Musím uznat, že i pro mě to byl šok. Opět opakuji: měl jsem připraven "itinerář", zda Karas, Petra Procházková, extremistický velvyslanec Kolář v Rusku (minulý) či Votápek a další mluví pravdu, nebo lžou. A hned rázně, lžou, lžou a nepřetržitě lžou. A podle mě jsou to zločinci. Jak jinak nazvat ty, kteří mají dávat informace a dávají dezinformace? Za úplatu. Za dolary a eura. Hnus. Tolik úvodník.

 

 Možná se nejdříve pozastavíte nad tím, jak mohou Číňané vychovávat Rusy. I já jsem žasl. Vzpomínáte, jak se Rusové chovali a vlastně ještě často chovají, přijedou li k nám? Rozeřvaní, arogantní, mnohdy sprostí: u nás, ve Španělsku, Itálii, prostě všude. Jejich mentalita, i když mnozí jsou v jádru hodní. A asi pokračovat by bylo nošením dříví do lesa. A co se nestalo? Číňané zbohatli a v Rusku se chovají jako termiti, kobylky, neurvale, sprostě, stejně jako Rusové u nás.  A ty výpravy do Ruska jsou jako invaze. Rusové šílí a nadávají. Když jede s kufrem Číňan, každý musí stranou. Třikrát jsem je sám vzal za "flígr" a odhodil stranou, jinak by manželka letěla do pryč. A hned ječeli: Čajná, Čajná". Asi tak nějak znělo, že je Číňan a kdo je víc. Ruské průvodkyně říkaly, že je to tak po celém Rusku. Takže nejen západní Evropa má těch nadutých zemědělských výrobců rýže, co zbohatnutím přesedlali na turisty dost. A na turistických místech či v obchodech jsou tito čínští termité opravdu pohromou. Chovali se tak všichni a všude. Mnohokrát. Dělám foto manželce, příjde Číňan, odstrčí, že tam bude on. U mě narazil, Rusové zírají, byli vždy zvyklí, že to oni smí. Najednou je Číňan vychovává a oni si s tím neumí poradit. (My víme, že v Británii i u nás to bylo s Číňany stejné) Zajímalo by mě, jak se chovají doma v Číně.

 

Agresívní Číňan je všude

 

Nyní k oné svobodě

Samozřejmě jsem neprojel Rusko křížem krážem, ale vyzkoušel jsem internet se vším všudy. Ptal jsem se v recepci na omezení, ptal jsem se lidí, jaká mají na internetu omezení. Udiveně se na mě dívali. Jako na blba. Jeden pán se zasmál a odpověděl otázkou: Á Prága, vy důmajetě Naválnyj - neboli provokatér a zasmál se. Ten to prý hlásí všem stanicím světa. Západním. Za dolary. Ale je to prý magor. A já jsem najednou měl před sebou obraz Pirátů, Kalouska, Bursíka a Jau Jau Káti Biomasové...

 

Berte to prosím s rezervou, odzkoušeli jsme co to šlo, ale přece jenom malý vzorek. Přesto...

Žádný web není blokován, žádná cenzura neexistuje. Nebo ne v té šíři, jako u nás. Můžete se připojit kdekoliv, vstupovat na jakékoliv stránky nám hlásané jako v Rusku zablokované - nic.  Na hotelu jsem se ihned připojil - rychlost velká, prostě optimální. Takže internet funguje svobodněji, než u nás. (A i zde mnozí tvrdí, že VKontakte jim nic neblokuje). Asi kdybych se připojil na Sibiři či kdesi na samotě, bylo by připojení nula. Avšak i u nás jsou hluchá místa a jsme maličká zem.

Jsem poslední, který by Rusáky adoroval. Od roku 1968. Ba naopak. Ale nikdy se nesnížím ke špíně jako Petra Procházková či ti z úvodníku.

 

Paradox propagandy

Tím je ale jasné, kde do kterých sítí může "nepřítel" pronikat. Jestliže my si můžeme volně napíchnout ruské sítě, ale u nás se vše maže včetně Twitteru pokud se to americkému facebooku či Twitteru nezdá, tak hádejte, kde cenzura je: selský rozum to rozsoudí...

Možná stojí za vážnou otázku směrem k vládě: když v Rusku nastala internetová svoboda v okamžiku, kdy data převzalo domovské Rusko a USA utřely nos, proč totéž neudělat u nás, aby nás přestali z USA šmírovat a poručníkovat? (Vzpomínáte na to divadlo Američanů o cenzuře, když Rusové data svých občanů zablokovali a majitelé účtů se stali pro USA nedostupnými?)

 

Po všech zkušenostech z posledních týdnů včetně Prahy uznávám, že musím malinko korigovat svůj názor vůči čínským občanům. Pozor, nikoliv k ekonomice, ale k policistům. Musí jejich agresivitě čelit tvrději. Nejsme jejich kolonie.  A o ekonomice v dalším z příštích dílů.

 

 
 
Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • eksn

  Jo Cinanene. Je to tak, jako kobylky vsude. Konkretne v Rusku, uz na letisti jsme mohl projit ruskou kontrolou zatimco Cinan si pockal. Pravda je, ze jsem je nemohl vystat a mistni ocividne taky.

 • *

  Rusové jsou sebevědomí a mají být na co hrdí. Vezměte si z nich příklad, však Čech se nemusí klepat strachy před kdejakým zlodějem, co vlezl do politiky, ať už parlamentní nebo obecní úrovně, a drze si otvírá hubu.

 • *

  Zato v USA je cenzura jak řemen, kterou realizují soukromé firmy Facebook, Google, Twitter, YouTube, Spotify zcela svévolně a je otázka, zda tím neporušují americké zákony a první dodatek o svobodě slova, projevu a tisku.
  Výše zmíněným podnikatelům zřejmě není po chuti americká protestantská morálka a anglosaské hodnoty, na kterých byly USA založeny. První dodatek je platný již 228 let.
  Prezident Donald Trump napsal 3. 5. 2019 na svém Twitteru: “Pokračuji v monitorování cenzury AMERICKÝCH OBČANŮ na sociálních sítích. Toto jsou Spojené Státy Americké — a my máme to, co je známo jako SVOBODA SLOVA! My monitorujeme a sledujeme, zblízka!!“
  “I am continuing to monitor the censorship of AMERICAN CITIZENS on social media platforms. This is the United States of America — and we have what’s known as FREEDOM OF SPEECH! We are monitoring and watching, closely!!”
  https://twitter.com/realdonaldtrump/status/1124447302544965634
  Trumpova vláda se rozhodla jít proti cenzuře na sociálních sítích a na webu Bílého domu otevřela stránku, ale jen pro americké občany (americkou IP adresu). "Pokud máte podezření, že proti vám byly podniknuty takové kroky, můžete se podělit o svůj příběh s prezidentem Trumpem." Formuláře se nacházejí na doméně Bílého domu zde:
  https://WH.gov/techbias
  https://whitehouse.gov/techbias
  https://whitehouse.typeform.com/to/Jti9QH
  Americká vláda se rozhodla jít proti cenzuře na sociálních sítích
  https://tadesco.cz/americka-vlada-se-rozhodla-jit-proti-cenzure-na-socialnich-sitich/

 • Dan

  Rozklad spolecnosti v USA pokracuje. Trump nemuze uspet jako mesias, ten protivitr se strany Neoconu a vojensko prumysloveho komplexu je prilis silny a nezeslabuje. Naopak! Deep Statu se ovsem nedari v jeho projektech. V prevratech (Venezuela), false flag operacich jako duvod k agresvni valce s Iranem, svet uz jim neveri. Vypovezeni vsech smluv. Ztrata duvery je dalsi rana. Ztrata vyhody jejich svetove meny $ nabira na obratkach. Politici zapadu uz nejsou poslusni vazalove USA. Vidi, ze poslusnost k USA je znici u volicu a verejnosti doma. Zacinaji si nechavat sit nove kabaty a jsou zmateni chaosem, ktery USA vyvolavaji kazdy den.
  Zda se mi, ze i verejna media u nas zacinaji opoustet lhani a stupidni rusofobii a bezbrehe adorovani zloducha USA. Treba se mylim, ale to jedine mi dava jeste nadeji do budoucna.
  Nechapu co tam maji ted Polaci za predstavitele, kdyz kupuji drazsi US plyn na dvacet let dopredu, vyzadali si US zakladny (na 6 mistech) a kupuji enorme drahe stihacky. NATO a USA se tim posunuji stale vice na vychod. Lide na Slovensku a snad i v Cesku uz maji vice strach z Americanu nez z Rusu, protoze jsou agresivni, nevyzpytatelni a vypovidaji vsechny mozne smlouvy a dohody. Polsko nema zkusenost se zradou zapadu jako Cesi z Mnichova a tak si bude moci sve zklamani jeste prozit.
  Kazdopadne je takove vojenske partnerstvi z USA, ktere zazehly za 15 let 7 agresicnich valek s 10-20 miliony mrtvych silenstvim!

 • Dan

  Jeste dodam, ze povazuji verejne priznani USA v NYT, ze neustale kyberneticky napadaji ruskou infrastrukturu za priklad neuveritelne arogance, nenavisti a stupidity. Kdyby jim to delali Rusove, vzali by to jako duvod k rozpoutani valky. Je ovsem otazka, jak dlouho si to Rusove nechaji libit, protoze ta nestydata arogance a agresivita zloducha USA se stupnuje a zachazi stale dale, jako i obklicovani Ruska.
  V. Putin nedavno prohlasil, ze Rusove odvratili pres 1 milion takovych utoku. Vypadek elektriny v nekolika zemich Jizni Ameriky potvrzuje, ze ten utok muze postihnout kazdeho!
  Je znamou veci, ze USA zavirovaly uz pred lety japonskou infrastrukturu, aby ji mohly kdykoliv udelat nefunkcni, jestlize Japonci prestanou byt vazalem USA a zacnou vyzadovat samostatnost.

 • *

  Jéé, to je přece slavná ZELENÁ JÍDELNA V CARSKÉM SELO, letním sídle u Petrohradu! Tam jsem bohužel nebyl. :-(
  Green Dining Room in the Catherine Palace at Tsarskoye Selo. Designed by project of Charles Cameron in 1779.
  https://imgc.allpostersimages.com/img/print/u-g-P95TWJ0.jpg

 • wolfram

  Čínští turisté přinášejí cenné devizy, valuty, to je třeba brát v úvahu. Jestli čínský turista arogantně odstrčil Vaši paní, tak tím určitě nemyslel, že ji vychovává. Nebo jo?
  "Dělám foto manželce, příjde Číňan, odstrčí, že tam bude on. U mě narazil, Rusové zírají, byli vždy zvyklí, že to oni smí. Najednou je Číňan vychovává a oni si s tím neumí poradit."

 • Petr Pokorný

  V odpovědi na: wolfram

  Píši, že se tak chovají všichni a všude a toto jsem uvedl jako příklad. Složité pochopit?

Nejnovější články