SEMINÁŘ O SVOBODĚ PROJEVU NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
pořádáme v Poslanecké sněmovně ve čtvrtek 10. června 2021 od 9:00 hod. Vzhledem ke snížené kapacitě sálu zbývá posledních 10 míst, nutná registrace přes odkaz v článku! Panelovou diskusi moderuje Martina Kociánová a zúčastní se Patrik Nacher (ANO), Jan Skopeček (ODS), Václav Klaus ml. (Trikolóra), Ivan David (SPD) a Daniel Vávra (SOSP). Piráti pozvání k účasti odmítli!

 

Víte, že v roce 1886 byla v USA vztyčena socha Svobody a část písně zněla: svoboda je pro každého, kdo má svoji zemi rád?

Kde ty loňské sněhy jsou...

Piráti nikdy nehospodařili. Pouze kradli a zabíjeli. Proto nemohou mít k žádné zemi vztah. Jejich svobodou byly vraždy a loupeže. Je to jenom náhoda?

 (doplněno jako závažná informace)


https://www.sosp.cz/seminar-v-poslanecke-snemovne/


ZÁZNAM ONLINE DEBATY S NÁMI
V záznamu dvouhodinového vysílání představují zakladatelé Daniel Vávra, Vlastimil Veselý a Marian Kechlibar cíle a aktivity SOSp a odpovídají na dotazy skoro pěti set přítomných diváků, které pozdravili také členové našeho poradního sboru Martina Kociánová a Stanislav Bernard. Pomozte nám udělat ze svobody slova důležité volební téma. Chcete nás podpořit nebo nabídnout pomoc? Gabriela Sedláčková se na vás těší v pražském Bar Behind the Curtain.
https://www.youtube.com/watch?v=Z_YV5nQW-F4


USPĚLI JSME: LEGISLATIVA PROTI NOVÝM FORMÁM CENZURY VE DRUHÉM ČTENÍ
29. dubna schválili poslanci v prvním čtení novelu trestního zákoníku zavádějící nový trestný čin a přestupek nazvaný „porušování svobody projevu“. Návrh zakazuje globálním platformám s min. 100 tisíci uživateli odstraňovat příspěvky, které nejsou „v hrubém rozporu s trestními předpisy... nebo s dobrými mravy“. Před hlasováním jsme znovu obeslali všechny poslance se žádostí o podporu tohoto návrhu a k sedmi námitkám vládního stanoviska sepsali vlastní argumenty.
https://www.sosp.cz/novela-ve-druhem-cteni/


DÍKY! PŘES 1000 ODMÍTAVÝCH STANOVISEK PROTI ZÁMĚRU EU KRIMINALIZOVAT VERBÁLNÍ PROJEVY "NENÁVISTI"
Mezi prvními v ČR jsme informovali o iniciativě Evropské komise (EK), která chce „rozšířit unijní seznam zvlášť závažných trestných činů, aby zahrnoval nenávistné verbální projevy“ a ještě více tak omezit svobodu projevu v EU. Vyzvali jsme českou veřejnost, aby na web EK vkládala svoje připomínky. Za 3 dny se jich podařilo shromáždit více než tisíc (drtivá většina z ČR). K tématu jsme diskutovali na CNN Prima News s Marcelem Kolajou, europoslancem České pirátské strany.
https://www.sosp.cz/evropska-komise-hate-speech/

A svobodomyslný Pirát Kolaja vysvětluje: svoboda končí u Pirátů a naše pirátská svoboda není vaše svoboda. Každého dáme do kriminálu! A děti - voliči jsou nadšeni: těšíme se, až nás pozavíráte. Proto vás budeme volit...
https://www.youtube.com/watch?v=Dpk1ma5wqUs


HLÍDÁME HLÍDAČE
Mnohokrát jsme narazili na problémy ve výstupech factcheckerů, jejichž hodnocení považují některá média a globální platformy jako dostatečně spolehlivá, aby podle nich snížila viditelnost příspěvku nebo dokonce označila jejího autora za dezinformátora. I ověřovač pravdy se může mýlit, resp. být ovlivněn svými (ne)sympatiemi k autorovi kontrolovaného výroku nebo svými hodnotovými a politickými postoji. Proto budeme hlídat hlídače a čas od času publikovat náš nález. První díl se věnuje Manipulátorům.
https://www.sosp.cz/hlidame-hlidace-1/


OMEZOVÁNÍ SVOBODY PROJEVU POD ZÁMINKOU "BOJE S DEZINFORMACEMI"
Evropská komise (EK) vyzvala internetové korporace, aby přijaly přísnější pravidla pro „zamezení šíření falešných informací“ a aby se jejím kodexem řídili i velcí zadavatelé digitální reklamy, firmy zapojené do online inzerce i poskytovatelé platebních, e-commerce a crowdfundingových služeb. Rozhovor s eurokomisařkou V. Jourovou obsahuje závažné výroky - EK by mohla zasahovat do trhu s informačním obsahem na základě ideologických kritérií a jako dezinformace nepřímo označovat jakékoli nepohodlné nebo neověřitelné informace.
https://www.sosp.cz/obvineni-z-dezinformaci-jako-zaminka/


MONITORUJEME ZAHRANIČNÍ LEGISLATIVU
Guvernér amerického státu Florida Ron DeSantis podepsal zákon (Big Tech Bill) namířený proti velkým technologickým korporacím. Občanům umožňuje žalovat tyto firmy a žádat finanční náhrady až do 100 tis. usd v případě, že jsou neprávem cenzurovaní. Nová legislativa také přikazuje, aby tyto platformy uváděly, jakým způsobem rozhodují o uživatelském obsahu.
https://dennikstandard.sk/77969/cenzuru-technologickymi-gigantami-chcu-krotit-aj-na-floride-niektore-konspiracie-im-neprekazaju-vravi-guverner/


BEZ VAŠÍ PODPORY TO NEDOKÁŽEME. POMŮŽETE?
Naše práce je závislá na podpoře malých i velkých dárců. Nepobíráme žádné dotace a jsme nezávislí na státu. Budeme vám vděční za jakýkoli finanční příspěvek, který podpoří naše aktivity. Největší dárce uvedeme (jen s jejich souhlasem) na čestném místě našeho webu a pozveme na naše výroční setkání.
Číslo účtu u Fio banky: 2101930409 / 2010

Buďte zatím zdrávi, aktuální informace najdete vždy na www.sosp.cz

 

Marian Kechlibar, Daniel Vávra, Vlastimil Veselý