Aby Rusové vyhodili do povětří přehradu Kakhovka, museli by přemístit tuny výbušnin pomocí člunů nebo podvodního zařízení, umístit výbušniny na hráz směrem k nádrži a spustit masivní explozi.
Z videa zveřejněného ukrajinskou vládou to vypadá, že k výbuchům došlo pod čarou ponoru.

Když byl vyhozen most přes Krymský Kerčský průliv, došlo k výbuchu náklaďáku na most a pokusu odstřelit nosné pilíře mostu pomocí podvodního vozidla. Hlavní mostní pilíř nespadl, což znamená, že výbušná síla z podvodní exploze nebyla dostatečná k provedení práce. Most nebyl bombardován letadly, klouzavými bombami ani raketami.
Existuje jen málo zbraní, pokud vůbec nějaké, které by mohly prolomit hráz. Navíc je nepravděpodobné, že by velká bomba mohla způsobit takové škody, jaké vidíme na videu.
Nutno podotknout, že v květnu a červnu Ukrajinci stříleli na přehradu raketami a dělostřeleckými granáty. Tvrdí se, že tyto útoky způsobily některé trhliny v přehradě.
Zelenskij možná trochu prozradil hru o přehradě, když řekl, že jde o vnitřní práci. Myslel tím Rusy – a skutečně existuje precedens: Stalinovy síly bombardovaly v roce 1941 tehdy třetí největší přehradu světa na téže řece, aby se pokusily zpomalit německý postup přes Ukrajinu.

Ale je těžké pochopit, co mohli Rusové očekávat, že tentokrát získají. A je pozoruhodné, že jednou z prvních zpráv, které se objevily po výbuchu přehrady Kakhovka, je, že Ukrajinci poslali desítky člunů, aby vyzvedly personál z ostrovů po proudu od přehrady, které byly zaplaveny vodou.
Uspořádání takové záchrany tak rychle naznačuje, že tyto záchranné prostředky byly připraveny a připraveny k akci – a Ukrajinci skutečně říkají, že byli připraveni právě na takovou možnost.
Kdo měl motiv?
Motiv lze přisoudit Ukrajincům: Vyhodit přehradu do povětří, aby se snížila hladina proti proudu a umožnilo jim tam snadněji překročit řeku při útočných operacích. Většina vody v Chersonské provincii totiž skončila na ruské straně, takže Ukrajinci chránili své křídlo a město Cherson. V ofenzivě však Ukrajinci utrpěli těžké ztráty; potřebují více pracovních sil
V oblasti Chersonu je řada ukrajinských brigád, které nyní díky výbuchu přehrady, který donutí Rusy rozmístit se dále, aby se vyhnuli povodním, mohou být přesunuty do útočné operace v oblasti Novodoněck/Vreme Kvaka, kde ukrajinské straně se rozvíjí ofenzíva.
Mezi jednotky, které by mohly být přesunuty z Chersonu, patří 21., 22., 117. a 118. mechanizovaná brigáda a 41. a 38. námořní brigáda – celkem asi 30 000 vojáků. Ty představují polovinu z 12 brigád, které byly vyzbrojeny Západem a vycvičeny USA a NATO pro ofenzívu.
Ať už je aktuální rozsah ruského nasazení tváří v tvář ukrajinské ofenzivě jakýkoli, Rusové budou muset posílit, pokud se do bitvy přesune 30 000 ukrajinských vojáků.
My ne, říkají Rusové
Rusové zase tvrdí, že přehradu neodstřelili a neměli k tomu žádný důvod.
Vědí, že naražení přehrady by mohlo způsobit vážné problémy jaderné elektrárně Záporoží, která potřebuje velké množství chladicí vody. Tato elektrárna je největší v Evropě a je pod kontrolou Ruska. Stále není jasné, zda je elektrárna nadále bezpečná.
Protržení přehrady také ohrožovalo obranná díla Rusů v oblastech, které drží poblíž řeky pod přehradou, tedy území, které se Ukrajina snaží získat zpět.
Ruský zpravodajský zdroj Sputnik Global zveřejnil dlouhý článek ve formě „ověření faktů “, že přehradu zasáhli Ukrajinci.
Rusové se bezpochyby cítili nuceni zatlačit zpět, protože západní tisk spolkl Zelenského tvrzení, že to udělalo Rusko, a toto tvrzení se objevilo v titulku prakticky ve všech telegrafních službách a hlavních novinách. Po počátečním množství článků obviňujících Rusko, noviny jako New York Post říkají, že Putin se snaží zničit jadernou elektrárnu Záporoží.
Je těžké věřit, jak výbuch přehrady prospívá Rusku.
Je pravda, že ukrajinští vojáci z malých ostrůvků v řece museli odejít, ale až voda opadne, vrátí se.
Jediným zdánlivě nečekaným výsledkem je, že byla zničena horní část přehrady. Spodní část je stále na místě, což znamená, že ne všechna voda v nádrži za přehradou unikne a způsobí další záplavy. Je možné, že to bylo plánováno tak, aby t o fungovalo, ale odpálení tun výbušnin není dobrý způsob, jak otestovat takovou inženýrskou hypotézu.

Na jedné straně může být ještě dost vody na péči o jadernou elektrárnu a většina ruských opevnění pravděpodobně přežila. Rusové neřekli nic jiného.
Získání úplného účetnictví bude nějakou dobu trvat, pokud nějaké dostaneme. Stále nemáme žádný důkaz pro plynovod Nord Stream, (nyní jsou indicie na Polsko) ani pro most přes Kerčský průliv na Krymu.
Pokud za tím byla myšlenka způsobit velkou jadernou havárii, za kterou by mohli Rusové, je to nehorázný čin, který ohrožuje Ukrajinu a Evropu, možná celý svět.
Pokud to udělala Ukrajina, jednali na vlastní pěst nebo dostali povolení zvenčí? Pokud to bylo Rusko, pak by měl někdo přijít s argumenty podporující tento návrh.
Kanadský premiér Trudeau v Kyjevě v sobotu řekl, že zřícení přehrady bylo „přímým důsledkem ruské války“, ale přímo Moskvu neobviňoval. Náhoda?