Žádný stát si nedovolí zapomínat na největší postavy v dějinách své země. A zatímco mluvící hlavy ve veřejnoprávní televizi adorují US ARMY, největšího osvoboditele a vlastence naší země - prezidenta a amádního generála Ludvíka Svobodu ani nevzpomenou, natož v PRIMA TIME.

 

Nikdy nezapomeňte, jak lehce jste svobodu ztratili a jak těžce a za cenu velikého úsilí a velkých obětí našeho a zejména sovětského lidu jsme ji dobývali zpět.

 Ludvík Svoboda

 

 

 Pane generále a prezidente, my nezapomínáme.

My, to je obyčejný  lid České a Slovenské republiky.

 

Ludvík Svoboda, bývalý velitel československých jednotek na východní frontě, prvoválečný legionář, ministr národní obrany i prezident Československa mezi lety 1968-1975.

Přestože nebyla na jeho pohřeb organizována účast veřejnosti, s Ludvíkem Svobodou se přišly rozloučit desítky tisíc lidí. Rakev byla vezena na dělové lafetě z Pražského hradu až na konec Letenské pláně za zvuku slavné písně “Směr Praha”, kde byla přeložena do pohřebního automobilu a odvezena do krematoria. Ostatky Ludvíka Svobody byly nejdříve umístěny v Národním památníku na Vítkově, později je rodina převezla do hrobu v Kroměříži.

Čest jeho památce!

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Jan

  Svoboda ackoliv bezpartajni odpovedel pred prevratem 1948 na otazku Benese, jak se v pripade puce zachova armada? Ten mu rekl neutralne. Tim bylo vse dane. Bylo to v dobe, kdy vnitru uz sefoval komunista Nosek a vyzbrojovaly se Lidove milice, tedy KSC uz to mela prakticky v ruce. Jedine armada by to jeste tenkrat mohla zvratit. A to Svoboda vyloucil! Bylo mu to ale houby platne, soudruzi ho vyhodili z armady a musel delat ucetniho v JZD.
  Jako spolehlivy Quisling byl pak zase vyhraban za Prazskeho jara, aby privezl unesenou vladu z Moskvy! Pamatuji ty napisy 'Dobre pristan dedo'! Nase novodobe dejiny jsou jedna velka tragedie maleho naroda...
  Fraska Prazske jaro mela pak s nim jeste na cas sve pokracovani.

 • johny

  Když už, tak SOUDRUH generál, prezident .......

 • antijohny

  V odpovědi na: johny

  Narozdíl od soudruha generála Pavla Ludvík Svoboda osvobozoval.

 • *

  Pravnuk generála Ludvíka Svobody Mgr. Miroslav Klusák (na fotografii vlevo s kyticí) se svou babičkou, Svobodovou dcerou Zoe Klusákovou - Svobodovou.
  http://www.halonoviny.cz/articles/view/46612512
  Svobodova vnučka, paní profesorka historie na Univerzitě Karlově prof. PhDr. Luďa Klusáková, CSc.:
  https://usd.ff.cuni.cz/cs/ustav/lide/prof-phdr-luda-klusakova-csc/
  Do Vysokých Tater, kam se Ludvík Svoboda pravidelně vracel, odjel i na svou první prezidentskou dovolenou v červenci 1968. Nikdy si neodpustil túry, na nichž ho kromě rodiny doprovázeli horolezci z tatranské horské služby: z Hrebienku na Téryho chatu a přes Sedielko na Zbojnickou chatu, vyšplhal na Gerlachovský štít, na Lomnický štít i na Rysy. "Na túrách vyžadoval, abychom nebrebentili a nerušili vnímání krásy a klidu přírody," popisuje paní Klusáková, "obdivoval krajinu a často říkával, jak se ty hory chovají klidně a důstojně, nehádají se a neválčí mezi sebou, na rozdíl od lidí."
  Generál Svoboda, jenž prožil na frontě první i druhou světovou válku, nikdy také nezapomněl navštívit místa bojů v okolí dukelského průsmyku a hřbitov na Dukle. "Setkával se tam s místními lidmi, s nimiž osvobozování prvních metrů republiky prožil. Zajímal se o to, jak žijí," říká Luďa Klusáková. Její dědeček si ve Vysokých Tatrách odpočinul naposledy v září 1970.
  http://www.svet.czsk.net/clanky/publicistika/prezidentivolno.html