9 %). Důchodový systém zneužívá milión českých OSVČ, kteří si platí minimální důchodové pojištění, bez ohledu na skutečné příjmy. Tím budou čerpat z důchodového pojištění reativně vyšší částku než zaměstnanci s průměrnou a vyšší mzdou, a na jejich úkor.
  https://www.investujeme.cz/clanky/duchod-v-roce-2019-zasluhovost-pri-vypoctu-stale-klesa/

  Topolánkova zlodějská vláda (ODS, KDU-ČSL a Bursíkovi Zelení) prodloužila v roce 2008 důchodový věk na 65 let a povinnou dobu důchodového pojištění z 25 let na 35 let, nejdelší na světě. Takto dlouhá doba povinného důchodového pojištění není nikde na světě – v USA 10 odpracovaných let!!!
  11. 2. 2008 Do důchodu v 65 letech, schválila vláda
  Vláda v pondělí schválila návrh zákona o změně důchodového systému. Podle předlohy by se měl například penzijní věk posunovat na 65 let a povinná doba pojištění prodloužit z 25 na 35 let. Podle ministra práce Petra Nečase (ODS) by vláda chtěla návrh do března předložit Sněmovně. “V případě spěšného projednání by mohl být schválen na podzim,” uvedl ministr Nečas (ODS). Novela by podle něj měla začít platit od 1. ledna 2010.
  https://www.novinky.cz/kariera/clanek/do-duchodu-v-65-letech-schvalila-vlada-40186614

  Kmotr Babiš navíc škrtí důchodce, důchodci v Česku nemají prospěch z ekonomického růstu. Náhradový poměr (průměrný starobní důchod / průměrná hrubá mzda) je za Babiše nižší, než byl za Kalouska.
  Náhradový poměr:
  v roce 2011 ............. 43,1 %
  v roce 2012 ............. 43,0 %
  v roce 2013 ............. 43,8 %
  v roce 2018 ............. 38, 6 %
  v roce 2019 ............. 39,6 %

  V roce 2016 poslankyně ANO, nyní europoslankyně ANO Radka Maxová řekla, že hnutí Andreje Babiše si spíš přeje zastropování věku odchodu do důchodu 67 let, radši než 65 let. Sobotkova vláda nakonec zastropovala 65 let...

  Francouzi mohutně protestují proti prodloužení věku odchodu do důchodu na 64 let. Češi se nezmohli na žádný protest, ani proti Topolánkovi, Nečasovi, Kalouskovi v roce 2008, ani proti zlodějskému mafiánovi Babišovi.