Kdysi, za starých Egypťanů, Řeků, Římanů a dalších a dalších národů vzniklo slovo umění, které jednoznačně pochází od slova umět a samozřejmě, i staré nástěnné malby, Věstonická Venuše a další artefakty z minulosti uměním jsou.
 

Ten, kdo naživo viděl Davidova Michelangela, Rodinovy sochy a nespočetně mnoho dalších světových uměleckých děl, nemůže nějaké přetření tanku považovat za umění. Je to asi tak náročné, jako natřít vrata od stodoly...

...a možná, díky členitosti tanku, o něco málo náročnější. Stejně tak není umění se někde vys*at a to hovno vykládat jako umění nebo jako druh protestu. Růžový tank měl dva hlavní účely vzniku:

Za prvé to bylo zviditelnění velmi ctižádostivého a ambiciózního mladíka (1967), který se chtěl za každou cenu vetřít do pozornosti národa a budiž k naší necti řečeno, že se mu to celkem dokonale povedlo a on může svá moudra...

...jako třeba toto: „Zamrdaná zkurvená kupa hoven a sraček na Hradě,“ pravil umělec ... trousit do světa, který mu dokonce naslouchá. Umění totiž dnes není od slova uměti, ale od slova "uměti provokovati a zapůsobiti".

 

Není to již o nějaké velké zručnosti sochaře, o barvách malíře. Je to prostě o nápadu a o provokaci. Kdosi, myslím Jiří David, vypíčil na Baziliku Svatého Jiří neonové srdce jako poutač do bordelu a bylo to co? Bylo to "umění".

A za druhé zesměšnění celkového dění ve světové válce a vítězství SSSR a jeho spojenců. A právě proto se v tomto týdnu se onen "proslulý" růžový tank přestěhoval do Brna.

A vůbec to není náhoda. Dnes probíhá tzv. "Pouť smíření", která není ničím jiným, než vyjádřením toho, že nacistické Německo vyhrálo válku a my se mu dnes omlouváme za potíže a excesy, které jsme mu způsobili.

Takové pouti by měli pořádat Němci. K Lidicům, k Ležákám, k Pankrácké sekyrárně nebo, když už jsme v Brně tak ke Kounicovým kolejím. Odtamtud si nacisté nosili popel popravených českých vlastnenců na své zahrádky jako hnojivo...

 

Seznam popravených v Kounicových kolejích:

http://www.vets.estranky.cz/clanky/seznamy-osob---brno-mesto/brno-kounicovy-koleje.html

...ale nacisté, nebo samozřejmě dnes už jejich potomci, nic. Oni muzikanti, oni žádnou válku nezačali, oni Československo neokupovali, nezahubili asi 300.000 jeho příslušníků. Ne, to v žádném případku, omlouvat se budou Brňané.

Ten svět je prostě padlý na hlavu a absolutně poplatný politickým větrům. Je Rusko v nelásce? No, tak zhanobený ruský tank budeme vláčet po náměstích, abychom ukázali, kdo tu druhou válku vlastně vůbec vyhrál.

Moc by mě zajímalo, co by se stalo, kdyby pan umělec měl tu odvahu a jel do Plzně takto zhanobit některé vojenské památky na její osvobození US Army. To by bylo řevu a asi by taky dostal na budku nebo by mu nabušili řípu.

 

Skupina lidí zakryla v Brně růžový tank plachtou, hrozí jim pokuta

http://1gr.cz/fotky/idnes/17/052/vidw/JDA6b361e_tankbrno.jpg

19. května 2017 13:54, aktualizováno 16:00 Pokuta až 30 tisíc korun hrozí skupině lidí, která ve čtvrtek večer překryla modrou plachtou růžový tank instalovaný jako artefakt na Komenského náměstí v Brně. Na plachtě byl nápis Slušní lidé, stejnojmenné hnutí se také k akci přihlásilo na Facebooku.

Zdroj: http://brno.idnes.cz/ruzovy-tank-brno-pokuta-0ww-/brno-zpravy.aspx?c=A170519_131639_brno-zpravy_vh

A pak také FB: Petr Paulczyňski

Omluva odsunutým Němcům, lešení za 2 mega, růžový tank před kostelem, cyklisti na pěší zóně, vetešnictví na ulici, zábor chodníku batikovanými sluníčkářkami s kafem. Co dál? Není to málo primátore primátoroviči?

 

A nakonec prohlášení FB skupiny Slušní lidé

Prohlášení k sobotní akci pod názvem POUŤ SMÍŘENÍ:

Slušní lidé konzultovali situaci ohledně sobotní akce „Pouť smíření“ s ing. Romanem Vašinou, který jako starosta Židenic, v minulosti spolupracoval s Židovskou obcí Brno (dále jen ŽOB) na opravách Židovského hřbitova na ulici Nezamyslova a dalších akcích ve prospěch ŽOB.
Nechceme Židovskou obec Brno zatahovat do velmi problematické akce Matěje Hollana a jeho souputníků, kteří chtějí Židovskou obec využít jako záminku pro svoji obranu, aby se nemuseli zodpovídat za svůj počin ohledně omluvy brněnským Němcům za odsun v květnu roku 1945. Slušní lidé se rozhodli, že se této protestní akce nezůčastní s ohledem na památku rodin Tugendhatových, Löw-Beerových a Stiassnich.


S novými brněnskými kolaboranty se setkáme jindy.

 

Jiří Hermánek

jirihermanek.blog.idnes.cz