To, co zde bude napsáno, je ojedinělý, (zatím) velice ojedinělý názor (chcete li analýza a prognóza) na přibližně dva roky dopředu a uvidíme, zda budeme blíže vývoji v České republice potažmo v Evropě my, nebo instituce k tomu určené: vláda, ekonomické ústavy a ČNB. Zatímco "žreci čísel" svoje analýzy opírají přísně o číselné kombinace, já toto použiji z cca 50%, zbytek bude z dlouhodobého pozorování chování občanů a firem v různých fázích tržního vývoje. A čísla jsou jenom doplňkem.  

Petr Pokorný

 

Začněme jedním odborným termínem: už dlouhodobě se zlobím, že ČNB občanům předkládá číslo, které sice vypadá efektivně, ale není k ničemu. Výška, tlak, teplota, rosný bod hlásily zprávy za socialismu. Nikdo nevěděl proč. A stejné to je, když vlády hlásí výši HDP neočištěný o další údaje, které centrální banky mají. Proto s voliči mohou žonglovat politici, jak chtějí, protože vyberou číslo, které se hodí.

 

Úžasná zpráva ČNB: skvělý výkon, odhadujeme zvýšení HDP až na 4,5% za tento rok. A straníci z ČSSD žasnou, proč je ti hloupí voliči nevolili, když tak úžasně naší zem i s Babišem vedli. Skutečně? Nesmysl. Stačí totiž dát méně na investice, prohnat to ve výplatách rozpočtem a hned se MF může chlubit, jak úžasně vládne. Když si půjčím milión, také budu okolí udivovat, jaký jsem boháč. Než to projím a začnu splácet...

 

HDP totiž nevypovídá nic. Stejně jako průměrná mzda rozzuří každého, kdo má obyčejný plat, a lépe vypovídá medián, tak HDP je k ničemu, že stoupá, když klesá HNP! A přidejme ještě další, než vysvětlím: pokud vláda přidá všem, nikdo nemá víc! Nesmysl? Ne, protože okamžitě obchod zavětří, zvedne se inflace a číselně to vypadá lépe, ale zdražením v prodejnách zjistíme, že máme dokonce méně. Proto je nynější mohutné přidávání státním zaměstnancům a důchodcům podvod: stačí zajít do potravin a podívat se na ceny s porovnání před půl rokem, či rokem. (Mimochodem, to je přesně to, proč by byl zločin přijmout euro dnes. Stav žebráků bychom zakonzervovali) Teprve ztvrdnutím koruny vůči jiným měnám se zlevní dovoz, zatlačí na naše výrobky a obchodníci si nemohou přidat zbytečně nesmyslnou marži. A paradoxně důchody, ač by se nepřidala ani koruna,  tvrdě posílí. To je ten skutečný, poctivý trh, který pomáhá. To se děje nyní. Koruna tvrdne jak za Aloise Rašína.

Graf česká koruna a euro 

 

A dokončím, proč ne HDP, ale HNP!

Nám sice úžasně stoupá HDP, a přitom většina lidí žasne. Jim životní úroveň klesá. Klesá totiž HNP a o tom se mlčí.

Definice: Hrubý národní produkt - HNP,  je celková peněžní hodnota statků a služeb vytvořená za dané období občany daného státu (jak na území tohoto státu, tak v cizině).

Hrubý domácí produkt - HDP, je finální celková peněžní hodnota statků a služeb vytvořená za dané období na určitém území.

 Takže úžasná čísla (proti něčemu) jsou "k ničemu", když celkově hodnota statků a služeb klesá. Což zlidovělo slovem místo kvalitní výroby jsme se stali převozníky a montovnou.

 

Skončil supervolební rok a banky už nemusí Evropské unii krýt záda.

Takže je dobře, že naše ČNB v čele s guvernérem Rusnokem zatáhla za brzdu, ukončila intervence  a rychle si dělá zdražením úrokové sazby prostor pro budoucí krizi. Zpomalení nastane relativně brzo, protože následující grafy ukazují, že ta pseudoprosperita nastartovaná dvěma bilióny eur vložená do eurozóny končí a další příliv eur nebude. Tudíž chudí na západě nedostanou zadarmo další eura, tím se sníží nákup českého zboží a pokud to nenahradíme vývozem do zemí mimo Evropskou unii, bude těžko. Navíc zde Evropská unie prapodivnými machinacemi zavedla systém, že přidaná hodnota je relativně nula a zisk na kamiónech je pro stát tragédií, zatímco výrobu excelentních výrob jsme zde zrušili. Někdy objektivně, ale často podvodem západu, který výroby převzal a my děláme jenom nádenické práce a bereme na to Ukrajince, či Slováky nebo Bulhary.

 

Překládám první tabulku, u které se mnohým asi zarazí dech - v mainstreamu slyší stále něco jiného. 

V ČR máme většinou HDP o něco vyšší než HNP. To znamená, že podniky ze zahraničí, které vyrábí u nás, vyrábějí zboží a služby o větší celkové hodnotě, než jakou mají zboží a služby vyrobené našimi podniky v zahraničí.

 

 A jenom pro zajímavost - počet bankomatů, což ukazuje trend vyspělosti

Ale vraťme se k dalším ukazatelům v následujících grafech: to nadšení z HDP  neguje následný vývoj. Je jasné, že intervence končí. Už nyní je rozhodnuto snížení na 50%. Jelikož neznáme fázování, nelze určit přesně měsíc, který se může posunout na časové přímce. Prostě to je jediná neznámá, kterou zná pouze ECB a její šéf Draghi. Takže nemohu přesně určit v prognóze či analýze (chcete li) přesnou trajektorii, ale vysvětlit, co je tím myšleno.

 

Sledujte svítivě zelenomodrou na obou tabulkách: s odstupem pár měsíců se budou krýt.

Na prvním grafu se nám protíná posilování koruny s ukončováním intervencí ECB. A s tří, až šestiměsíčním zpožděním začne být vytvářen tlak na důraznou změnu vládních výdajů, priorit a možná mandatorních výdajů. Což by zatím dle vyjádření členů ECB v čele s Draghim odpovídalo druhé polovině příštího roku. V tu dobu by mělo nastat propouštění, změna priorit naší vlády a tam se ukáže, jak kvalitní vládu ve skutečnosti máme a jak si na tom ve skutečnosti stojíme. A současně v tomto období se projeví výhoda či nevýhoda koruny vůči euru, kdy bude dobré srovnání se Slovenskem, jak toto vybalancuje Slovensko a my. A pak můžeme poctivě začít přemýšlet, zda euro ano, či ne. Dřív ne!

 

Tato druhá tabulka ukazuje, jak by se měla zachovat vláda,  potvrdí li se prognóza z první tabulky. Pokud nás západ bude nutit, abychom neobchodovali, a dokonce nás budou nutit, abychom uzavřeli hranice obchodu směrem na východ, jak už to USA dlouho dělají, pokles bude razantní, protože vývoz nebude čím nahradit. A jedině pokud výpadek na západ nahradíme exportem na východ či do dalších zemí mimo EU, můžeme zachovat lepší trajektorii pro další roky. A to je další neznámá: nevíme, zda nám Brusel a tajné služby USA nebudou opět za obchod na východ vyhrožovat. Snad v tomto Německo svoji nezávislost udrží a společně toto období překonáme.

 

A i zde je vidět, že my západní země potřebujeme a že ostrov samoty je nesmysl. Ale opět: pokud nám bude Brusel poručníkovat, je to naše zhouba. My prostě západ stejně jako východ potřebujeme, dokonce se potřebujeme těsněji přimknout. Ale nepotřebujeme Brusel a výpalné, která musíme platit. Od přímých vývozů peněz, po nepřímé formou abnormálních dividend. A i zvýše popsaného je jasné, že normální lidé nechtějí žádnou osobní vazbu na Rusko, ale prostě jenom volný obchod. Mimochodem, jakou náplň by měly ziskové neziskové organizace, kdybychom jim sebrali tupou propagandu o napojení na Rusko za ruble? Museli by jít pracovat a to si ty tisíce mladých, ukrytých v neziskovkách, neumí přestavit. Práce jim smrdí. Propaganda je zábavnější a bez zodpovědnosti! Ale vláda, bude li chtít pracovat dobře, tento další velký problém řešit bude muset.

 

Každopádně toto je ucelený pohled na období, kde a kdy se bude lámat chleba a kdy se může stát, že se Evropská unie začne rozpadat, protože polovina států tempo neudrží a mnozí nebudou mít na financování dalších dluhů. Proto musí naše budoucí vláda jednat už dnes s Velkou Británií a dalšími státy na dvoustranných dohodách, co bude dál, vyplní li se tento scénář.

 

 

A vše napovídá tomu, že ve druhé polovině příštího ruku začnou otřesy v eurozóně, nespokojenost lidí bude narůstat a bude další posílení stran, které odmítají administraci a poručníkování Bruselu. A opět: to není o nespolupráci států, ale o přímých kontaktech a vazbách napříč celou Evropou včetně VB. Bohužel se však projeví to, že jižní křídlo, ale i Slovensko bude potřebovat devalvovat, avšak Německo na tom bude stále vydělávat. Takže ČR se musí stát státem s přidanou hodnotou vývozu směrem na východ bez překupníka Německa, kdo si stále naše výrobky pamatují. A především tam je potřeba posílit ministerstva zahraničí o ekonomické odborníky, kteří budou vyhledávat díry na trzích třetích zemí!

Neboli: zachová li se vláda dle tabulky číslo dvě, lidé zde pokles nemusí zaznamenat. Pokud se však vláda zachová jako lokaj a sankce budeme úslužně dodržovat, ohrozí to stabilitu země. Babiš tvrdí, že toto zvládne. Pokud ano, bude ANO v dalším volebním období nošeno na ramenou jako Orbán v Maďarsku. Pokud ne, bude vyhnáno na smetiště dějin. Protože dnes se k tomu přidávají neuvážená navýšení mandatorních výdajů stranou ČSSD a to vybalancovat bude náročné.

A k euru: podaří li se nám vybalancovat ekonomiku dle tabulky číslo dvě, razantně se přiblížíme nejvyspělejším ekonomikám a pak i euro nebude tragédií pro naši zem. Protože není problém přepočtu, jak někteří "blázní", ale zakonzervování! Kdo do eurozony vstoupí jako chudý, v době prosperity trochu vylepší bilanci, ale při další cyklické krizi dostane ránu, že zapadne ještě níže. Nikdo se z této "konzervy" nedostal. Ani státy jižního křídla EU, ani jih Itálie proti severní, ani některé státy v USA, které byly chudé, jsou a budou. Protože jednotná měna je zamrzne na stávajícím poměru. A proto odmítám euro. Děsí mě zakonzervování, nikoliv jednorázový vstupní přepočet!

 

A důkaz?

I po krizi ti bohatí v USA byli ještě bohatší, zatímco ti chudí ještě chudší a banky sanovali chudí, zatímco ti bohatí se jim smáli. A to vůči EU nesmíme pro naše občany připustit! Nejdříve se vyšplhat a pak je to už jedno. Dřív ne!

 

 Podklady a bilance

předpoklad posílení koruny od ukončení intervencí o 2,5Kč

zdražení hypoték v roce 2018, kdy se průměrná sazba zvýší ke třem procentům

Dluhy  domácností stouply na 1,483 bilionu korun. Proti loňsku byly vyšší o 113,6 miliardy korun

Meziročně jsme nyní třetí na světě v tištění likvidních peněz po Brazílii (o 22 procent), Číně (o 12 procent) je v Česku o 10 procent. To šíleně zdražuje nemovitosti

ceny bytů vzestup 15 - 25%

prudce klesá počet nových úvěrů

růst mezd tento a příští rok bude o 6,7%

Stát se vrátil na dluhopisový trh tryskem poté, co den před parlamentními volbami oznámil, že státní dluh klesl koncem září na šestileté minimum.

„Předchozí emise byly načasovány tak, aby byly splatné těsně před volbami a snížily tak dluh. Za jediný měsíc získal prodejem dluhopisů přes 25 miliard korun, tedy více než za celé předchozí čtvrtletí.

 A musím zdůraznit, že mnoho exportních firem se zajistilo pro případ kurzovního propadu: mnohým to končí na konci roku, zbytku dle veřejných zdrojů na jaře.

 

ECB vynaložila cca 2 bilióny EUR na QE a to už je hraniční

ECB  oznámila snížení objemu nákupů aktiv od ledna 2018 z 60 mld. eur měsíčně na polovinu a to minimálně do září 2018

 

 A právě součinnost všech těchto faktorů, nikoliv dílčí čísla ukazuje, že zkouška eura nás teprve čeká. Že krize z roku 2008 se nejen nezlepšila, ale v mnohém zhoršila. Že místo restrukturalizace dluhů se prostě natiskly papírky ničím nepodložené, ale nazývány jsou bankovky, pouze Německo a Rusko stahují obrovské množství zlata na svá území. A stejně tak obě země odmítají zvyšovat zadlužení, dokonce Rusko má nejmenší dluh na světě a zvyšuje zásoby zlata. A právě z výše údajů řvu na zločinnou a podvodnou propagandu České televize a podobných institucí. Většina z nás Rusko nemiluje, mnozí spíše naopak, ale ekonomicky jsou pro nás USA naprosto nezajímavé, navíc chtějí razantně snížit dovoz kvůli strašnému předlužení, zatímco Rusko nás potřebuje, ale stejně tak ekonomicky potřebujeme Rusko my viz grafy.

(Ale máme od USA nakoupit předražené vojenské vrtulníky za 14 miliard. Protože nás prý milují. To je kauf!)

A na závěr: tato prognóza zde bude uložena, bude průběžně dalšími texty upřesňována a nechť čas ukáže, kdo chápe trh a chování občanů a kdo si jenom na experta hraje. Včetně ČNB!

 ---------------------------------------------------------------------------

 Před chvílí vydala ECB přesná data, jak bude snižovat intervence.

 Podle dnešních informací bude ECB od začátku ledna do konce března kupovat měsíčně dluhopisy za méně než 40 miliard eur. V tom jsou započteny i reinvestice výnosů z dluhopisů, kterým končí splatnost. V dubnu objem výnosů dosáhne maxima a celková suma na měsíční nákupy se zvýší na 54 miliard eur. Nejchudším měsícem pak bude srpen, který na výnosech přinese pouze dvě miliardy eur. Takže červený  průsečík viz druhá tabulka má přesnější obrysy: tím se potvrzuje, že druhá polovina roku 2018 bude ve znamení velké aktivity v eurozóně a vlády budou muset "nějak" měnit strategii. Tudíž tento dodatečný dovětek není jiný výklad, ale doplnění dat a přesnější vyjasnění otazníků v tabulkách na časové ose. A raději ještě zdůrazním: pokud se vláda zachová dle tabulky číslo dvě a obchod diverzifikuje, náš stát si velice polepší. Pokud podlehne protiruské mánii a šílenství, může nastat těžký problém.