Všimla jsem si, že Ministerstvo financí předložilo novou variantu rozpočtu, s deficitem pouze čtyřicet miliard. Slovo pouze říkám velice ironicky, samozřejmě jde o stejně vážný hřích, ne o hřích o dvacet procent menší.

Eurostat totiž zveřejnil nová data, podle kterých se ekonomika eurozóny z hlediska průmyslové výroby propadla do recese. Táhnou ji dolů zejména Itálie, Francie a Španělsko. Jinými slovy, v prvních dvou čtvrtletích tohoto roku průmyslová výroba v eurozóně jako celku klesala. Samozřejmě, ekonomická průmyslová výroba neposkytuje dokonalý obraz celého hospodářství, ale třeba pro naši ekonomiku je zásadní. Pokud jde dolů průmysl v silnějších zemích, svědčí to něco o stavu celé ekonomiky. Deset let po počátku „velké recese“ musíme počítat s tím, že dříve nebo později přijde nová krize. Opravdu nikde nevidím sebemenší úsilí této vlády připravovat rezervy na krizi – vidím jen obrovské sliby spojené s ještě většími zbytečnými výdaji.

Je samozřejmě pravda, že do členských zemí EU vyvážíme 83 procent všech vývozů, nikoli produkce. Jenže stejných 83 procent jsme do stejných evropských států vyváželi už za první republiky. Můžeme si to snadno ověřit ve statistické ročence z roku 1928. Do Evropské unie vyvážíme zkrátka proto, že sousedíme s dalšími evropskými státy. Kdyby našimi sousedy bylo Mexiko, Argentina nebo Brazílie, vyváželi bychom do Mexika, Argentiny nebo Brazílie.

 

(Dodejme, že před vstupem do Evropské unie jsme prakticky ze dne na den otočili ekonomiku z vývozu na východ opět na západ: neboli za pár let kolem roku 1992 - 2000. A do svazu evropského jsme vstoupili až v roce 2004, což nás naopak zabrzdilo a vazalstvím vyloupilo)

 

 

 „Kdo chce naše peníze? Podstatnější než číslo na výplatní pásce je reálná mzda – tedy to, co si za svůj výdělek skutečně koupíme.
Správně bychom se měli dívat, zda si můžeme koupit více zboží stejné kvality. Je nám málo platné, pokud si za současnou mzdu můžeme koupit oproti loňskému roku o jeden pár bot více, pokud se nám rozpadnou po měsíci nošení. Nicméně i co se množství zboží týče, tak jsme si loni oproti roku 2016 mírně pohoršili – přestože naše průměrná mzda vzrostla, mohli jsme si za ni koupit méně pečiva, mléčných výrobků, vajíček, ale třeba také benzinu. Více si můžeme koupit kupříkladu piva nebo kuřat, nicméně na škodovku jsme museli vydělávat téměř o tři měsíce déle.
Ing. Hana Lipovská
Nakolik se rozevírají nůžky mezi růstem mezd v soukromém sektoru a růstem platů ve veřejném sektoru?
V celé platové sféře loni vzrostly platy zhruba o 14 %, zatímco v soukromé sféře jen o 7 %. Například v kultuře loni rostly platy nejrychleji z celého veřejného sektoru (průměrně o 18 %, v soukromém sektoru jen o 8 %). Přitom pouze v oblasti soukromého vzdělávání byl medián mezd vyšší než medián platů – jinak například mediánový plat zdravotníka „ve státním“ byl o 6 000 Kč vyšší než v soukromém.

 

Došlo a neustále dochází k obrovskému podcenění rodiny. Naše hospodářství i národ stojí a padají s rodinou. A tou rodinou myslím tradiční rodinu, maminka, tatínek a děti, ne dvě maminky a zlatou rybičku nebo rodiče A, rodiče B a křečka. Tím, že jsme se vykašlali na klasickou rodinu, jsme sami sebe oslabili. Právě rodina je ochranným valem, v době krize se umí semknout. Mimochodem – ti, kdo do Evropy nyní přicházejí, ten pocit sounáležitosti rodin ještě pořád mají.

 Ve chvíli, kdy čelíme ekonomickým a politickým problémům i masové migraci, se navíc snažíme dost hloupě a tupě redefinovat rodinu a manželství. Pokud redefinujeme manželství a přestaneme je chápat jako svazek muže a ženy, založíme si na další ekonomické problémy a nové ekonomické krize v budoucnu. Budoucnost rodiny a tím i budoucnost národa je dnes v rukou naší vlády a naší Poslanecké sněmovny. Alespoň jednou by mohli a měli politici všech stran a hnutí zapomenout na svou stranickou příslušnost a zamezit jakémukoli experimentování s rodinou, které by se jinak naší zemi nepěkně vymstilo.

 

 

Ing. Hana Lipovská absolvovala obor Hospodářská politika na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity, kde dále působí na Katedře ekonomie. Jako analytik spolupracuje s Institutem Václava Klause. Je autorkou či spoluautorkou řady odborných i popularizačních článků. Za svoji odbornou práci byla oceněna například Cenou rektora Masarykovy univerzity nebo Cenou profesora Františka Vencovského pro mladé ekonomy do 35 let (za stať Fiskální placebo). Působí ve výkonném výboru brněnské pobočky České společnosti ekonomické, je také členkou The American Economic Association a Jednoty českých matematiků a fyziků.

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Návštěvník - Izmir

  Paní ekonomka ať jde vrátit diplom, jestli vůbec nějaký má.
  Ekonomika EU zóny je v tempu růstu 2% souhrnně.
  Česká ekonomika je v tempu růstu HDP 3%.
  Což jasně znamená, že vákon EU zény neustále roste.
  Paní ekonomka si také, jako mnozí ostatní, plete pojmy jako je "VÝKON" ekonomiky a "TEMPO RŮSTU" ekonomiky, tempo mírně pokleslo, ale má daleko do záporných čísel, abychom mohli hovořit o recesi.

 • V odpovědi na: Návštěvník - Izmir

  Opusikrontoráte, Vaše hloupost je nekonečná. "z hlediska průmyslové výroby propadla do recese" je napsáno jasně, nikoliv, když se rozkopou všechny dálnice a silnice a peníze se proženou zbytečně ekonomikou. Za druhé ani to neplatí: detailní informace z jednotlivých zemí ukazují, že Německo a Francie, tedy dvě největší ekonomiky eurozóny, budou letos i příští rok ztrácet dech. Například růst HDP Německa letos zpomalí na 1,9 procenta z původně očekávaných 2,3 procenta. A právě my, kteří jsme průmyslem závislí, mohou dopadnou efektem sněhové koule daleko hůře. Neboli průmysl je fakticky už v recesi a jenom umělé pobídky ukazují kladná HDP.

 • Návštěvník - Izmir

  V odpovědi na: Petr Pokorný

  To je ten váš velký životní omyl a nikdy nepochopíte ekonomickou realitu, dokud si budete plést "výkon" ekonomiky a "tempo růstu" ekonomiky.
  Opět jste použil chybný ekonomický termín " ekonomika zpomalí" tak jako tento termín chybně používají v mainstramu a také mnozí rádoby ekonomové, kteří ničemu nerozumí.

  Ekonomika nezpomalí, ba naopak, pojede rychleji, tedy bude mít opět v dalším roce vyšší výkon.
  Jen se tak bude dít nižším tempem růstu, nikoliv 2,3% HDP ale 1,9% HDP.
  Zcela polopatisticky, aby to všichni pochopili.
  Pekař upekl v roce 2015 celkem 100 000 housek.
  V roce 2016 se mu podařilo zvýšit výkon o 10% a upekl 110 000 housek.
  V roce 2017 zpomalil tempo růstu na 5% a upekl kolik housek?
  110 000 housek (základ roku 2016) / 100 * 105 = 115 500 housek
  V roce 2018 snížil tempo růstu na 3% a upekl kolik housek?
  115 000 (základ roku 2017) / 100 * 103 = 118 965
  Takže si to seřaďme, kolik upekl pekař v jednotlivých letech:
  2015 = 100 000 housek
  2016 = 110 000 housek
  2017 = 115 500 housek
  2018 = 118 965 housek
  Jak vidíte, vždy pekař upeče více housek než upekl v předchozím roce, jinými slovy, pekař neustále zvyšuje výkon.
  Pokud to už ani teď někdo nepochopil, tak je mi líto, chyba je na straně inteligence toho, kdo nepochopil.

 • Návštěvník - XYZ

  V odpovědi na: Návštěvník - Izmir

  Já jsem totéž našel ČNB. Tam musí být hlupci... Nebo je to tím, že pan Izmír je tůze chytrý? Nejni to vo tom, že to zrychlení zpomaluje? A že rycholst auta, pečení housek je o něčem jiným, protože rychlost ekonomiky je závislá na nových technologiích, na nových automatech a vždy je ta veličina nula, zatímco rychlost auta je všude konstatní a má stále třeba padesét let 90 km za hodinu, či 130 a nedá se zvýšit až na rychlost 2000km/hod? A že 100% v roce 1500 je jiná výkonnost než 100% v roce 2020? No nic, taky je někdo přemoudřelej, až je z toho blbej.

 • Návštěvník - Izmir

  V odpovědi na: Návštěvník - XYZ

  A to je právě váš zásadní omyl, že si pletete dvě zcela rozdílné fyzikální veličiny.
  RYCHLOST a ZRYCHLENÍ
  Výkon ekonomiky (rychlost) není nula, ani není konstantní, píšete nesmysly!
  Rychlost = výkon vyjádřený v HDP
  Zrychlení = tempo růstu, vyjádřený procentem změny k předchozímu stavu.
  Dokud je tempo růstu kladné číslo, rychlost (výkon) neustále roste!
  Jsou situace, kdy je tempo růstu záporné číslo a potom skutečně výkon ekonomiky poklesne a tehdy hovoříme o krizi.
  Avšak toto není ani zdaleka současný stav ekonomiky EU, která vyrtrvale roste už osmým rokem, v ĆR už pátým rokem, a tempo růstu je neustále kladné číslo.

  Krátká URL:
 • Návštěvník - XYZ

  Bože, kde jste toho pošuka vyhrabali? Tady je sranda. To je Izmír, nebo Kazimír? Možná Honimír.
  Ví prd, ale silně tomu věří. Není on socialista?

 • Návštěvník - Izmir

  V odpovědi na: Návštěvník - XYZ

  Je to pane opět přesně naopak.
  Nejde o víru, ale o vědění o znalosti!
  Jestliže vy si pletete RYCHLOST a ZRYCHLENÍ, tak to právě vy se pohybujete v oblasti víry a jen věříte blábolům, které vám navykládají rádoby ekonomové, kteří nic nevědí a ničemu nerozumí.
  Aniž si to pak uvědomujete, stáváte se objektem řízení těch, kteří úmyslně vypouštějí informace o krachující ekonomice, aby zachvátili moc z rukou těch, kteří jsou nyní u moci a nechtějí ty manipulující pustit k veslu. O tom to celé je, ale vy jste tak konceptuálně negramotný, že to nejste schopen pochopit.

 • Návštěvník - *

  Pilot Ole Veiby vyhozen ze Škoda Motorsport, jezdil závody WRC2. Protože na svém instagramu zveřejnil fotku z neveřejného jednání firmy Škoda Auto. Graf v pozadí fotografie ukazoval očekávaný prudký propad provozního zisku firmy v příštích dvou letech. Z loňských 1,6 miliard eur by mohl klesnout až na polovinu. Navíc fotografie zachytila i tou dobou utajovaného nástupce Škody Rapid.
  Talentovaného Oleho naštěstí hned vzal Citroen. :-D
  https://www.instagram.com/ocveiby/?hl=en

  Předmětná šokující fotka je zde:
  https://byznys.ihned.cz/c1-66264770-talentovany-zavodnik-musel-skoncit-ve-skoda-motorsport-na-instagramu-sdilel-grafy-ukazujici-ocekavany-propad-provozniho-zisku-automobilky

 • Návštěvník - *

  V odpovědi na: Návštěvník - *

  https://img.ihned.cz/attachment.php/770/72219770/G7pHtyJUeIOLh9zMkcSRl1dFDbq5N3Ax/Ole-Christian-Veiby-spy-foto-nastupce-skoda-rapid.jpg

 • Návštěvník - Izmir

  V odpovědi na: Návštěvník - *

  Když se podíváte na levou stranu fotografie, tak tam je vidět, že firma predikuje stále vyšší obraty. Pokud toto nekopíruje provozní zisk, pak to znamená jediné, že plánují nějakou větší investici, která zisk jednorázově sníží. Rozhodně bych v tom nehledal nějaký důkaz, že Śkoda očekává krizi. :)
  V TvN dnes uvedli, že česká ekonomika si má na konci roku připsat 3% růstu HDP. To rozhodně není krize, ale naopak hezký výsledek, zcela podle plánů a záměrů, kdy jednak ČNB plánovitě ochladila trh s nemovitostmi a také část HDP ukrajuje nižší zahraniční saldo, protože podniky investují do zahraniščních technologií a tyto importy snižují zahraniční saldo, které se přímo přičítá do HDP.
  Saldo = export mínus import
  Pokud jsou vyšší importy a to prokazatelně jsou, tak je nižší saldo a tedy i nižší HDP.
  Toto všechno ukazuje na velmi zdravé ekonomické prostředí v ČR a vysokou stabilitu.