I část nejmladší generace zná scénu Františka Smolíka nad popravou studentů gestapem. Ale i mezi starší generací je málo těch, co vědí, že to byla skutečná událost. Že to bylo natočeno dle skutečné události. Že ty hrůzostrašné osudy byly i u nás. A že musíme udělat vše, aby se to nevrátilo.

 

 I když po německých, pak sovětských a dnes pro změnu amerických výkřicích o jediné "First" vojenské mocnosti opět běhá mráz po zádech.

 

Povídka Jana Drdy.

Neznámí hrdinové-pohnuté osudy: Skutečný Vyšší princip

Málokdo však zná jméno ředitele příbramského gymnázia Josefa Lukeše, který tento tragický příběh z doby okupace prožil v životě, a nikoli na stříbrném plátně.

Publikováno 18. 6. 2012

Dokument ČT o tragických událostech, které se za heydrichiády odehrály na příbramském gymnáziu

 

Dokument se poprvé zabývá autentickými událostmi, které předcházely vzniku uměleckého díla. Scenárista Pavel Taussig vyhledal žijící pamětníky a bývalé studenty, nikoli však kosteleckého, nýbrž příbramského gymnázia a zaznamenal jejich vzpomínky.

"Opravdu neznámým hrdinou je ředitel příbramského gymnázia profesor Josef Lukeš. Choval se statečně a spolu se studentem Antonínem Stočesem se stali oba obětí německé zvůle. Stále neobjasněnou záhadou však zůstává, zda udával jeden student, či byli udavači dva. Rovněž se zatím nepodařilo zjistit, zda dosud žijí příbuzní Josefa Lukeše. Třeba to někdo objasní po odvysílání dokumentu," doufá autor námětu a scenárista Pavel Taussig.

 

Dodejme, že tato zvěrstva se stále dějí, byť se to ukrývá za "bohulibé" názvosloví boje proti propagandě, příště proti hybridním hrozbám, proti rozvracečům republiky a UV KSČ, proti rozvracečům NATO, pak zase proti Rusku a vždy v zájmu jakési idelogie, kterou třímá v rukách totalitní moc a jak vidíme v USA, lidé jako Mc Cain - evidentní zločinec - jsou stále usazeni v americkém senátu volby nevolby.

Jak potom mohou být USA zárukou demokracie, svobody a míru, když v jejich čele stojí evidentní zločinec Mc Cain, mající na svědomí tisíce lidských životů a po svobodě stále běhají George Bush mladší, Tony Blair a Nicolas Sarkozy?