Všichni politici nejen v Evropě lomí rukama, protože prý Erdogan prokázal, co je zač a kam tlačí Turecko. Faktem však je, že některé výroky a některé politické poučky se velice těžko  desinterpretují a přes vysvětlovací experty, které si demokratický svět najímá, stále méně lidí názvosloví rozumí.

 

V čem je záhada?

Zatímco například referendum o setrvání v Evropské unii by bylo možné jen přes demokratické mrtvoly zastánců EU, což je dle názvosloví a dnešního "pojmosloví" ta správná demokracie, turecký prezident tím, že se ptal lidu, své totalitní ambice posunul ještě výš. A světoví experti politologové hlásají, že nyní bude vládnout Erdogan jako američtí prezidenti i s pomocí dekretů, a že si dokonce referendem odhlasoval stejný systém jako v USA či Francii.

Je otázkou, co si máme myslet a jak si jejich zoufalé lomení rukama spojené s hýkáním v pravidelných intervalech vyložit. Pokud totiž Erdogan přechází k americkému systému, jsou pouze dvě možnosti: buď to hýkání mediální demokratické sféry je hrané, nebo je v USA totalita a my jsme jenom pěšáci, které lze jedním tlačítkem a pípnutím do Pentagonu rozmáčknout jak hmyz.

Není na čase podívat se pravdě do očí?