Filip Humplík, předseda pražské ODS, před chvílí "vysílal" na FB tuto výzvu:

 

"Syrský režim použil tento týden nervový plyn proti svým vlastním občanům. To nenechalo chladným Donalda Trumpa. Dnes ráno tak na základnu syrského letectva, ze které startovala syrské letadla s chemickými zbraněmi, dopadlo 50 až 60 střel Tomahawk z amerických torpédoborců.

Režim, který používá chemické zbraně proti vlastním občanům, si nezaslouží slitování. Limitovaný odvetný úder podporuji. A vy?"

 

A tak Filipovi odpovídám:

 

S tím úderem nesouhlasím, ale:

za prvé: otázka plynu - byl ten plyn ve svržených bombách, nebo bombardovaných cílech?
Nic nebylo vyšetřeno, vyšetřování má být teprve zahájeno, ale Asad byl okamžitě, bez jakéhokoliv zjišťování toho, co se skutečně stalo, označen za viníka.

 

za druhé "cui bono"? - pomohl by si Asad ve chvíli, kdy obrátil vývoj na bojištích a ovládl velkou část ISIS ovládaných území a začal po letech vítězit ve válce s ISIS, tím, že by zaútočil plynem na své občany a obrátil tím, bez jakéhokoliv územního, nebo mocenského zisku, proti sobě světové veřejné mínění? A schválili by mu to Rusové? Pokud ano pak jsou všichni blbci, kteří by neměli řídit ani oddíl skautů na Křivoklátu. Což vůbec není pravda, dosud Rusové postupovali velmi chytře.

 

za třetí: kdo si pomohl, byl Trump, ne v Syrii, ale doma, kde ulomil hroty liberální a neocon kritiky.

za čtvrté: podle zpráv nebyly téměř žádné ztráty (po útoku 60 řízených střel?) a na bombardovaném letišti,které bylo do této události aktivní a ze kterého údajně vzlétlo letadlo (nebo letadla) s plynem, žádná syrská ani ruská letadla nebyla - všechna letadla ještě před útokem odletěla na jiná letiště. A ani Asadova protiletecká a protiraketová obrana, která chrání každé letiště, nebyla použita. Skoro jako by celá akce byla předem domluvena. A ani Syrské, ani Ruské protesty, které byly dříve kvůli daleko menším americkým akcím tak hlasité, tentokrát příliš hlasité nejsou. Žádná odvetná opatření, cesta amerického ministra zahraničí do Ruska se za několik dní uskuteční tak jak byla plánována.
Něco tady nesedí, a skoro to vypadá jako že to bylo předem domluveno.

 

A za páté: Asadův režim, ať už byl jakýkoliv podle našich standardů, byl stále jedním z posledních sekulárních režimů v muslimském světě, byl to režim, ve kterém ženy mohly studovat na vysokých školách, a kde vedle sebe žila v míru různá náboženství.
Když Asad padne, věří někdo tomu, že právě tam vznikne první muslimský demokratický stát? Já bych vsadil krk na to, že budeme mít další Aghanistán, další Irák, další Lybyi. A ten nový režim bude daleko horší, než ten Asadův. Radost z toho, že Trump "obrátil" může mít Jakub Janda, já ji nemám. Ani si nemyslím, že tím Trump otočil. Hraje se tu cosi, co není prvoplánově viditelné, ale co je silně indikovatelné. A tak bych se ani neradoval, ani bych si nezoufal a Trumpa ani nechválil, ani nezatracoval.

 

Tomáš Haas, bývalý člen ODS a bývalý poradce