Ruský fond přímých investic, jenž se podílel na vývoji první na světě vakcíny proti koronaviru, a ruská farmaceutická společnost ChemRar Group se domluvily na dodávkách protikoronavirového léku Avifavir do 17 zemí.Avifavir založený na antivirotiku favipiravir se stal prvním lékem na světě, který byl schválen na léčbu covidu-19. Podle výše zmíněné dohody bude tento přípravek dodán i na Slovensko.

Na konci května Rusko zaregistrovalo první lék proti covidu-19 založený na antivirotiku favipiraviru. Lék začali od června široce využívat v ruských nemocnicích při léčbě koronaviru a od té doby byl dále aplikován v nemocnicích Běloruska, Kazachstánu, Bolívie a řadě dalších států. Dalšími státy, kam bude lék exportován, jsou Saúdská Arábie, Brazílie, Bulharsko, Srbsko, Argentina, Chile, Kolumbie, Ekvádor, Honduras, Salvador, Kuvajt, Panama, Paraguay, Jihoafrická republika, Spojené arabské emiráty a Uruguay.

Poté, co byl 29. května 2020 Avifavir zaregistrován v Rusku, lék lékaři využívali na léčbu covidu-19 ve více než 70 regionech Ruské federace a následně byl zakoupen Běloruskem, Bolívií, Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Uzbekistánem a Turkmenistánem.

Účinnost favipiraviru při léčbě covidu-19 byla potvrzena japonskou firmou Fujifilm Holdings Corporation několik měsíců poté, co byl Avifavir otestován v Rusku.
 Podle informací ruského fondu je Avifavir mnohem levnější ve srovnání s Remdesivirem – lékem, který je také založen na antivirotiku favipiraviru a vyrábí se ve Spojených státech.