Základní otázka zní: budeme svéprávní jako Maďaři, nebo se poplazíme po čtyřech ke svátosti USA a budeme nakupovat dráž?

 

Maďarsko  podepsalo s ruským plynárenským gigantem Gazprom dohodu o propojení země s plynovodem Turkish Stream. Oznámil to podle agentury MTI maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó.

 

„Výrazně to posílí energetickou bezpečnost Maďarska, takže je zahájení této spolupráce v našem strategickém zájmu,“ prohlásil ministr. Dodal, že dohoda by Maďarsku mohla zajistit až osm miliard krychlových metrů plynu ročně. Celková spotřeba plynu v Maďarsku se přitom pohybuje kolem devíti miliard krychlových metrů ročně.

Projekt Turkish Stream navrhlo Rusko před několika lety jako náhradu za nezdařený plán plynovodu South Stream, který měl obcházet Ukrajinu přes Černé moře na Balkán. Jednou z větví plynovodu Turkish Stream má téct ruský plyn do Turecka a druhou do Evropy.

Realizaci projektu Turkish Stream nicméně zbrzdily spory mezi Ruskem a Tureckem. Podle maďarského ministra by plynovod mohl být hotov do konce roku 2019, napsala agentura MTI.

 

Spíše je zarážející vývoj polské strany: obrovské, přeobrovské nadšení minulých měsíců vystřídalo několik frází, které s důrazem opakuje polská vláda. Po prvních vyjádřeních, že už je Rusko nezajímá, neb dodávky zajistí americká strana, najednou nyní tvrdí: budeme vybírat mezi levnější variantou.

Že by ta supervýhoda ceny nebyla zase až tak supervýhodná, když si Poláci začali dělat zadní vrátka a výhružné vrčení ustává?

 

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • herbet

  V dnešních dnech probíhá v Petěrburgu výstava současné ruské techniky Rosstech. Robotické linky, 3D tisky, samořiditelná vozidla, aplikace pro systém Glonaz, na výstavě je například již funkční samořiditelný autobus s téměř futuristickým designem, velkopološné dotykové obrazovky pro dopravní aplikace apod. Vše samozřejmě čistě ruské techologie, vše "сделано в РФ". Rusko šlape neuěřitelným tempem kupředu. Zatímco ČR je 20 let pozadu za západem, ani si neumíme a možná ani nemůžeme sami výbrat mýto na dálnicích.. To je výsledek ekonomické transformace Pružinského a Chudožnika.

 • lubajs

  V odpovědi na: herbet

  No jo, Rusko si jde svou vlastní cestou, od nikoho se nenechává omezovat ani rozkazovat. My máme tu smůlu, že spolu s dalšími bývalými zeměmi východního bloku jsme studenoválečnou kořistí západu a podle toho s námi západ taky jedná. Pro západ jsme jen kolonií s levnou pracovní silou a odbytištěm jeho nekvalitních šuntů a potravin plných chemických náhražek. A teď ještě západ nás chce vyhubit a ještě tak odporným způsobem křížením s islámskými čmoudy.

 • Dan

  USA vyvijeji ohromne usili, aby Rusku zmarily vyvoz surovin, oslabily ho a destabilizovaly. Valka v Syrii patri do teto kategorie, sankce proti Kataru, nabizeni plynu z bridlice z USA v EU a tlak na EU staty ho odbirat namisto ruskeho. Neouhlas s novymi trasami dodavek plynu do Evropy! Sankce, ktere uvaluji na Rusko ho maji oslabit destabilizovat. Rusko konecne zacina reagovat na vyhosteni svych diplomatu a zabaveni sveho majetku v USA. Konecne, ale trvalo jim to! Rusko poznalo, ze s kasparem Trumpem zadna dohoda neni mozna. Cyber spolupraci mu Deep State zatrhnul a podobne to bude i s jinymi dohodami, ktere by s Ruskem uzavrel. Nastal cas, za to vsechno co delaji ve svete je poradne nakopat do zadku!

 • Dan

  Nase tragedie je, ze patrime ke svetu USA. Za nase penize valcime vsude za jejich zajmy, nasi politici a EU jsou v lokajskem pomeru k USA, media vysilaji lzi a polopravdy US mainstreamu. Je to k placi, protoze si to malokdo uvedomuje a vede nas to do role spolupachatele na agresich USA ve svete v Nato. Jsme vykradani EU a zahr. firmami, ktere sve zisky odvadeji ze zeme. Nic se proti tomu nedela. A kdyz Zeman chce ksefty s Cinou, jako kazdy v EU, tak mu mavaji vlajkou Tibetu pred nosem a kritizuji ho.. Prazska kavarna, vlada a aktiviste nas vedou do zkazy. Potrebujeme zmenu orientace, jinak skoncime jako Syrie!!!

 • Milan

  A co Cesko? Nezaluje EU kvuli kvotam, bude kupovat US plyn z bridlice, dovazeny lodmi pres Atlantik? Kdyz zde mame lacinejsi plyn z plynovodu z Ruska? Uz nam nekdy Rusko zavrelo plyn? To delali Ukrajinci, kteri ho nam kradli, Rusum za dodavku neplatili a presto inkasovali transitni poplatky za plyn do Evropy! Proc, protoze je ridi USA, je tam lokajska vlada Amiku, ktera vede zemi do katastrofy. Ukrajinci si mohou sve plynovody sesrotovat, do nich Rusove nebudou uz nic posilat. Tak dopadne ten, na ktereho neni spoleh a sleduje jenom sve vyhody a nechava se ridit z USA.