Zetor v úpadku, plyn opět drtí podniky, a Francie s Británií ekonomicky ke dnu

25.05.2024 10:48 1886 zhlédnutí
Autor článku
Petr Pokorný

Už chápete, proč Česká republika, Británie a Francie si strašně přejí přes Ukrajinu válku? A USA už se dluhem vymkly všem logikám a ukazatelům.

V čele válečného šílenství je poprvé Česká republika, která byla vždy obětí Německa, Francie...

Je to jen náhoda?

Nejprůmyslovější stát světa Česká republika jde ke dnu. Firmy propouští, nepostavíme kvalitně už vůbec nic, natož jaderné elektrárny, či přehrady, no prostě jdeme ke dnu. Vzdělání hrůza, ale učíme 99 pohlaví.  Díky dvouprocentní vládě, kterou hlídá policie, armáda a US ARMY s americkou ambasádou, a která  zruinovala celou naší zem. Ale pěstičku války proti Rusku má pár vypatlaců z vlády jak jaderná velmoc. A nyní trochu dat.

Díky šílencům ve vládě máme možná 25% nezaměstnanost. Nikdo už ani neví. A jak je možné, že se udává oficiálně tak malé číslo? Vláda vymyslela milion pracovních míst, které nikdo nepotřebuje, k ničemu nejsou, děti studují obory, které jsou nesmyslné, ale lékaře, zdravotní sestry, zubaře, kvalitní inženýry a vědce už náš stát odepsal.

Máme milion politologů, politických geografů, humanitních univerzit se studenty tupějšími než dřívější pomocné školy, a obrovskou klaku tupců, závislých na dotacích a loajálních k Bruselu.

 

Náš stát se stal světovým vzorem demence, nevzdělanosti a zaostalosti. A raketového zadlužování.

A další hrůzy armáda tupců snad ani neregistruje!

Spotová cena plynu v Evropě letos poprvé přesáhla 400 dolarů za tisíc metrů krychlových.

Ve čtvrtek odpoledne kotace denního kontraktu na hlavní obchodní platformě regionu, centru TTF, dosáhly 402 USD. To je maximální hodnota za posledních 164 dní – od poloviny prosince loňského roku. Od začátku měsíce je průměrná cena 341 USD, v dubnu byla průměrná cena 325 USD.

plyn5.2024 5b1d1

Cena plynu vyskočila po oznámení rakouské společnosti OMV o krocích jisté „velké evropské energetické společnosti“ k zadržování plateb od rakouského kupce společnosti Gazprom Export. Nepřijetí plateb na účty Gazpromu podle ruských zákonů povede k automatickému ukončení dodávek. Velikost kontraktu OMV je asi 6 miliard metrů krychlových m za rok.

Dalšími faktory růstu cen jsou nízká výroba větrných elektráren v Evropě na pozadí sezóny klimatizace v plném proudu; opravy na důlních polích v Norsku.

Evropské ceny podporuje i poptávka po plynu v Asii. Asijská prémie – převis ceny kontraktů na dodávky LNG do asijsko-pacifického regionu nad evropskými kotacemi – je 23 %, což je téměř dvakrát více než v květnu.

Traktor Zetor (ne)jede

Jeden podnik za druhým propouští. A vždy jsou to firmy, kde odchází kvalifikované pracovní síly a stávají se z nich nádeníci, poskokové v montovnách, řidiči a další nekvalifikované práce. Na to stačí ukrajinské vzdělání, které zde zavádí šílená dvouprocentní vláda za pomoci Bruselu a USA. Nebo Německa.

Česká republika v dalších datech, o kterých se skoro mlčí

 

Rostou potíže se splácením spotřebitelských úvěrů, lidé dluží téměř 30 miliard Kč Objem úvěrů na bydlení dosáhl na konci prvního čtvrtletí roku 2024 celkové výše 2,78 bilionu Kč, čímž se meziročně zvýšil o 5,4 %. Krátkodobé úvěry, které jsou určeny na spotřebu (tedy nikoli na bydlení), nyní činí 577 miliard Kč. Právě v této kategorii úvěrů roste problém, protože objem nesplácených dluhů se meziročně zvýšil o 6,2 % na 29,94 miliardy Kč. Celkové zadlužení obyvatelstva evidované v Bankovním a Nebankovním registru klientských informací činilo 3,36 bilionu Kč a meziročně vzrostlo o 5,6 %.

 Zetor propustí polovinu zaměstnanců. Kdysi slavný výrobce traktorů končí s výrobou v Brně

Zetor loni na podzim oznámil, že v Brně ukončí výrobu vlastních motorů a převodovek, zůstane vývoj, marketing, obchod a sestavování traktorů pro Evropu a USA. Změna výroby je naplánovaná od roku 2025.

Bloomberg: Británie čelí nejtěžší finanční výzvě za posledních 70 let

 Spojené království nyní čelí finančnímu problému, který je nejhorší než od 50. let minulého století. Toto hodnocení poskytl ředitel Institutu pro fiskální studia (IFS) Paul Johnson. Zdravotnictví je zoufalé. Veřejné služby se potýkají s problémy, daně jsou na historicky vysokých úrovních a obě strany jsou omezeny svými konkrétními sliby snížit dluh,“ řekl Johnson pro Bloomberg . Dodal, že finanční situace Británie je nyní nejobtížnější za posledních 70 let. Země má přitom podle experta jen tři možnosti, jak tento problém vyřešit: buď snížit výdaje, nebo zvýšit daně na 80leté maximum, nebo výrazně zvýšit dluh. Nejlepším řešením by byla otevřená debata o těchto možnostech, ale politici „se zdráhají říct, kterou z těchto možností by zvolili“.

Mimořádné volby budou dramatické!

 Francie se hroutí

Veřejné finance a státní rozpočet

Poměr veřejného dluhu k HDP činil na konci roku 2023 110,6 % – třetí nejvyšší v EU po Řecku a Itálii. Ještě pesimističtější je Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), podle které se HDP Francie v letošním roce zvýší pouze o 0,6 procenta. Vloni růst francouzské ekonomiky zpomalil na 0,9 procenta z předloňských 2,5 procenta.

 V těchto datech se dá číst jako v otevřené knize. V čele války se usadila sběř z České republiky, raketově zadlužovaná. Hned za ní Británie a Francie s Macronem, která hecuje Polsko. A šíleně předlužené USA, jejichž dluh už je astronomický a nesplatitelný, pouze zbrojovky si mastí kapsy.

Už je čtenářům jasné, o čem ta šílená válka a výroba zbraní zvýšená na 200% je? A nemusíte mít prestižní vzdělání, stačí seský rozum. Jediná strana PRO je proti, a má na to program, jak vyvést naší zem z války. Takže se pro české vůdce stala toxickou. Ve skutečnosti je toxická naše vláda a zralá na vězení. 

 

Informace o autorovi Petr Pokorný