Dvacátého února za pomoci ruské společnosti Gazprom vydá Venezuela kryptoměnu Petro, navázanou na těžbu ropy, což by tím nemělo vykazovat výkyvy, jako třeba Bitcoin.  Prezident Maduro dokázal vytlačit pracovníky tajných služeb USA a nyní se očekává, co udělá americká armáda. Bude osvobozovat Venezulu jako Irák, Sýrii a další státy?

 

 

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Návštěvník - con el paso del tiempo

  Největším klientem Venezuely byly USA a do USA směřovaly dvě třetiny venezuelského ropného exportu.

  Přesměrovat venezuelské exporty z USA někam jinam je extrémní problém. Venezuela produkuje především těžkou surovou ropu s vysokým obsahem síry (heavy sour oil), která musí být zpracována ve speciálních rafinériích, takové rafinérie vlastní mimo Venezuely a USA jen velmi málo zemí. Náklady na dopravu do Číny jsou mnohem vyšší než na dopravu do USA. Zatímco tankerům směřujícím do USA trvá plavba 5 dní, do Číny se doba přepravy pohybuje kolem 40 dní. Problém přesměrování dodávek venezuelské ropy se plně ukázal už v roce 2005, kdy se Mexickým zálivem přehnal hurikán Katrina. Venezuelská ropa určená na export musela být uskladněna, protože ji nebylo kam exportovat. (Petroleum Economist 2006)

  Přesto 1. května 2007 venezuelský prezident Hugo Chávez znárodnil dekretem čtyři lukrativní ropné projekty, které provozovaly americké firmy Exxon Mobil, Chevron a ConocoPhillips, a v roce 2008 navrhl ropnému kartelu OPEC (Venezuela je zakládajícím členem OPEC), aby přešel z oceňování ropy v dolarech na jiné měny, zejména euro. V roce 2008 Venezuela znárodnila cementárny Lafarge, ocelárny a výrobny asfaltu; v roce 2009 provozy na zpracování a balení rýže. V roce 2010 bylo pak znárodněny zahraniční supermarkety, těžební plošiny patřící americké společnosti Helmerich & Payne a sklárna korporace Owens-Illinois. Znárodňování ve Venezuele probíhalo formou nuceného odkupu, nikoliv jednoduchého vyvlastnění.

  Exxon odmítl Venezuelou nabízenou náhradu ve výši jedné miliardy dolarů a soudil se s Venezuelou v arbitráži. V lednu 2012 arbitři přiznali Exxonu kompenzaci ve výši 907,5 milionů dolarů - vtipně nízkou, Exxon totiž požadoval desetkrát víc a venezuelská vláda původně nabízela Exxonu zmíněnou miliardu. Komentátoři proto hodnotili výsledek sporu jako vítězství Huga Cháveze.

  V březnu 2013 Hugo Chávez zemřel.

  Kvůli americkým sankcím těžba ropy ve Venezuele výrazně klesla ze zhruba 3,5 milionu barelů denně v době Chávezova nástupu k moci na dnešních 1,8 milionu barelů.

 • Návštěvník - con el paso del tiempo

  Kryptoměn podložných zlatem je spousta a úspěch nic moc! Bohužel, petro asi taky nebude žádná raketa.
  http://www.goldscape.net/gold-blog/gold-backed-cryptocurrency/

  Nebylo by pro Venezuelu lepší razit skutečně zlaté mince a prodávat je Američanům? :-D