Euro je tikající časovaná bomba, která brzy vyletí do povětří a zničí celý projekt EU, uvedl tvůrce měny a ekonom Otmar Issing ve svém překvapivém a mimořádném varování.

 

Vedení EU je nekompetentní, hrozí ekonomická katastrofa

Bruselský sen o evropském superstátu bude definitivně pohřben mezi troskami rozpadající se jednotné měny.

Uznávaný ekonom zahájil útok proti eurokratům a německé kancléřce Angele Merkelové a obvinil je ze zrady principů eura a demonstrace skandálně nekompetentního vedení. Jeho útok by měl zapůsobit jako ostrý budíček pro evropské představitele, kteří se zavázali k urychlení procesu stále užší integrace poté, co Británie opustí Unii.

Jeho cílem je upozornit svět na hrozící ekonomickou katastrofu, která by s předpokládaným kolapsem eura mohla odstartovat katastrofální řetězec událostí pro finanční instituce po celém světě.

Světový ekonom byl nekompromisní vůči Evropské centrální bance (ECB), kterou dříve vedl. Viní ji z toho, že příliš rychle vydala peníze na úpadky bank a zemí.

Zakladatel evropské měny ostře odsoudil i Jeana-Clauda Junckera, šéfa komise EU, kterého obvinil ze zrady eura. 

Issing říká: „Jednoho dne se domeček z karet zhroutí. Realisticky tak půjdeme od jedné krize ke druhé. Je těžké předpovědět, jak dlouho to bude trvat, ale nemůže to jít donekonečna.“

 

Euro nemá šanci přežít jakoukoliv ekonomickou krizi

Euro jako projekt je na "kluzkém svahu". Issing řekl, že to byla jen kombinace levné ropy, levného eura, kvantitativního uvolňování a méně fiskálních úspor, která zamaskovala jeho obrovské základní slabiny.

Měna je tak problematická, že nepřežije další globální finanční krizi bez ohledu na to, jak velká bude politická vůle měnu zachránit.

 

„Pakt o stabilitě a růstu víceméně selhal. Tržní kontrola se chce zbavit zásahů ECB. Neexistuje žádný fiskální kontrolní mechanismus, trží ani politický. To vše může přinést pád měnové unie.“

Issingovo hodnocení situace se shoduje s názorem jeho kolegy, spoluzakladatele eura Jacquese Delorse. Francouzský politik se ve své analýze, kterou vydal minulý měsíc, vyjádřil o euru velmi podobně. Bývalý francouzský prezident (předseda)  Evropské komise a otevřený federalista usoudil, že jedinou možností, jak zachránit skomírající projekt, je účinné ekonomické hospodaření EU pomocí konsolidace půjček.

„Je to nezbytné a naprosto naléhavé. V budoucnu přijde další krize, která otřese Evropou. Nevím, jestli to bude za šest týdnů, šest měsíců nebo šest let. Ale se současným uspořádáním je téměř nemožné, aby euro tuto krizi přežilo,“ řekl Issing.

Nicméně, taková možnost vyžaduje změnu německé ústavy, která by v současné politické situaci byla téměř nereálná. Berlín by musel zaplatit převážnou většinu evropských dluhů. A v době, kdy je popularita Angely Merkelové kvůli jejímu zvládání migrační krize na rekordních minimech, tento krok pro ni nepřichází v úvahu.

 

 Doplnění

Článek není nový, ale je aktuální. I oni mysleli, že ECB ukončí kvantitativní uvolňování už dávno. Bohužel se to zvrhlo natolik, že úrokové míry dosáhly dokonce záporu a teprve před čtrnácti dny (přesně 31.12.2018) byla ta zvěrstva ukončena. Efekt má vždy cca půlroční zpoždění, takže v létě uvidíme. Asi se to pokusili držet až do eurovoleb, aby ta rána před nebyla na volby tak strašná. Uvidíme, každopádně hodiny již tikají. Zatím přesně deset dní.

Zdroj: 'The Euro is FINISHED' Currency's creator says it will soon COLLAPSE and destroy the EU

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Jack

  Jste hloupej, Pokorný. Alespoň základní fakta si ověřte - Jacques Delors nikdy francouzským prezidentem nebyl ..........

 • Jarda

  V odpovědi na: Jack

  Asi vám pane přeskočilo. To nepsal Pokorný, ale Nick Gutteridge a tam to tak zašmodrchaný je. Máte asi v hlavě dum dum.

 • *

  To je přece cíl: zničit euro, zničit Evropskou unii a navozit do Evropy tolik migrantů, aby s nimi Evropané začali otevřeně válčit. K tomu doplňkově např. sucho - klimaterorismus, prasečí mor a všechno, co škodí Evropě, je dobré.
  Tím USA zachrání dolar.

 • Evropa ve výprodeji

  Číňané loni koupili francouzský módní dům Carven, švýcarský módní dům Bally... Takže nejdřív Číňané zaplavili Evropu levnými hadry z recyklovaných PET lahví, a za peníze, které na Evropanech vydělali, si skoupí tyto evropské umělecké řemeslné značky. Jak při Klausově "ekonomické reformě". Smutné, neuvěřitelné, nechutné. Na co máme Evropskou komisi???? A to se děje teď, co až přijde ekonomická krize????

  Značka Carven, založená v roce 1945 Madame Carmen de Tommasobut, v květnu 2018 ohlásila bankrot a v říjnu 2018 oznámila čínská skupina Icicle Fashion Group z Šanghaje, že je nový majitel.
  Luxusního výrobce bot Bally, založeno 1851 ve Švýcarsku, koupila čínská skupina Shandong Ruyi.
  https://www.swissinfo.ch/eng/business/chinese-textile-firm-buys-luxury-bally-brand/43891000
  https://www.reuters.com/article/us-france-fashion-carven/chinese-retailer-icicle-buys-ailing-french-couture-label-carven-idUSKCN1MM23M
  https://www.moda.cz/sites/default/files/styles/large/public/field/image/carven_pre-fall_2017_magazin_moda_3.jpg