Myslíte, že se jedná o vtip, či mystifikaci? Nikoliv. Kult ohně znaly zaniklé kultury a uměly s ním i zacházet. A Karel May mnohé využil.

 

Už dávné kultury věděly

V Austrálii byly ještě před pár dny šílené požáry a obrovské sucho. Včera australské město Sydney zasáhly nejintenzivnější srážky za poslední tři dekády. Déšť způsobil záplavy a chaos v dopravě, tisíce lidí musely opustit své domovy. Bez elektřiny zůstalo asi 100 tisíc domácností. Déšť ale pomohl uhasit dva z největších lesních požárů, které sužovaly Nový Jižní Wales v uplynulých měsících, informuje BBC. Státní meteorologická agentura uvedla, že za poslední čtyři dny napadlo 391,6 milimetrů srážek. Varování kvůli bouřlivému počasí platí pro celé pobřeží Nového Jižního Walesu, který je nejlidnatějším australským státem.

Víte o tom, že Mayové, Aztékové a Sumerové věděli, že oheň je posvátný i jako "výrobce vody"? Karel May byl nadaný student, uměl číst latinsky, francouzsky, anglicky a samozřejmě německy. A tak, ač jeho příběhy jsou sny z prostředí, které nepoznal, záhadným způsobem tam dostal některé životní zkušenosti dávných předků a které teprve nyní opět odhalujeme. Dnešní pologramotní rychlostudenti čtou (když už) příběh, ale bohužel jejich pologramotnost jim neumožňuje pochopit, že autoři mnoha knih do nich vkládali statě, které mnohým lidem dávaly poznání. Dnes jsou VŠ méně vzdělaní, než dřívější vyučení. Bohužel. Ale umí mlátit do klávesnice počítače.

 

Kdo četl Vinnetoua, narazil ve třetím díle na zločince - stekameny v poušti Llano Estacado.

Zounds!“ zahromoval si Sans-ear od plic, sotva mě uviděl. „Co se to tam vpředu děje? Říkal jsem si, to snad vypuklo zemětřesení, a teď koukám – nezačal nakonec od toho žáru hořet písek?!“

„Co vás vede, písek! Kaktusy! Celé kaktusové pole hoří – vidíte? Před chvílí jsem to zapálil.“

„Charley – pro boha živého – vy jste se kupříkladu zbláznil!“ Mark Jorrocks projevoval nejupřímnější obavy o mou duševní rovnováhu. „Co to provádíte, co jste to udělal?“

„Nic zvláštního. Snažím se přivolat déšť.“

Déšť?! Zatím je od toho ohně kupříkladu jen ještě větší vedro!“

„Ale potom!“ řekl jsem s důrazem.

„Co potom?“

„Přijde hromobití, a hlavně takový liják, že na nás nezůstane nitka suchá!“

„Úpal!“ zabědoval Mark Jorrocks. „Chytil jste úpal!“

„Ale kdepak!“ Zaháněl jsem jeho obavy teď už s úsměvem. „Jen se podívejte – všímáte si, jak se tam stahují páry? Za chvíli se z nich vytvoří mrak a pak začnou lítat hromy a blesky a doufejme i nějaká ta kapka!“

 

 Pokud se podíváte do Evropy, i ona byla rok a půl rozpálená, suchá. Nyní se střídají vichřice a každou chvíli prší. A přesto podvodníci s deštěm vyžadují další miliardy "z dešťovky" a ministerstvo štědře rozdává. Naši dávní předkové věděli, že na zalití je třeba zásobník, tak dávali pod okapy sudy, plechové vany. Jim na to stačil selský rozum. Dnes se na to studuje. 

Dnešní mladá generace nechodí v pátek do školy, zakazuje jíst maso, prdět a klimatický panel navrhuje, že za sta miliard to za nás vyřeší. Jsou přece studovaní. Vlastně mají razitka, že chodili do školy a za miliardy to dokáží. Pouze selský rozum někde cestou potratili.

 

Možná by "pátkoví demonstranti" za klimatické ochlazení měli začít opět pořádně studovat a číst a mnohé by pochopili. I když: jejich smyslem je vše vygooglovat a pak jít na mejdan a tvrdit, že je to budoucí elita. Piráti přece vždy byli blbí a zlato si nakradli, tak k čemu škola?

 

 Související

Žádné globální oteplování neexistuje, pouze lokální, hlavně evropské

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • *

  Správná trefa. Pevné částiče kouře fungují jako kondenzační jádra a po požáru začne pršet, to je stará zkušenost. Ale to neomlouvá pyromanské zrůdy, kteří zapálili 10 milionů hektarů Austrálie (ekvivalent 40 % Británie) a upálili miliardu australských živočichů, i chráněných koalů! Tyto katastrofické megaohně ještě zhoršily hromadné vymírání druhů, které nyní probíhá a je způsobené člověkem (industrializace, přelidnění. znečištění životního prostředí).
  https://www.wwf.org.uk/sites/default/files/styles/content_slide_image/public/2020-01/RSwwfau_13565.jpg

 • *

  Malá potvora Gréta si hnusně "ohřívala svoji politickou polívčičku" na australských megapožárech, přesněji Sorosovu polívčičku. To byl vrchol hyenismu!
  „Ani takovéto katastrofy jako by nevyvolávaly žádnou politickou akci. Jak je to možné? Protože se pořád zdráháme pochopit spojení mezi klimatickou krizí a častějším extrémním počasím i přírodními pohromami, jako jsou požáry v Austrálii. To se musí změnit,“ napsala na adresu politiků aktivistka Greta Thunbergová 4. ledna 2020.
  https://www.facebook.com/gretathunbergsweden/posts/1025091597858660
  Australský premiér Scott Morrison odmítl výzvy Grety k omezení těžby uhlí v Austrálii, která je největším exportérem této suroviny na světě. V těžbě uhlí zaujímá Austrálie 3. místo za Čínou a USA. Morrison ale jakoukoli spojitost mezi požáry a klimatickými změnami rezolutně popírá. „Nezrušíme pracovní místa tisíců Australanů tím, že se vzdáme tradičních průmyslových odvětví,” řekl Morrison televizní stanici Channel Seven. „Nepřistoupíme na lehkomyslné požadavky, které by poškodily ekonomiku,” dodal australský premiér.
  Gréta ostrouhala! Australský premiér zásadně odmítl rady tohoto dítěte (28.12.2019)
  https://ceskoaktualne.cz/2019/12/zpravy-ze-sveta/greta-ostrouhala-australsky-premier-zasadne-odmitl-rady-tohoto-ditete/

 • Uhlíková daň

  Imperialistická najatá loutka Greta Thunbergová a její klimatická stávka nechrání přírodu a životní prostředí. Nikdy neřekla ani slovo proti největšímu znečišťovateli planety, špinavé dílně imperialistů Číně a v Číně jsou samé uhelné elektrárny, Čína má velké zdroje uhlí. Vše, co se v Číně vyrábí, je z elektřiny z uhelných elektráren. Proč Greta nedělá protiuhlíkovou agendu v Číně?

  Cílem je vytvořit v Evropě prostředí pro uhlíkovou daň, zvýšit daňové břemeno pracujícím a zničit ekonomiku a energetiku Evropy. Je to Sorosova válka proti Evropě a Evropanům.

  Uhlíková daň již byla předložena ve Francii 2018 (Macron) a v Německu 2019 (Merkelová). Také v Česku v roce 2012 prosazoval Kalousek (TOP09) uhlíkovou daň.

  KOMENTÁŘ JANY KUNŠTEKOVÉ: Němci zabrání konci světa v podobě oxidu uhličitého? Pokračování Macronovy politiky v Německu prostřednictvím Grety Thunberg (12.08.2019)
  Vlna mediálního zájmu o Gretu Thunberg a její stávku za klima vytvořila v německé politice prostředí pro předložení zákona o uhlíkové dani. Zdraží tak palivo, elektřina a topení. Je neuvěřitelné, že se to stalo pár týdnů poté, kdy prezident Emmanuel Macron musel ve Francii pod tlakem demonstrací Žlutých vest odložit stejně zaměřenou daňovou reformu. Ještě horší je, že s příchodem Ursuly von der Leyen do čela Evropské komise se protiuhlíková agenda stala součástí politiky celé EU.
  V květnu 2018 předložil tehdy nový francouzský prezident Emmanuel Macron parlamentu balíček daňových změn. Kromě snížení daní u lidí s nejvyššími příjmy obsahoval i návrhy na dodatečné zdanění pohonných hmot a vytápění. Cestou zdražení paliv se většina obyčejných lidí měla složit na daňové úlevy pro nejbohatší Francouze. Část výnosu „zelených daní“ jako přirážka ke spotřební dani z paliv, stejně jako část výnosu z pokut vybíraných pomocí tisíců nových radarů po snížení maximální povolené rychlosti, měla být podle důvodové zprávy k daňové reformě použita na dotování nových ekologických technologií. Vládní záměr počítal zejména s podporou fotovoltaických elektráren a elektromobilů. Ještě během projednávání zákona sestavilo trio aktivistů Jacline Mouraudouvá, Priscila Ludoská a Eric Drouet na vládě nezávislý tým ekonomů, který předložil analýzu dopadů připravovaných změn daní na běžné obyvatelstvo. Závěry výpočtů byly výrazně odlišné od čísel, které prezentoval prezident. Podle vlády je běžný Francouz celkově v peněžence neměl vůbec pocítit. Podle disentních přepočtů měl vládní balíček zvýšit životní náklady pracujících Francouzů průměrně o více než 250 Eur měsíčně. Po zveřejnění analýzy na webu britského deníku Guardian – ve Francii z počátku žádné velké noviny nenašly odvahu k publikování materiálu – se v zemi galského kohouta zformovalo hnutí Žluté vesty.
  Prezident Macron podepsal zákon, jimž parlament odložil účinnost daňové reformy v pátek 29. února 2019. Tou dobou se už hlavní zájem sdělovacích prostředků přesouval od francouzských Žlutých vest ke švédské záškolačce Gretě Thunberg. Patnáctiletá dívka za zájmu všech hlavních médií v Evropě vyhlásila na pátek 15. března 2019 školní stávku za klima. Sama chodila od srpna 2018 každý pátek místo školy stávkovat vsedě před budovou švédského parlamentu Rigsdagu. Dlouho si jí nikdo nevšímal. Jako mávnutím kouzelného proutku se březnu 2019 stalo středem zájmu televizních kamer nezletilé děvče, které žádá změny právních předpisů s cílem omezit spalování fosilních paliv. Jen pár dnů poté, kdy musel ve Francii ustoupit protestujícím prezident, který chtěl zákonem zavést přesně to, o co usiluje mladá švédská zelená aktivistka. Ve skutečnosti nešlo o žádné mávnutí proutkem.
  Podle listu Svenska Dagbladet akci Školní stávka za klima vymyslel a zorganizoval švédský aktivista Bo Thorén z organizace Fossil Free Dalsland. Podle vzoru USA, kde děti po střelbě ve škole v Parklandu na Floridě vyšly do stávky proti zbraním. Gréta byla na akci najata, protože jako jediná z dětských aktivistů byla ochotna do toho jít. Thorén a jeho Fossil Free Dalsland akci rozjeli loni v létě, kdy ve Francii začínaly první demonstrace proti Macronově zelené daňové reformě. Přes Fossil Free Dalsland finančně podpořila zájem o Gretu Thunbergovou i Nadace Open society Fund maďarského miliardáře a měnového spekulanta George Sorose.
  Mohutný zájem médií je však až dílem činorodé aktivity švédských organizátorů akciových investic do zelených technologií - Ingmara Rentzhoga a Davida Olssona. Jejich zásluhou vystřídala Greta Thunberg a její páteční stávka za klima na prvním místě zpravodajských relací sobotní protesty Žlutých vest proti zdražování.
  Pomohly k tomu peníze a inzertní vliv energetických gigantů jako ABB v řadě západoevropských televizních stanic. Zájem diváků se podařilo přesměrovat od zdražování k tématu ekologie. V době volební kampaně do Evropského parlamentu německé televize s nadsázkou vysílaly pouze dva typy pořadů: tradiční německé krimiseriály a dokumenty o změně klimatu. Případně diskuse na stejné téma. Ať v květnu Němec přepínal z ZDF na ARD nebo RTL, všude na něj vyskočily zprávy o blížícím se konci světa v podobě oxidu uhličitého. Greta Thunberg a slova „změna klimatu“, tedy „Klimawandel“, se v německých televizích objevovala častěji než slova „Lenin“ a „socialismus“ v Československé televizi v 70. letech.
  Vláda kancléřky Angely Merkelové (CDU) předložila v srpnu 2019 návrh zákona o uhlíkové dani. Podle návrhu, který má v září 2019 začít projednávat Bundestag, by továrny a elektrárny měly zpočátku za vypuštění 1 tuny CO2 platit 35 eur. Oxid uhličitý by však měl být přepočítán i do motorových paliv. Podle vládního návrhu by od příštího roku měla v důsledku nově daně vzrůst cena nafty o 11 eurocentů za litr (asi 3 Kč). Zemní plyn by měl v případě schválení zákona v SRN zdražit zhruba o 1 eurocent za kilowatthodinu. Do roku 2030 by však daň za tunu CO2 měla podle vládního návrhu vystoupat až na 180 eur. Což by znamenalo, že Němci zaplatí za litr nafty či benzinu o 57 eurocentů více, v přepočtu o 15 Kč. Z výtěžku uhlíkové daně by měla být podporována výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů. Zelení, kteří jsou v SRN v opozici, navíc navrhují dotovat částkou 100 Eur měsíčně dobíjení baterií elektromobilů.
  V principu jde o totéž, co navrhoval ve Francii prezident Emmanuel Macron. A co musel pod tlakem Žlutých vest v letos únoru odložit. Na podzim uvidíme, co na to německé Žluté vesty. Sama jsem zvědavá, jestli se Němce, jako největší motoristický národ v Evropě, podařilo díky mediální masáži „oblbnout“ Gretou.
  https://prima.iprima.cz/komentare/komentar-jany-kunstekove-nemci-zabrani-konci-sveta-v-podobe-oxidu-uhliciteho-pokracovani

  Poručíme větru, slunci a uhlík s jádrem narveme do popelnic, narveme do popelnic… (12. 8. 2019)
  Německo zvažuje uhlíkovou daň. Má Němce přimět k tomu, aby nespalovali fosil a místo aut se spalovacím motorem si konečně pořídili elektromobily (anebo aspoň elektrokola). Plán na uhlíkovou daň, který předložila vládě ministryně životního prostředí, sociální demokratka Svenja Schulzová, by měl dalekosáhlé důsledky nejen v Německu, ale také v Česku, 17. spolkové zemi zakousnuté mezi Bavorskem a Saskem. Našinci to může vzdáleně připomenout uhlíkovou daň, kterou před sedmi lety prosazoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09). Cílem bylo dostat do státní pokladny víc peněz, podojit spotřebitele, byť náklady na povolenky platí v cenách energií. Kalouskův návrh počítal s tím, že se dodatečné zdaní zemní plyn pro domácnosti a zvýší daně na uhlí a topné oleje, a to na výši odpovídající 15 eurům za tunu CO₂. Ztroskotal však ve Sněmovně.
  https://www.penize.cz/inflace/408935-zdanime-vas-az-zezelenate

  Kalousek chtěl zalátat rozpočet uhlíkovou daní. Narazil u VV i opozice
  https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/1189637-kalousek-chtel-zalatat-rozpocet-uhlikovou-dani-narazil-u-vv-i-opozice

 • My ze IV. B.

  Na jedné straně nám mládež jezdí na brigády, uzavírá závazky a studuje, na druhé straně nám fetuje, veksluje a neučí se. Greta se neučí, stromky nesází a koal se asi štítí.
  [img]https://pbs.twimg.com/media/ENeA4ByXUAIZbvU?format=jpg[/img]

 • Bezte uz s tim hnusnym nemocnym skretem

  do p.dele! Je to nemocne indoktrinovane dite. Ti co ho financuji vyuzivaji zmekcilost spolecnosti, kterou nam naockovali od 2. svetove valky, soucit se vsim a s kazdym a politickou korektnosti.
  Bez nich by tenhle parchant nemel sanci, kazdy by se mu vysmal. V OSN nadava a urazi diplomaty z celeho sveta a oni mu za to tleskaji! Kdo ji tam nechal mluvit, jak je mozne, ze takovy nemocny hystericky spratek tam muze kecat o sve nenavisti pred plenem?
  Ano, je to mozne, jak vidime. Centralne rizena media, politici i diplomate ji to dovolili, nikdo neprotestoval, jenom Trump ji tam vubec nevenoval pozornost. Meli jste videt ten jeji nenavistny vyraz v tom jejim blbem ksichte!
  Prestante o ni psat a kdyz tak pravdu, o jejim sponzoringu, o jejich bohatych rodicich, o politicich, kteri ji podporuji! Jinak prokazeme, ze jsme pouhym stadem manipulovanych ovcanu, se kterym mohou bohaci a jejich poskoci grazlove vsude u moci manipulovat, jak se jim zlibi.

Nejnovější články