Jihoafrická republika obviňuje Izrael z porušení Úmluvy OSN o genocidě z roku 1948, která byla vytvořena po holocaustu.
Izrael čelí obvinění, že vystavuje Palestince v Gaze genocidním činům, protože Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) ve čtvrtek zahájil slyšení o případu genocidy v Jižní Africe.
Uprostřed izraelské probíhající tříměsíční války v Gaze bylo zabito více než 23 000 Palestinců, většinou žen a dětí, řekli právníci nejvyššímu soudu OSN. Většina z 2,3 milionu obyvatel Gazy byla vysídlena a izraelská blokáda, která výrazně omezuje potraviny, palivo a léky, způsobila podle OSN humanitární „katastrofu“.
Slyšíte to hrobové ticho od české vlády, Lipavského, Dominika Haška a dalších, když Izrael masakruje v Palestině tisíce dětských tělíček? Takže tato dětská tělíčka se mohou zmasakrovat, protože jsou nějaký odpad a hnůj a nikoliv kvalitní, prozápadní? To je šílené! |
Případ Jihoafrické republiky v Haagu tvrdí, že Izrael porušil úmluvu o genocidě z roku 1948, která byla zavedena po holocaustu a která nařizuje všem zemím zabránit opakování takových zločinů. Předložila soudu 84stránkový dokument s podrobnostmi o skutcích, které podle něj představují genocidu v Gaze.
Adila Hassim, právnička zastupující Jižní Afriku, řekla ICJ, že Izrael porušil článek II Úmluvy o genocidě, která zahrnovala „masové zabíjení“ Palestinců v Gaze.
"Izrael rozmístil 6 000 bomb týdně... Nikdo není ušetřen." Dokonce ani novorozenci. Šéfové OSN to popsali jako hřbitov pro děti,“ řekla. |
"Nic nezastaví utrpení, kromě příkazu tohoto soudu," dodala. Jihoafrická republika požadovala, aby ICJ nařídil Izraeli pozastavit vojenskou kampaň.
ICJ, nazývaný také Světový soud, je nejvyšším právním orgánem OSN, který může rozhodovat o otázkách mezi členskými státy.
Alanna O'Malley, profesorka OSN a mezinárodních dějin, řekla Al-Džazíře, že případ Jižní Afriky je „historický“.
"Z použití různých článků Úmluvy o genocidě ze strany jihoafrického právního týmu vidíme způsoby, jak strukturálně předloží tento případ," řekla před soudem v Haagu a označila jej za "extrémně přesvědčivý".
Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa řekl, že jeho národ stíhá případ toho, co nazývá „pokračujícím vyvražďováním lidu Gazy“.
Izrael bude na obvinění ze strany Jihoafrické republiky reagovat v pátek.
"Genocidní záměr"
Tembeka Ngcukaitobi, další právník z Jižní Afriky, se zabýval otázkou „genocidního záměru“ Izraele proti Palestincům v Gaze, což je obvykle nejobtížnější věc, kterou lze v případě tohoto druhu dokázat.
"Izraelští političtí vůdci, vojenští velitelé a osoby zastávající oficiální funkce systematicky a explicitně deklarují svůj genocidní záměr," řekl.
"Tato prohlášení pak opakují vojáci na místě v Gaze, když se zabývají ničením Palestinců a fyzické infrastruktury Gazy."
Ngcukaitobi upozornil soud na komentáře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua z 28. října 2023, v němž naléhal na pozemní jednotky připravující se ke vstupu do Gazy, aby si „ vzpomněly na to, co vám Amalek udělal “.
"To se týká biblického příkazu od Boha Saulovi k odvetnému zničení celé skupiny lidí," řekl právník.
"Důkazy o genocidním záměru jsou nejen mrazivé, ale jsou také zdrcující a nevyvratitelné," dodal.
Izrael odmítl obvinění z genocidy jako nepodložená, prezident Isaac Herzog označil případ za „absurdní“ a prohlásil, že představuje „krevní pomluvu“.
Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Lior Haiat ve čtvrtek označil případ za „pokrytectví“ a obvinil Jihoafrickou republiku z toho, že je „právní rukou“ Hamásu.
'Stop genocidě'
Obyvatelka Gazy Aya Daloul uvedla, že doufá v příznivé rozhodnutí a že ICJ pomůže „zastavit izraelskou genocidu na Palestincích“.
„Válka musí skončit. Musíme se vrátit domů a žít ve svobodě a míru,“ řekla Al-Džazíře.
Mimo ICJ se sešlo velké množství demonstrantů , aby vyjádřili solidaritu s Palestinci a vyzvali k ukončení izraelské války, přičemž lidé drželi palestinské vlajky a občas skandovali: „Stop, stop genocidě“, „Všichni jsme Palestinci“ a „Bojkotujte Izrael“ “.
"Jsem tady, protože prostě nemůžeme každý den asistovat této genocidě na sociálních sítích a nic nedělat," řekl Kim Wouters, demonstrant, který přicestoval z Bruselu. |
Mezitím Jihoafričané pociťují „velkou hrdost“ na právní kroky, které jejich země podnikla, řekla Fahmida Millerová z Al-Džazíry z Pretorie.
"To, co se děje v Gaze, velmi hluboce rezonuje s mnoha Jihoafričany kvůli jejich vlastní historii apartheidu, podmaňování, útlaku, institucionalizovaného rasismu a výzvám, které Jihoafričané museli překonat," řekla.