Manipulace

Pamatuji se, že v polistopadových dnech bylo jedním z hitů tvrzení o naprostém odstranění cenzury, přestože v osmdesátých letech ona cenzura u nás neexistovala a následné hodnocení tisku jako cenzuru nechápu.

Podotýkám, že ani to však nepokládám za správné a šťastné. Dnes něco podobného ministerstvo vnitra zase zavádí, a protože jde o útvar represivních složek, jde o zvláště nebezpečné možné okleštění občanských svobod.

Do současnosti Česká televize a jiné oficiální či polooficiální tiskoviny a kanály se ovšem chovaly i tak jako cenzurní centra. To, co se »kavárně« nebo vládě nelíbilo, zveřejňováno nebylo a není. Navíc každý den jsme mohli a můžeme sledovat nějaký program, v němž minulost je zkreslována a převracena doslova na hlavu. To v zájmu »jediné pravdy«, tedy té havlovské.

 

 

 

Ale abych byl konkrétní, jako příklad uvedu článek představitele Republiky Kongo u Organizace spojených národů Serge Boret Bokwanga v americkém The New York Times, jenž, ač velmi zásadního charakteru, nebyl v našich médiích citován. Podotýkám, že ve většině francouzského a britského tisku ano. A dokonce vyšel i v jazyce německém, z něhož cituji.

 

Pan Bokwanga totiž mimo jiné napsal: »Afričané (ale mohl napsat i občané z Blízkého východu – pozn. aut.), jež nyní vidím v Itálii (nebo na Balkáně – pozn. aut.), jsou doslova vyvrhelové a odpad Afriky. Prodají cokoli a kohokoli… i sami sebe. Tito lidé vystupující po ulicích jako kramáři a slídící ulicemi měst za kořistí v žádném případě nejsou Afričané v Africe bojující za obnovu a rozvoj svých zemí. Vzhledem k tomu se ptám sám sebe, proč Itálie a jiné evropské země dovolují a tolerují, aby se na jejich národních územích takové osoby zdržovaly. Pociťuji silný vztek vůči těmto přistěhovalcům, jež se chovají jako krysy napadající města v Evropě, a silný stud za ně. Pociťuji ale také silný vztek a stud vůči těm vládám v Africe, které tomuto masovému odchodu svého odpadu do Evropy také ještě napomáhají.«

 

Dodejme ovšem, že také další s tím související informace nejsou v médiích zmiňovány, anebo zcela okrajově. Jde o to, kdo všechno způsobil masovou migraci, a tím vlastně umožnil zmíněným lidem se ve statisících přesunout do Evropy. V Iráku a Sýrii americký zájem a dodávky zbraní umožnily vznik občanské války a následně i Islámského státu, v Libyi francouzská, britská, italská a americká letadla byla na počátku destabilizace prosperující země. Nejinak tomu bylo v Afghánistánu.

Abychom si skutečně mohli udělat obrázek, museli bychom znát všechny, i tyto zmíněné informace. Když je nedostaneme, může s námi leckdo manipulovat, stejně jako to dnes dělají »kavárenská« média.

A vytvoření oné skupiny na ministerstvu vnitra je dalším krokem, jenž nás má dovést k poslušnosti a k jedinému »správnému« chápání situace.

Jiří VÁBR

 

Sluší se doplnit fakty: " v osmdesátých letech ona cenzura u nás neexistovala a následné hodnocení tisku jako cenzuru nechápu."

Autor má jednoznačně pravdu. Cenzura neexistovala. Byla nahrazena autocenzurou a ta plnila podobný úkol, byť se stále více svoboda tisku uvolňovala vzhledem k pádu komunistů v okolních státech. Jinak se dá pod text z Haló novin podepsat.

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Návštěvník - jirizkolina

  "Pan Bokwanga totiž mimo jiné napsal: »Afričané (ale mohl napsat i občané z Blízkého východu – pozn. aut.), jež nyní vidím v Itálii (nebo na Balkáně – pozn. aut.), jsou doslova vyvrhelové a odpad Afriky. Prodají cokoli a kohokoli… i sami sebe. "

  Pan Bokwanga, nás jen vodí za nos. Viděl jsem několik turistických dokumentů z Afriky a ve všech se shodovali, že si bílý turista musí dávat velký pozor na osobní věci a také sám na sebe, protože na každém kroku hrozí, že turistu okradou nebo mu dokonce ublíží. V mnoha státech a městech Afriky jsou zcela běžhé no-go-zóny, kde si turista nedovolí vstoupit.

  Takže to není o tom, že bychom problém shodili na nějaké vyvrhely, prostě taková je Afrika. Žije tam velké množství lidí v absolutní chudobě a vůbec se jim nedivím, že nemají žádnou úctu k lidem se světlou pletí, protože právě bílý člověk je příčinou jejich bídy. Kolonizátoři vždy jen Afriku drancovali. Obchod s otroky, tak to je zcela samostatná kapitola. Co tam otrokáři dělali s obyvateli Afriky, tak z toho se zvedá kufr i velmi otrlým. Ta křivda je v těch lidech už geneticky a dokud to bílý člověk nesplatí, co tam nakrad a nesplatí ty milióny zavražděných otroků, tak nebude mít bílý človek pokoj. To je jisté. Chětlo se mi napsat, že problém není tak černo - bílý, ale on paradoxně je "černo - bílý".

  O žádnou cenzuru nejde, ti chudí černoši jsou prostě všichni z našeho pohledu vyvrhelové.O tom je pud sebezáchovy. My tady máme jakýs - takýz sociální smír, tak si hrajeme na slušňáky, ale stačilo by vzít lidem třeba soc. dávky a viděli byste, jak by se řady českých "vyvrhelů" i hned rozrostly.

 • Návštěvník - *

  V odpovědi na: Návštěvník - jirizkolina

  No dovolte. Kolonizátoři vybudovali v Africe civilizaci, infrastrukturu, domy, města, silnice! Když v 60. letech kolonializmus skončil, nechali tam vše a žádnou kompenzaci od afrických zemí nepožadovali!
  Nemluvě o bílých farmářích ze Zimbabwe, kteří museli v roce 2000 utíkat jen s kufrem a to je konec zemědělské velmoci Zimbabwe!

 • Návštěvník - *

  No, nevím, jestli si třeba pan Matuška vůbec všiml, že kleptooligarch Dospiva (sponzor Realistů) koupil v létě 2015 Deník a za dva týdny zavedl na internetové podobě denik.cz cenzuru a registrace. Počet komentářů poklesl z průměrně 50 - 200 u článku na 0 - 5 a to je dobře, to byl účel. Občané se v diskuzích nemohou sjednocovat proti zločineckému režimu.

 • Návštěvník - *

  Všimněte si taky, že Parlamentní listy hazardního bosse Valenty, bydlištěm Monaco, si hrají na opozici, ale automaticky všechny diskuze se smažou přesně po jednom měsíci. Čtenáři Parlamentních listů se namáhají se společensky kritickými příspěvky zbytečně. :-(
  Dnes je 28. 6. a článek z 28. 5. už má smazanou diskuzi:
  Mediální propaganda slouží k oblbování střední třídy, udeřil Bašta
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Medialni-propaganda-slouzi-k-oblbovani-stredni-tridy-uderil-Basta-489649

 • Návštěvník - 333

  V odpovědi na: Návštěvník - 333

  Vrchní soud v Praze potvrdil v úterý přelomový verdikt v kauze Parlamentních listů. Společnost OUR MEDIA, která server provozuje, musí zaplatit odškodné 150 000 korun Jaroslavu Suchému za to, že po tři roky přes opakované výzvy neodstranila rasistickou a xenofobní diskuzi pod svými třemi články.