Volby v USA, Brexit a další "apokalypsy" pro fanatické jádro extremistů kolem Bruselu a prezidenta Obamy trošku odsunulo to, co se děje na světovém ekonomickém nebi. Pravda, těch fantasmagorických zpráv, že se hroutí Londýn a že pár magorů z NATO vyhlásilo válku létá napříč globální propagandou sem a tam. Ale těch seriózních aby špendlíčkem pohledal jak v básni "Sirotek" od Karla Jaromíra Erbena.

 

Jak dítě slyšelo,
na hřbitov běželo.

Špendlíčkem kopalo,
prstíčkem hrabalo.

Když se dohrabalo,
smutně zaplakalo.

"Ach mámo, mamičko!
promluvte slovíčko."

"Mé dítě, nemohu!
mám na hlavě hlínu.

A na srdci kámen -
hoří jako plamen.

 

Proč ten divný úvod?

Protože ani lopatou, natož špendlíčkem se přes nánosy špíny nelze dohledat faktů! A je na nás, abychom je dali dohromady a s údajnými "experty" konfrontovali. Nuže, pusťme se opět do toho:

poslední výstupy světových agentur byly, že snad Rusko přistoupilo na dohodu OPEC o snížení těžby a zvednutí ceny ropy. Může mi někdo "soudný" vysvětlit, proč by to dělalo? Poslední "minianalýzy" (v odkazech na závěr) byly, že Rusko opouští ropu, cenotvorbu nechává na OPEC a soustředí se na plyn. A že ruskou snahou bude stabilizovat cenu ropy na 50 - 55 dolarech za barel Brent, což odpovídá ceně 45 - 50 dolarů za americkou ropu a nenávratnost do břidličných vrtů. S odstupem doby je vidět, zda to mělo logiku a zda ratingové agentury a ekonomické týmy jsou ti správní, co o tom píší. Podstata je totiž v tom, že tito lidé se starají o zisky burz a nikoliv o stabilitu států a světadílů. Takže z krátkodobého hlediska (denního) nemá jednotlivec šanci, ale konsensuálně, trendově ano.

 

A nyní jakási další mikroanalýza

Proč by Rusko nakoplo USA tím, že by nyní srazilo těžbu a nechalo vyhoupnout opět břidlice z USA do sedla, když se mu ekonomika zvedá při 45 dolarech za barel Brent a 55 dolarů je nastavba, zatímco recipročně lehká texaská při ceně 50 dolarů jde ke dnu? (To samozřejmě neznamená, že časem se těžba nezlevní. (Píši ale status quo) Slyšíme každý den, jak se ropa vzpamatovává, jak se zdražuje benzín, OPEC se dohodla apod.. Stačí pustit televizi, nebo se podívat na většinu ekonomických servrů. Je to však pravda? Zde je tabulka, přesvědčte se sami z dlouhodobého hlediska.

 

Nikoliv krátkodobé, ale dvouleté porovnání cen

 

Ropa lehká - 2 roky

 

 Vážně tam vidíte velký vzestup ve dvouletém rozložení?

A nyní se podívejte, proč se Rusové strategicky v únoru obrátili na plyn, proč Polsko a Slovensko vydírá se zákazem výstavby North Stream - 2 (pro nás výhodný), byť to tenkrát vypadalo, že jsem se držel hloupé alternativní provokace - propagandy. (Možná by to tenkrát popsal komunistický generál Petr Pavel jako poplašnou zprávu - hoax a žádal by trest)

 

Zde je důkaz v trendu, nikoliv v denním výkyvu!

Zde vidíte, jak Rusko zaútočilo na výstavbu terminálů, cenotvorbu ropy přenechalo OPEC a ještě v únoru zahájilo přípravy na zimní sezónu 16 - 17. Tato další a další excelentní rozhodnutí skutečně drtí USA a lze to snadno dokázat. Ti totiž ještě v červenci bojovali s ropou a pak se probudili. Pozorně se na graf podívejte.

 

Plyn - 2 roky
To samozřejmě neznamená, že zítra plyn neklesne, že se nemůže stát cokoliv. Ale pokud se na to nedíváme politicky, ale jako souboj ekonomických a strategických institucí USA versus Rusko, tak způsob, jakým Rusko totálně ovládlo trh "tržním, poctivým způsobem", je úžasný. Přitom je jednoznačné, že lži Ukrajinců o vydírání jsou na úrovni dementních hoaxů, podobně jako těch od prezidenta Obamy. A opět se jistě zeptáte, kde je důkaz:

pokud by Rusko začalo vydírat cenou, kterou by vyšroubovalo na násobek, okamžitě se vyplatí těžba z břidlic  v USA a OPEC a Rusko by odpadlo. Musí tedy stále hledat množstvím těžby, (vyšroubovalo těžbu na maximum a zlomilo i Saudskou Arábii) oscilaci ceny, která USA nepomůže a Rusko neničí. A to je přesně mezi 50 - 60 dolary za barel. A samozřejmě nízká cena rublu.

Protože je faktem, že stále je ekonomicky hodně pozadu za USA a díky nerostnému bohatství se zvedá. Proč děláme divadlo s pomocí terminálu na plyn z Polska je záhadou. Protože plyn může jít nahoru, Rusko z toho těží a přesto nějaká loď z USA je politická šaškárna Obamy, kterou asi Trump díky šílenému zadlužení zastaví.

 
 
A je zajímavé, skutečně zajímavé, že Donald Trump vybral ministra zahraničí šéfa Exxonu, který osobně podpisoval smlouvu s Rosněftem. Na to zatím nemám odpověď, ale budeme to sledovat. Trump totiž najednou dělá tahy, které nejsou čitelné narozdíl od hloupých Obamy a Clintonové. Prostě upřímně nevím.
Co se dá očekávat? Je jasné, že přes Obamovu špínu se Rusko dostává z krize. Rozpočet dělalo na krizi a cenu ropy Brent 40 dolarů. (Plyn možná strategicky, nebo jsme nedohledali, se v rozpočtech neuvádí). Ruské banky dělaly zátěže na 40 dolarů za barel, následně na 25 dolarů a i to by vydržely) Naše podniky hlásí, že v Rusku se opět zvedá odbyt. Ratingové agentury z New Yorku upozorňují, že už nelze příliš dlouho držet rating na politické úrovni, aby se v Rusku neinvestovalo, když stabilita Ruska zesiluje. Samozřejmě naše propaganda upozorňuje, že některá odvětví nereagují tak kvalitně, jako třeba zemědělství, což je samozřejmě pravda, ale celkové trendy jsou jasné.
Takže výhled je velice pozitivní a pokud se zvýší zakázky z "Hedvábné stezky" a další na obnovu Sýrie včetně Indie a Brazílie, Evropa zapláče. Zdá se, že USA nyní budou akcelerovat, ale zatímco Babišovsko - Sobotkovské zákony prudce přibržďují naší ekonomiku a totéž je napříč Evropou, Rusko naopak díky Putinovi (osobně) ruší, co se dá.
Důkazy, tudíž nikoliv superlativy výše jsou jasné, ale na závěr si neodpustím poctivou otázku: jak obrovský je tlak na Putina, aby změnil daňovou soustavu směrem k přerozdělování, k různým daním a rozplizlosti v okamžiku, kdy právě ta jednoduchost proti nám a USA dovolila Rusku projít západním embargem, zbrojními výdaji a skutečnou špínou, na kterou jsme doplatili a my, Evropané víc, než Rusko a vrátit se opět k socialismu? Vydrží Putin ty ataky podporované z USA a Velké Británie?

 

 

Předešlé

Putinova ekonomická strategie s ropou a plynem má logiku: Rusko drtí USA a to vyhrožuje silou!

 

A pro ověření: co jsme dalšího psali tenkrát na "Pařát dnes"?

Blesková zpráva: Ropa prudce klesá. Hroutí se Rusko?

A pro úplnost:

Den, kdy se zhroutil americký sen – dramatický světový převrat nastal

 

 Diví se pak někdo magorovi a bývalému kandidátovi na prezidenta USA McCainovi, že jediné východisko vidí ve válce s Ruskem i dnes?

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

  • Návštěvník - Lomcovák

    Skvělá mikroanalýza. :-)