Otevřený dopis panu Andreji Babišovi, premiérovi České republiky. Pane premiére, Nepatřím zrovna mezi vaše sympatizanty. Nepatřím k voličům vašim, ani k voličům Hnutí ANO.
 
To mi však nebrání tomu, abych vás nejen kritizoval, ale taky pochválil.
 
Pracuji celý život v gastronomii a hotelnictví, proto tuto krizi spojenou s tím zatraceným virem vnímám především z tohoto oboru a upřímně, my podnikatelé restaurací, hoteliéři a provozovatelé sportovních center, zaměstnanci gastronomie atd... nemáme to jednoduché. Ale to asi nikdo.
Dovedu si představit, že toto období je pro vás velmi náročné jak psychicky, tak fyzicky.
Dovedu si představit, jak málo v tomto čase spíte.
Dovedu si představit, kolik hodin denně trávíte na všech možných zasedáních, tiskových konferencích a rozhodujete o bezpečnosti České republiky.
Dovedu si představit, jak těžké je udělat spousty rozhodnutí, která se nebudou široké veřejnosti líbit a která budou na sociálních sítích komentována velmi negativně.
Dovedu si představit, kolik urážlivých emailů, mobilních zpráv a komentářů na svoji osobu dostáváte.
Dovedu si představit, jak těžké pro vás a celou Vládu musí být tyto komentáře číst, zvláště děláte-li svá rozhodnutí pro nás, pro občany České republiky ve své nejlepší vůli a s nejlepším vašim svědomím. Ano, mnohá rozhodnutí nejsou populární. Lidem se nelíbí a mnozí je kritizují.Přesto však chápu, že to jsou rozhodnutí důležitá a nevyhnutelná. S dopadem na nás všechny.
 
Vidím to u nás v hotelech. Hosté chybí. Ti co bydleli předčasně odjíždí, a noví v nedohlednu.
Obsazenost 10%. Dnes jste nám zavřeli restaurace, takže jsme byli nuceni improvizovat a v pět hodin ráno jsme narychlo dělali 350 snídaní balíčků, abychom vůbec byli schopni dát našim hostům najíst.
Naši zaměstnanci nemají práci. Ti, co byli ve zkušební době, s nimi jsme rozvázali pracovní poměr. Zrušili se všechny externí firmy. Personál, který zbyl, dělá vše potřebné. Vaří, peče, smaží, uklízí, myje nádobí. To si nestěžuji, pouze popisuji situaci. Zbytek personálu je za 60% mzdy doma a čeká, kdy se to zlepší..... To je otázka?
Ale to nejsme jen my. Ten koloběh se rozjel.
Pekaři pro nás nepečou pečivo. Řezník nedodává maso a uzeniny. Od mlékaře nebereme sýry a mléko. Od zelináře nebereme ovoce a zeleninu atd...Zelinář nemá odbyt na svoji zeleninu a tak propouští externí firmy. Propouští skladníky, nákupčí, řidiče. Řezníci a pekaři zastavili výrobu, snižují stavy personálu, ruší externí dodavatele, propouštějí řidiče. A jejich dodavatelé nemají odbyt na dobytek, mouku, pšenici atd.... I ti snižují výrobu, propouští externí firmy, propouští řidiče.
A jejich dodavatelé to samé. A jiní dodavatelé dodavatelů. A výrobci, kteří nemají odbyt. A zemědělci, a chovatelé a....
Potom přijdou další ztráty. Ať chceme, nebo nechceme, máme skladem materiál, který se nedá zamrazit, nebo zpracovat. Vzhledem k tomu, že všechna nařízení vlády přišla ze dne na den a tedy to poslední v noci na sobotu, nedokázali jsme snížit stavy zásob na minimum. Potraviny se začnou kazit, procházet a my je budeme nuceni likvidovat a vyhazovat.
A přijdou další a další ztráty. Lidi bez práce, nebo na zkrácené úvazky, nebudou nakupovat, nebudou chodit do restaurací, nebudou cestovat. Budou se bát a budou šetřit. Do státní pokladny tím pádem poteče méně peněz, než se předpokládalo a výdaje spojené s Korona virem zatěžují státní pokladnu víc než by bylo zdrávo.
Nikdo jsme s tím nepočítali. Nikdo na to nebyl připraven a stejně jako s tisíciletou vodou v roce 2002, nikdo jsme to nezažili. Dnes se už všichni z té velké vody ponaučili. Udělala se spousta opatření, záchranné složky vědí jak v případě velké vody postupovat, takže přijde-li znovu velká voda, nebudou již následky tak fatální jako před těmi osmnácti lety.
Stejně jako v roce 2002 primátor Němec, mohl i letos Babiš a celá vláda situaci podcenit a nic neudělat. Jak by to ale dopadlo?
Podívejme se na Itálii, kde to vláda podcenila. Kolik je tam nakažených a kolik je tam mrtvých? Podívejme se na Čínu, kde to nejen, že ignorovali, ale ještě se to podobně jako SSSR - Černobyl pokoušeli před světem ututlat.
Jak by to v Číně a Itálii vypadalo, kdyby jejich vláda zareagovala stejně jako ta naše?
 
Takže pane premiére, přes všechny kecy na sociálních sítích, přes všechny stesky pana Hrušínského, že se jedná o cílený atak premiéra na divadlo Na Jezerce, přes všechny řeči o tom, jak na celé situaci profituje Agrofert a přes všechno co jste kdy udělal a za co vás nemám rád, tak za to, jak celou situaci zvládáte, za přístup, starost o Česko republiku, za ty probdělé noci které byly a které budou, tak za to všechno VÁM DĚKUJI.
 
Celá tato nemilá situace ukázala, jakým jste manažerem. Že se dokážete rozhodovat a udělat opatření, která nebudou populární a za která budete kritizován.To chce kus odvahy a i za to VÁM DĚKUJI.
 
Teprve teď se ukazuje, že volba některých ministrů byla, byť se to z počátku nemuselo zdát dobrá volba. Smekám před ministrem zdravotnictví panem Adamem Vojtěchem. Je obdivuhodné, jak to celé dává a jak stále odolává tlaku, který je na něho vyvíjen, takže i za to VÁM DĚKUJI.
 
Jsem rád, že nejen vy pane premiére, ale i celá vláda komunikujete s médii. Že jste často v televizích, poskytujete rozhovory, mluvíte k lidem, upozorňujete na rizika, varujete, vysvětlujete, takže i za to VÁM DĚKUJI.
 
Co říct závěrem? Doufám, že nemluvím jen sám za sebe. Doufám, že postup a osobní přístup Babiše a Vlády vnímají spoluobčané stejně dobře jako já. Nebo minimálně většina z nás.
Situace není lehká a nebude. Opatření budou trvat možná měsíc, možná ještě déle, ale než se z toho vzpamatujeme, tak to mým odhadem bude trvat rok, ne-li déle.
 
Jestli všechna rozhodnutí premiéra Babiše a Vlády ČR byla správná nebo ne, to ukáže čas.
Možná něčeho bylo moc a možná něčeho málo. To dnes nikdo neví. Já jsem ale rád, že jsme nic nepodcenili. Ano, není to příjemné. Bolí to a bolet bude. Všichni se budeme muset uskromnit. Někdo víc a někdo méně. Na druhou stranu, když nejde o život, jde o hovno. Peníze si vyděláme. Ale kdyby k těmto rozhodnutím a opatřením vlády nedošlo, možná by i o ten život šlo. Kdo ví? Takže i za to VÁM DĚKUJI.
 
Z Facebooku
Radek Pálka