Představte si, že by totéž udělala Naševaše televize s Votápkem, Kolářem či Evropskými hodnotami. Že za urážky a lži by je vyrazila a už nikdy by tam veřejně nesměli vystupovat. Jenomže my jsme ti demokrati Kalouskova typu, kdežto ti Rusové...

 

 

TV ZVEZDA se omluvila za lživý článek

Na velvyslanectví České republiky v Moskvě se dnes telefonicky obrátil zástupce ředitele TV ZVEZDA.

Hluboce se omluvil za publikaci článku o roce 1968.

...

Podle jeho sdělení šlo o chybu šéfredaktora, který bude potrestán důtkou.

S autorem článku již nebude TV ZVEZDA nadále spolupracovat. Článek byl z webu odstraněn.

 

Miloš Zeman: Vážený pane premiére, bohužel mám pro vás jeden dárek, který není tak příjemný, jak dárky obyčejně bývají. Je to kopie textu z deníku Hvězda. Tady, prosím. Napsal to nějaký blázen. Já bych se tím normálně vůbec nezabýval. Ale toto bylo zveřejněno v době mé návštěvy. Tady si to vezměte. Jde o to, že ten článek tvrdí, že v roce 1968 nebyl takzvaný demokratický socialismus s lidskou tváří ani demokratický, ani socialistický, a tvrdí také, že sovětská okupace nebyla okupací. A také, že my jsme už od dob 2. světové války jako suverénní stát dodávali do Německa zbraně, jako bychom byli Německem okupovaní. To není historik. Je to úplný nesmysl. Pane premiére, já se vždy snažím ve všech svých funkcích, ať už jako premiér, tak jako prezident, rozvíjet vzájemně výhodné vztahy. Ekonomické, a nejen ekonomické vztahy. Ale teď někteří lidé, někteří politici v Praze předkládají, abych já ukončil svoji návštěvu v Rusku kvůli tomuto textu a vrátil se domů. Já si myslím, že to nemá smysl, ale když si ten text pročtete, vy sám zjistíte, že je to ještě horší, než co řekl premiér Jaceňuk v německé televizi ARD, pokud si vzpomenete: v roce 1943 SSSR napadl Německo a po cestě okupoval Ukrajinu. To je citace bývalého ukrajinského premiéra. A tohleto je to samé. Je to urážka mého národa, mé vlasti. Pane premiére, já po vás chci, abyste veřejně řekl, že to je záležitost, která nemá nic společného s oficiální pozicí vaší vlády. Mimochodem, Hvězda je to oficiální deník ministerstva obrany, a pokud je mi známo, pan ministr Šojgu je stále vaším podřízeným.

Dmitrij Medveděv: Vážený pane prezidente, vy jste zmínil tuto publikaci nebo tento text. Zaprvé, vy jste naprosto správně řekl, že je to text, výplod jednotlivce, a jak je tady napsáno, toto je mínění tohoto člověka a je to jeho soukromá, osobní pozice, názor, který není totožný s názorem redakce tohoto telekanálu. Já jsem samozřejmě připraven toto sám potvrdit, nakolik Ruská federace, stejně jako vaše země, má různá média. Na druhou stranu, my se opravdu snažíme tyto věci sledovat, myslím tím, že my se principiálně nevměšujeme do prostředků masové komunikace. Ať už jsou to média soukromá, komerční, nebo státní. To je i případ tohoto textu, který neodráží pozici mojí vlády. Tato pozice byla zformulována už v roce 1993, v době, kdy jsme pracovali a dojednávali dvoustrannou smlouvu mezi našimi zeměmi. Tato naše pozice byla mnohokrát potvrzena nejvyššími představiteli našich zemí, včetně prezidenta Vladimira Putina, pokud se nepletu, on se v tomto smyslu vyjádřil v roce 2006. Mluvil o událostech 1968. Stejně tak se vyjadřují i všichni další oficiální představitelé, včetně mě. Co se týká vašeho citátu bývalého premiéra Jaceňuka, já bych chtěl upozornit, že tento text nenapsal bývalý premiér. Jaceňuk tehdy mluvil sám za sebe, byl to tehdy premiér země. Toto je prostě jeden z novinářů, velmi pravděpodobně má nějaké vlastní názory a pohled na věc. Upřímně řečeno, já tady nevidím nějaký postranní úmysl, co se týká data zveřejnění tohoto textu. Samozřejmě to ale nijak nezlepšuje atmosféru v době vaší návštěvy. Co se týká vaší návštěvy, já bych ještě jednou rád řekl, že vás známe právě jako člověka, který se snaží rozvíjet vzájemné vztahy mezi našimi zeměmi, oceňujeme vás za to, ceníme si vás jako politického představitele, který vystupuje v této pozici. A není to vůbec lehká pozice, když se podíváme na to, jaké jsou v současné chvíli naše vztahy s EU. A já opravdu doufám, že váš příklad bude vzorem pro utužení vzájemných vztahů mezi našimi zeměmi, mezi našimi vládami a mezi našimi národy. Já stále myslím i na ne zcela jednoduchá období naší společné historie a mám samozřejmě na mysli i události roku 1968 v Československu. Chtěl bych vás proto, pane prezidente, poprosit, abyste bral ohled především na oficiální pozici Ruské federace, jejího prezidenta, premiéra i naše další kolegy.

Zeman: Velmi dobře, pane premiére. Já velmi rád přijímám vaše oficiální veřejné prohlášení, že tento text, podle mě text blázna, jakým byl i premiér Jaceňuk, že vy nemáte vůbec nic společného s autorem tohoto článku.

Dmitrij Medveděv: O tom vůbec nepochybujte. Nic společného s autorem textu nemáme. Já se tady nechci vyjadřovat k jeho psychickému stavu ani k psychickému stavu bývalého ukrajinského premiéra, ale především vy jste slyšel naši oficiální pozici, děkuji pěkně.

Miloš Zeman: Děkuji, rozumím, doufám, že redakce Hvězdy se zamyslí.

 

Razance, s kterou se prezident Zeman zastal našeho státu, vyrazila pseudodemokratům Kalouskova ražení dech. Nebudou nakonec vyraženého redaktora litovat?