To, co čeká Evropu v příštím období může být horší než Armagedon a samozřejmě ECB to vědět musí. Dnes si ukažme v základních obrysech, co nás čeká a není vyhnutí. Zda jim to dochází i v Bruselu těžko říct, ale německá vláda už jednání vede.

Dle reakcí Merkelové však zatím bezúspěšně a asi po příští návštěvě Merkelové u Trumpa budeme vědět víc.

 

O co jde? (Každý si můžete dohledat, takže hoax či rasismus lze lehce vyloučit)

USA absorbují výrobky celého světa a každý je nadšený, jak tam vyváží. Obamova administrativa si hleděla stupidních nesmyslů od trans záchodků po ženy, nejlépe černé ve všech funkcích, ale zda na to mají mozečky už nikdo nepátral. Navíc totálně podlehl Pentagonu a toto vše bylo neuvěřitelně velkou dírou do rozpočtu. Takže dnešní dluh USA není obrovský, ale přímo astronomický. Když nastoupil americký prezident Barack Obama do prezidentského úřadu, byl státní dluh USA na úrovni 10,63 bilionu USD. K 31. srpnu 2016  už tento dluh byl 19,51 bilionu dolarů. Na konci období překročil 20 bilionů dolarů. Tempo je neudržitelné a Donald Trump to samozřejmě ví a všem to v den vítězství oficiálně oznámil.

 

 

Nyní si ukažme, co nás čeká (Německo a následně Českou republiku)

Lze snadno zjistit, a asi to i každý ví, že největší vývoz od nás jde do Německa. Už méně lidí však ví, kolik vývozu Německa směřuje do USA. "Podstatné zhoršení amerického ekonomického klimatu by se dotklo přes 1,5 milionu pracovních míst v Německu a téměř 200 miliard eur (5,4 bilionu Kč) přímých zahraničních investic ze strany německých firem ve Spojených státech," uvedl v tiskové zprávě Gabriel Felbermayr z mnichovského institutu. Utrpět by podle něj mohl především automobilový, strojírenský a farmaceutický sektor. Německo loni do Spojených států vyvezlo zboží za celkem 103 miliard eur (2,8 bilionu Kč), opačným směrem putovalo zboží za 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč).

A nyní si promítněte, kolik je u nás výrobků mimo počítačů a služeb s tím spojených (vlastně i to přebírá Čína jako tablety apod.) z USA? A výrobky, které sem jdou, nejsou součástí vlády, ale zatímco některé superbohaté americké firmy mají skutečně velké zisky, daní například v Irsku. (Můžete dohledat třeba Apple, což není malinká firmička). A nyní to hlavní: USA zbývají pouze dvě možnosti, jinak se zhroutí. Donutí vrátit výrobu do USA a hlavně danit v USA. To se nás, České republiky netýká. Ale ta druhá část ano a je dramatická:

Vláda Donalda Trumpa už odmítá dovážet všechno zboží, za které platí tištěním dolarů (kvantitativním uvolňováním), což už přestává fungovat, ale vyrovnáním dovozu a vývozu, neboli z Německa snížení dovozu a současně zvýšením vývozu na základě "Adama Smitha a Bohatství národů, kdy směna se uskuteční, když výhody mají obě strany" a nikoliv když jedna prodělává.

A to se nás sakra týká: pokud Donald Trump toto prosadí (musí, aby se USA nezhroutily), vývoz Německa do USA se sníží až o 30%. Děsivé číslo, protože by to byla větší krize pro Evropu než v roce 2008! Jedním z kroků, které by podle Trumpa přispěly k vyrovnání bilance, je i možnost zavedení vysokých cel na část dováženého zboží.

 

 

A my jsme ve dvojích kleštích

Na Rusko je obchod tlumen politicky, neboli zločin zločinů, kdy údajně je Putin v každém wc, a USA už dále nemohou absorbovat zboží z celého světa. Arabské státy nám zakazují stále víc (jenom Gabal a další cvoci dělali vše pro to, abychom v Sýrii neměli ani naší excelentní velvyslankyni, byť to Zeman zatím obhájil) a co nám zbývá? Řidiči kamionů, kteří jezdí sem a tam. Je to chmurná vyhlídka. Nebezpečná vyhlídka. A v okamžiku, kde systém Evropské unie dosáhl podvázání ekonomika jednotlivých států RVHP, musíme se připravit na ekonomické drama, kde žádný jasnovidec natož politik neví, jak se s tím vyrovnat.

 

Vše závisí na jednáních, ale vzhledem k tomu, že nikdo neví, co s tím mimo války celní nebo skutečné, měli bychom se na nejhorší připravit. A místo házení klacků pod nohy všem českým podnikatelům naopak otevřít všechny směry ekonomické spolupráce a "vykašlat" se na výhrůžky Bruselu. Ten nás vede do propasti a hloubku zatím neznáme. Může však být obrovská!