Dezinformační stratég v České televizi politický geograf Michael Romancov přednášející na katedře Mezinárodních vztahů a evropských studií. Asi každý, kdo občas sleduje maistream politických prapodivností ví velmi dobře, co je zač. Během rusko-ukrajinské krize se Michael Romancov v Česku stal jedním z nejcitovanějších odborníků v problematice politické geografie a geopolitiky. V rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že strategií Moskvy je neustálé vyvolávání zmatků. Vážně Moskvy?

 

Jméno Romancov není příliš obvyklé v českých luzích a hájích.

 

Takže když narazíme na jakousi dámu, která povede ministerstvo desinformační kampaně a jmenuje se Romancovová...

To nese název "Ministerstvo pravdy, když ne po dobrém, tak bude po zlém"!

Ta dáma, která se jmenuje Eva Romancovová, náhodně pochopila, že sice zelená je tráva, ale i že zelená politika nesmí zmizet z naší scény. A tak kandidovala za Zelené, začala podle twitteru pracovat jako  právnička ve státních službách a ejhle, už vede ministerstvo dezinformací.

 

Nejprve ale Romancovová vysvětlila, proč takový tým vůbec vzniká. „Dezinformační kampaně nebo vlivové působení cizí moci tady bylo vždycky, nicméně teď v souvislosti s rozmachem sociálních sítí a internetu a s tím, jak masivně do nich investují některé státy, získalo úplně nové dimenze. A od demokratického státu se dnes bude vyžadovat, aby intenzivněji komunikoval s veřejností a aby byl schopen vysvětlit lidem, co je a co není způsobeno ze zahraničí anebo nějakým vnitřním prvkem, který má k zahraničí vztah a jehož úmysly nejsou úplně čisté,“ uvedla.

 

 

A ministerstvo pravdy bude překládat a pak

předkládat pravdu jak

 

Rudé Právo

 

 Každou lež ne, ale zpráva, která vyjde na internetu a není naše, je lež!

 

Romancovová doufá, že se podaří vybudovat kapacitu, aby byl od počátku nového roku 24 hodin denně, sedm dní v týdnu monitoring vybraných zdrojů na internetu. „My bychom ale nechtěli upozorňovat na každou lež, která vyjde na internetu. Chceme monitorovat trendy a závažné dezinformace.

Pokud nějakou informaci vyhodnotíme jako natolik rizikovou, že je potřeba na ni zareagovat, tak to uděláme. Ale pokud půjde o závažnou věc na jednom obskurním webu a nikdo ji nebude sdílet, tak na ni nebudeme reagovat, protože bychom na ni zbytečně upozorňovali,“ vysvětlila.

A jakými komunikačními kanály bude vznikající tým své informace zveřejňovat? „Jednak už máme několik měsíců twitterový profil, tam si to centrum už zkouší. … Komunikace bude na Twitteru jednostranná, my si tam nebudeme s lidmi povídat, ale chceme pro veřejnost vydávat informace.

 

 

 

 

Odpovídala také na otázku, na kterých webech se nejvíce objevují dezinformace. „Tohle je zrovna otázka, na kterou se nedá odpovědět krátce. Existují dezinformační weby, kde je najdete vždycky. Sputnik nebo Aeronet. My jim ale nechceme dělat reklamu. Nesmírně nebezpečné je, když se informace z jejich zdrojů objeví v mainstreamových médiích. Tam to začne být, v uvozovkách, potvrzené,“ podotkla Romancovová.

Jakou roli v tom podle Romancovové hrají ParlamentníListy.cz? „Ty jsou takový most mezi alternativní a mainstreamovou scénou. Mají velký dosah, mají mnoho čtenářů, to je ten přechodový můstek. Ale dezinformace se přenese i tak, že si ji někdo z kvaziexpertů přečte v alternativní scéně a pak ji přenese jako expert, který je přizván do mainstreamového média. Tohle jsou ty rizikové okamžiky,“ uvedla Romancovová, která si dala na twitter obrázek, jak demokraticky zakroutit krkem...

 

Vzpomínáte vy, co jste byli na vojně, jak nám do hlav lili o západních imperialistech a překládali z češtiny do češtiny, politruk občas brunátněl nad nechápavosti posluchačů, kteří chtěli vidět nějakého imperialistu?

Dnes zase prosíme ministerstvo pravdy a financí, ať nám ukáže ty ruble, které se k nám sypou...

 

Propaganda

Skrytapravda.cz se připojuje k protestu Parlamentních listů proti Gabalově cenzuře!

Eva Romancovová - StopFake

Eva Romancovová (@EvaRomancov) | Cvrlikání

Eva Romancovová | Facebook

Jakub Kalenský, Štětina...