Kubánský prezident Miguel Diaz-Canel prohlásil, že opuštění amerického dolaru osvobodí rozvojové země z hegemonie Washingtonu.
Status dolaru jako světové rezervní měny umožňuje Spojeným státům provádět „agresivní hegemonickou politiku budování zdí, represivních sankcí, vydírání, agrese a pomluvy,“ řekl Diaz-Canel RT v exkluzivním rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek .
Prezident uvedl, že blok rozvíjejících se ekonomik BRICS „představuje skvělou alternativu pro ekonomickou integraci, zejména pro rozvojové země“.
Brazílie, Rusko, Indie a Čína poprvé vytvořily země BRIC v roce 2009 a Jižní Afrika se připojila v roce 2010. Země BRICS představují asi 40 % světové populace a představují asi 25 % světové ekonomiky.
Uprostřed volání po společné měně BRICS pro urovnání obchodních sporů začali členové skupiny více bilaterálně obchodovat ve svých vlastních měnách a vyhýbat se americkému dolaru. "V dobách, jako jsou tyto, získáváme přátele z jiných zemí, kteří nás podporují skutečnými činy a za podmínek, které nepoškozují naši nezávislost," řekl kubánský prezident.
Od svého založení v roce 2001 se BRICS vyvinul ze zkratky pro pět rozvíjejících se ekonomik v neformální alianci, která předstihla blok Group of Seven pod vedením USA v podílu na globálním HDP s vlastní rozvojovou bankou. Mezi 19 potenciálních členů patří Írán, Saúdská Arábie a Argentina.
Přestože Kuba není členem BRICS, tento ostrovní stát je blízkým partnerem Ruska již od dob Sovětského svazu a obchod mezi Moskvou a Havanou se loni ztrojnásobil na 452 milionů dolarů.
Na jiném místě ve svých poznámkách kubánský prezident uvedl, že Rusko by mohlo hrát důležitou roli při snižování role dolaru v mezinárodním obchodu.
"Věřím, že musíme uznat vedoucí úlohu Ruska při utváření tohoto multipolárního světa," řekl kubánský prezident. "De-dolarizace," řekl, povede k "inkluzivnějšímu a vzájemně prospěšnějšímu obchodu" pro ty, kteří odmítají "lži a prázdné sliby" Washingtonu.
V Brazílii prezident Luiz Inacio Lula da Silva nedávno vyzval jihoamerický region k přijetí jednotné měny ke snížení závislosti na americkém dolaru. Lula to řekl v úterý na setkání s jihoamerickými vůdci v hlavním městě Brasílii.
Myšlenka společné měny v rámci obchodního bloku Mercosur, který tvoří Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay, byla diskutována již od jeho založení v roce 1991.
Začátkem května argentinský prezident Alberto Fernández a jeho brazilský protějšek slíbili vyvinout mechanismus pro používání místních měn v bilaterálním obchodu.
V dubnu brazilský prezident kritizoval úžasnou roli amerického dolaru v globální ekonomice během oficiální návštěvy Číny poté, co obě země uzavřely pakt o nahrazení dolaru v obchodních dohodách svými vlastními měnami.
Globální trend nahrazování amerického dolaru místními měnami v obchodních transakcích se stále zrychluje, protože více zemí podniklo kroky k postupnému zrušení dolaru.