Skupina BRICS se 1.1.2024 rozrůstá o pět zemí z Afriky a Blízkého východu. Zájem o vstup deklarovalo dalších 30 zemí.
BRICS přitahuje stále více příznivců a podobně smýšlejících lidí.
Potvrdil to ruský prezident V.V. Putin 1. ledna ve svém projevu k zahájení ruského předsednictví v rostoucím celosvětovém uskupení BRICS.
Skupina rozvíjejících se zemí BRICS se ode dneška rozrůstá o pět nových členských států z Afriky a Blízkého východu. Počet členů skupiny se tak zdvojnásobuje na deset států.
Vedle stávajících členů Indie, Číny, Jihoafrické republiky, Ruska a Brazílie začínají v BRICS působit i Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Írán, Egypt a Etiopie.
"Rusko se těší na plodnou společnou práci se všemi státy zapojenými do okruhu BRICS – státy, které sdílejí základní principy, na nichž jsou založeny aktivity uskupení," řekl Putin.
Jmenoval mezi nimi suverénní rovnost, respekt k volbě cesty rozvoje každé země s přihlédnutím k zájmům partnerů, multipolární světový řád, spravedlivé ekonomické vztahy a kolektivní odpověď na naléhavé problémy moderního světa.
V.V. Putin formuloval m o t t o ruského předsednictví BRICS v roce 2024 –
"Posílení mnohostrannosti pro spravedlivý globální rozvoj a bezpečnost" a současně deklaroval otevřenost společenství vůči ostatním zemím.
Prezident poznamenal, že Rusko bude usilovat o posílení role tohoto sdružení v mezinárodním měnovém a finančním systému.
Moskva bude navíc pokračovat ve snaze o spolupráci se členy skupiny v politice, bezpečnosti, ekonomice a financích a také kultuře.
Dodejme, že pozvánku pro vstup do skupiny od Nového roku dostala i zadlužená Argentina, která nakonec příchodem nově instalovaného prezidenta členství odmítla.
Rozšířením o pět států vliv skupiny podle německé stanice Deutsche Welle vzroste. Skupina vznikla v roce 2009. Analytici v ní viděli sdružení států takzvaného globálního Jihu.
Mnohé země vnímají BRICS jako alternativu zavedeným mezinárodním institucím, kde mají silné slovo západní státy.
Před rozšířením skupina sdružovala státy, v nichž žije na 40 %obyvatelstva světa. V zemích, o které se sdružení rozšířilo, žije zhruba 360 milionů lidí.
Skupina BRICS založí fond na podporu a stabilizaci svých měn a vloží do něj 100 miliard dolarů. Na summitu G20 to již v září oznámil ruský prezident V.V. Putin. Fond má zasahovat proti destabilizaci měn členských zemí. |
V minulých letech na trhy velkých rozvojových ekonomik proudily levné dolary, což byl důsledek extrémně uvolněné měnové politiky americké centrální banky (FED) a snahy investorů dosahovat co nejvyšších výnosů.
"Naším hlavním úkolem je navrátit světovou ekonomiku ke stabilnímu a vyváženému růstu. Tento úkol bohužel stále není splněn," řekl tehdy Putin. Podle něj stále přetrvávají systémová rizika, z nichž se ´může zrodit nová akutní krize´.
Zdroj
(Fxstreet cz/skupina-brics-zalozi-fond-na-podporu-men.html)