Od 18. do 19. června se v Pekingu bude konat zasedání ministrů zahraničí BRICS. Zasedání předsedá čínský ministr zahraničí Wang Yi. Zasedání se zúčastní ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, jihoafrická ministryně zahraničí Maite Nkoana-Mashabane, brazilský ministr zahraničí Aloysio Nunes a indický ministr zahraničí Vijay Kumar Singh. Včera to řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kang.

 

Navazuje na fórum zástupců zahraničních politických stran, think tanků a nevládních organizací BRICS. Účastníci se domnívají, že mechanismus BRICS je a bude důležitá síla na podporu světového míru a rozvoje, které se konalo před čtyřmi dny. Vedoucí brazilského sdružení pro mezinárodní spolupráci paní Renata Boulos uvedla, že BRICS ukazuje světu jinou diplomatickou koncepci a jiný druh mezinárodních vztahů, tedy vztahy založené na spolupráci a rozvoji.

 

A BRICS dostává další impulsy. Rusko je z krize venku přes zoufalé snahy senátorů z USA , aby Rusko zastavily. Brazilská ekonomika se vymanila z dosud nejhorší recese - v prvním čtvrtletí se její hrubý domácí produkt zvýšil o jedno procento v porovnání s předchozími třemi měsíci, což byl nejvyšší růst za téměř čtyři roky, které zveřejnila statistická agentura IBGE. Čína opět zvyšuje tempo a odhaduje vzestup kolem 6,5%. A indická ekonomika opět nabírá dech, PwC předpovídá, že  bude hrubý domácí produkt Indie růst průměrným tempem 4,9 procenta a  do roku 2040 překoná výkon ekonomiky Spojených států amerických.

 

Je jasné, že zasedání v Pekingu bude v relativně příjemném tónu už jenom proto, že například Rusko je se svými 12,5% zadlužení druhou nejméně zadluženou ekonomikou světa, zatímco USA se zoufalým zbrojením a sankcemi pokouší srazit Rusko na kolena. Je tragédií, že na tom pracují evidentně retardovaní, přestárlí senátoři jako je například Mc Cain.  Mnoho z nás si pamatuje, jak padaly rakve s Brežněvem a umíral jeden vůdce SSSR za druhým, než nastoupila mladší garnitura. Dnes je v tomto tragicko-komickém stavu politické vedení USA a přestože má Trump tah na bránu, je blokován vyšinutými politiky, kteří žijí někde v padesátých letech minulého století a v zaslepené době Mccarthismu.

 

Zatím okolní svět nabírá rychlost stejně jako odpor k USA.

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

  • Návštěvník - Jan

    Ceska vazalska vlada neni schopna preorientovat se na posun ekonomiky do Eurasie. Jediny, kdo to pochopil je Zeman a mame stesti, ze neni vazalem USA jako vlada, parlament a media. Namisto toho, abychom se chytli prilezitosti a mezi prvnimi se ucastnili projektu 2. Hedvabne stezky a v BRICS, mavame tibetskyma fanglickama, coz ukazuji do bezvedomi v CT a v mediich. Kdy uz u nas skonci tahle vlada kokotu a EU, ktera nas svazuje a neustale buzeruje! Tlaci nas tam, kam nechceme. Odevzdali jsme suverenitu do Bruselu a tak se nedivme. Vystoupenim z EU a NATO a semknutim se ve V4 muzeme pak usilovat o podil na ekonomickem rozvoji v Eurasii, ktery ma velikou budoucnost. A prestat plivat na Rusko, snazit se o mirovou spolupraci s nim. Na strane hegemona nikdy zadna moralka ani pomoc nebyla, sleduje jenom svuj vlastni prospech odjakziva a tak to bude stale. Viz ksefty Trumpa se Saudi a Katarem.