Rubl zažívá volný pád, cena ropy je již dlouho pod hranicí, kterou může ruská ekonomika zvládnout. Putin stojí zády ke zdi.  Zrušená cesta Nabiullinové utvrdila světovou hospodářskou a politickou elitu v přesvědčení, že Rusku zůstává jen málo času k odvrácení státního bankrotu.

Jan Martínek - šéfredaktor Pavel Šafr

 

 

 

 

 Napsáno v  sobotu 23. ledna 2016 

 

70 dolarů jako kritická hranice (dnes je 50 a...?)


„Pokud se Kremlu nepodaří rychle se zbavit západních sankcí, je země za 18 měsíců na dně,“ říká Bill Browder, zakladatel investiční společnosti Hermitage Capital Management.

Pozorovatelé považují 70 dolarů za barel ropy za kritickou hranici pro ruskou stabilitu. S cenami, které se pohybují na méně než polovině, a s malou nadějí, že se ceny brzy zvýší, je situace hodně vážná. Hodně vážná.

To lze vyčíst i z rublu. Pouze od roku 2014 ztratil polovinu své hodnoty a Rusko je tak na tom hůře než Argentina, která se ještě stále nachází ve stavu státního bankrotu. Během této doby se státní devizové rezervy smrskly na pouhou třetinu.

 

„Země a její podniky mají tvrdé devizové dluhy ve výši 600 miliard dolarů, ale pouze 200 miliard dolarů v rezervách,“ dodává Browder. Oficiální číslo vykazující 368 miliard dolarů je minimálně o 150 miliard přikrášleno. Mezi to například spadá třímiliardová půjčka Ukrajině, kterou ale Kyjev odmítá zaplatit. „Pokud se Putinovi rychle nezdaří dosáhnout nějakého diplomatického úspěchu při vyjednávání se Západem, skončí jeho show nejpozději koncem roku 2017,“ shrnuje Browder.

Jeho pesimistický postoj vůči Rusku jednou z mála věcí, na čem se globální elita letos v Davosu shodla.

 

Čas se krátí


 Jiní experti Rusku tolik času nedávají.  „Díky velkému domácímu tlaku je Putin nucen se pouštět do riskantních manévrů,“ prohlásil miliardář a investor George Soros pro finanční zpravodajství Bloomberg. Jen tak lze vysvětlit Putinův vstup do syrské války. Tamním bombardováním nepřímo destabilizuje Evropu. Putin tím „vyrábí“ nové uprchlíky, kteří teď proudí na kontinent. „Putin chce vidět EU kolabovat, proto eskaluje uprchlickou krizi,“ říká Soros. „Vzrůstá podezření, že si s námi Putin hraje.“

(Technická Skryté Pravdy - Putin vstoupil do Sýrie až když uprchlická krize byla katastrofální)

 

Teorie her v politice
Browder: „Válka ho sice stojí dodatečné peníze, ale on tím chce dosáhnout zmírnění sankcí.“ Ale je možné, že již Putin ztratil nervy. V pátek
oznámily Financial Times, že ruský prezident svému syrskému protějšku Bašárovi al-Asadovi naznačil nutnost jeho brzké demise. Také v konfliktu s Ukrajinou začíná Kreml komunikovat smířlivěji, jak v Davosu oznámil americký ministr zahraničí John Kerry.

 

 

 A jak jsme to viděli my? Zatímco propagandistické servery převezmou vše, hlavně když to pomlouvá Rusko a Putina, my se snažíme věcně argumentovat. Proto my jsme zlí a prolhaní, oni ti dobří a pravdomluvní.

 

Porovnejte si, kdo je kdo - je 10. května 2017:

Rusko drtí těžbou ropy USA, i když samo těžce krvácí a struny jsou napnuty k prasknutí!

 

 

 

 Celé z FORUM 24 zde: Rusko bude za 18 měsíců ekonomicky na dně. Nebo i dřív… – Forum24 ...