Koruna prolomila hranici 25.50/1EUR, v pátek byla ukončena za 25.41,  1USD/21.4870Kč a fixace většině podniků na konci roku pravděpodobně končí. Kupní síla v průměru na jednoho obyvatele výrazně roste. Letos ji studie spočítala na 8394 eur ročně, zatímco loni to bylo 7766 eur a předloni 7313 eur a  dostala se na 60,2 procenta z loňských 56,8 procenta. To vše jsou signály dobré i špatné.

 

  Ministerstvo financí v aktuální listopadové makroekonomické prognóze letos počítá s růstem českého hrubého domácího produktu na obyvatele v poměru k eurozóně na 85 procent a příští rok na 86 procent. Loni byla ČR na 83 procentech zemí eurozóny. Česko by tak na tom mělo být lépe než Polsko, Maďarsko, Slovensko, Portugalsko či Slovinsko. Slovensko podle údajů v predikci letos svoji úroveň zvýší na 74 procent a příští rok na 75 procent průměru 19 zemí eurozóny.

 

Problém však je, že zatím kvůli intervencím ČNB a ECB přesně nevíme, jak to ve skutečnosti je. Dokud se kurz neustálí, přesný propočet a prognózu nelze udělat. Kolem března začnou být znát dopady ukončení převážné části fixací a tím se jeden ukazatel ukáže jako porovnatelný. (Vždy je zpoždění tří, až šest měsíců, v případě změny makroekonomiky až jeden rok.) A to bude souběh ukončení intervencí z března 2017 a ukončení fixací z prosince 2017. Teprve potom můžeme tato data upřesnit. (Nenastane li do té doby nějaký exces.)

 

Na druhou stranu začíná být horší problém z nesmyslně navýšených mezd, které nejsou (laicky) podloženy prací, ale předvolebním běsněním ministrů ČSSD.

Jak se to pozná? 

Pokud kurz tvrdne, mělo by se zlevňovat zboží větší konkurencí z dovozu, které je levnější. (Opak se stal v Rusku, když prudká devalvace díky pádu ropy - samozřejmě daleko větší - reálně všem prudce zboží a dovoz zdražila a Rusům se zhoršila životní úroveň, která se teprve nyní vrací k lepšímu žití). Jenomže jdete li nyní nakoupit, zahraniční řetězce vycítily, že je zde nadbytek peněz a tak naopak ceny zboží zdražily. Sice máslo už kleslo, ale nejvíce prodejné zboží před vánoci jako alkohol nabírá obrátky. Takže díky rozhazování ČSSD si nenamastí kapsy občané České republiky, ale zahraniční řetězce, zatímco ti chudí a důchodci budou brzy šílet. A zde je krásně vidět, že lidsky gauner Kalousek veden Nečasem prostě toto nepřipustil a proto se mohla vláda Sobotky tak nadýmat. Teprve další období ukáže, jak na tom skutečně jsme.

 

 

Kurz tvrdě posiluje, ale zboží zdražuje. Jak vůči dolaru, tak vůči euru. Cena másla byla do očí bijící, proto divadlo kolem cen politici dokázali udělat hned. Toto je horší, ale všichni tajemně mlčí!

Graf česká koruna a americký dolar

Další problém už se vynořil: zatímco se Babiš nadýmal pýchou, jak před volbami snížil zadlužení, už musí nyní nakupovat další dluhopisy a rozpočet na budoucno už tak zářný není:  Ministerstvo Financí ČR na aukci prodalo pokladniční poukázky (T-bills) v hodnotě 20,965 miliard korun. Výnosy jsou stále v mírně negativním teritoriu na -0,3 %. Kurz koruny vůči euru reagoval posílením těsně pod 25,44 Kč, což je rekordně nejnižší hladina od první poloviny roku 2013.

 

A další problém už je opět na obzoru

„Navyšování úrokových sazeb a dobré výsledky tuzemského hospodářství posilují kurz koruny.  Koruna je však po devizových intervencí překoupená, což brání ještě rychlejšímu posilování.“ „V případě, že by se ČNB rozhodla zbavovat devizových rezerv kurz by se dostal hluboko pod hranici 25 korun za euro,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.  Jakmile koruna začala postupně posilovat, obchodníci přistoupili k vybírání zisků, což brzdí další posilování kurzu. Tento efekt ve svém důsledku způsobuje, že koruna posiluje pomalu a setrvale.

 

 http://g.kurzy.cz/grafy/kurzy-men/eur-czk-20161128-20171127.png

 

V současné době ČNB vlastní přibližně 143,9 miliard dolarů devizových rezerv, což je zhruba 3,1 bilionu korun. Tím, jak posiluje koruna, se tyto rezervy znehodnocují, což vytváří účetní ztrátu. Kdyby se ČNB  rozhodla devizové rezervy prodat, vedlo by to ke skokovému posílení kurzu, což by účetní ztrátu prohloubilo. Takže oboje je špatné a důkaz, že tak dlouhé intervence bylo zlo.

 

Chmura nebo zář?

Zatímco Votápek v České televizi ironicky předevčírem tvrdil, že lezeme do zadku zhroucenému Rusku, pravděpodobně asi vylezl z nějakého brlohu fanatické nenávisti, protože by jinak zjistil, že Rusko nastartovalo už na jaře svoji ekonomiku, stále zrychluje a očekávající výpadek našeho státu směrem na západ můžeme plynule přejít ziskem na východě díky prezidentu Zemanovi (předtím Klausovi) a mnoha průmyslníků, kteří kašlou na fanatický, lživý a zločinný boj proti sobě, z kterého trpí nejvíce nejchudší lid. A každý redaktor Čt, pokud nějaký zločinec v televizi vystoupí, že on se má dobře jako Votápek a lid má držet ústa a krok, protože politika je nadevše by měl takového hosta okamžitě vyrazit ze studia, nebo mu vypnout zvuk a nevyplatit 600Kč, kterými jsou hosté vypláceni za vstup.

Neboli pokud nás Evropská unie a USA zase nějakými sankcemi, které nejsou trestem pro Rusko, ale trest na nás nezastaví, nemusíme posílení koruny a zpomalování intervencí ECB příliš pocítit. Poděkujme prezidentu Zemanovi. Shání lidem práci a co jiného naši občané chtějí?

 

 P.S. Perlička. Prý už zase BIS vyšetřuje, kteří podnikatelé si dovolili tak houfně vycestovat do Ruska a zakládat tam obchodní partnerství. Kdo vlastně jsou ti tajemní "BIS"? Neměli by se nám představit a říkat to obyčejným lidem, co mají strach o práci, do očí?