A vytlačoval mě ze dveří. Zkušený  elitní zpravodajský důstojník, diplomat, nyní publicista Polreich křtil knihu a vyprávěl při tom neuvěřitelný zážitek z konference.

No ale přišel jsem na další den konference, došel jsem do sálu a v tu ránu vyskočil nějaký malý mužík a tlačil mě ven se slovy, že tam nemám co dělat, že tam nemám přístup atd. Argumentoval jsem, že mě pozvalo ministerstvo a toto je budova ministerstva. On mi vpálil: mě to nezajímá, ministerstvo jen zajišťuje servis, my to tady řídíme! Zeptal jsem se ho: a vy jste kdo? Odpověděl, že je Jakub Janda. Ten mi dal lekci, že vlastně dnešní ministr vnitra je podřízen Jakubovi Jandovi. Jinak jsem tomu nerozuměl. No, takže já mám zkušenost s Evropskými hodnotami,“ popsal do detailu Miroslav Polreich.

„Co může vzejít ze spojení ‚specialisty‘ Jandy z Evropských hodnot a dočasně bývalého zelináře Chovance z Plzně?“ tázal se Polreicha muž z publika. „Ano, to je ta ruská propaganda, která nás ovlivňuje,“ začal ironicky bývalý rozvědčík.

 

Po dávno rozebrané knize Utajená zákusilí přišel po letech Miroslav Polreich, dlouholetý zkušený rozvědčík s vlivnými kontakty ve Washingtonu, s další obsáhlou publikací. Kniha nese název Špioni v diplomacii a autor se v ní zabývá podstatou, významem a činností zpravodajských služeb.

„Dnes jsme v situaci, kdy jsme jeli na vlně rusofobie s podporou ‚Velkého bratra‘ za oceánem a ono to najednou dopadlo jinak. Před lety to bylo jinak, to byli za špatné vydáváni demokraté, proto byl Bill Clinton prohlášen za agenta KGB vyškoleného v Praze. Tehdy ani dnes jim to nevyšlo,“ pokračoval ve zjevné narážce na nevoli spojenou se zvolením Trumpa. Musíme prý zabránit, aby stejní lidé, kteří u nás dlouho jednají rusofobně, přešli k antiamerikanismu.

Závěrem přišla otázka, co si myslí o Vladimiru Putinovi. „Putin je kágébák. Přeloženo do češtiny estébák. To jsou ti, co tady pronásledovali atd. Prosím vás, snad jste pochopili, co jsem o zpravodajské práci říkal na začátku. Putin byl zpravodajec, analytik. V Německu byl proto, aby zkoumal skutečnou situaci a podával opradovou analýzu o situaci v Evropě. Putin je chytrý chlap, ale nerad bych ho měl za soupeře,“ zakončil své vystoupení Miroslav Polreich při představení své nové knihy.