Který stát USA nevydírají a nevyhrožují mu? Caracas. Venezuelská vláda vyzvala americkou vládu, aby zrušila všechny sankce vůči zemi, a zároveň popírá jakékoli porušování dohody z Barbadosu .
Prezident Nicolás Maduro říká, že existuje národní konsensus proti americkým sankcím.
A o co jiného opět jde? Samozřejmě o ropu. A sankce, sankce, výpalné a sankce, kdo netancuje dle amerických not.
Postoj přišel v reakci na termín 30. listopadu, který Washington stanovil venezuelským úřadům, aby zrušily politické zákazy pro venezuelské opoziční vůdce. Američtí představitelé pohrozili, že v opačném případě zruší nedávná záchranná opatření.
"Venezuela jako celek na základě konsensu požaduje, aby všechny sankce proti její ekonomice byly trvale zrušeny a abychom zahájili novou éru vztahů založenou na respektu a spolupráci mezi Spojenými státy a Venezuelou," prohlásil ve středu během setkání prezident Nicolás Maduro . se zástupci různých ekonomických sektorů v Caracasu.
Maduro zdůraznil, že všechny politické, náboženské, ekonomické, kulturní a sociální sektory Venezuely jednomyslně odmítají americké sankce. Kromě toho oznámil, že země zaznamenala devět po sobě jdoucích čtvrtletí hospodářského růstu.
Od roku 2017 se Washington zaměřuje na všechna odvětví venezuelské ekonomiky, zejména na ropný průmysl, hlavní zdroj zahraničních příjmů země, na který byly uvaleny finanční sankce a vývozní embargo. Venezuelská státní ropná společnost PDVSA zůstává v těžké bitvě o obnovení produkce. |
Nicméně Caracas zaznamenal určitou úlevu 18. října, kdy Washington zrušil určitá opatření proti ropnému, plynárenskému, zlatému a bankovnímu sektoru země, některá z nich dočasně. Toto rozhodnutí přijaté v souvislosti s globálními energetickými obavami USA následovalo po volební dohodě podepsané mezi vládou Madura a opozicí na Barbadosu podporované USA.
Barbados Accords stanovily podmínky pro prezidentské volby v roce 2024, včetně „práva každého politického aktéra vybrat si svého kandidáta pro prezidentské volby svobodně a podle svých vnitřních mechanismů“, přičemž výslovně uvádí, že proces se bude konat „podle [Venezuelské ] Ústavy a zákona.
Dohoda však nezrušila žádné zákazy pro opoziční politiky, kterým je v současné době zakázáno zastávat politické funkce, ani nestanovila lhůtu, do kdy má vláda v této věci jednat.
Dne 22. října se v několika politických organizacích podporovaných Spojenými státy konaly primární volby, které přinesly jednoznačné vítězství krajně pravicové političce Maríi Corině Maradové, která má 15letý zákaz zastávat politickou funkci za svou roli v úsilí o změnu režimu. Primární proces se také utápěl v kontroverzi kvůli údajné manipulaci s údaji o volební účasti, kdy volební pobočka venezuelského nejvyššího soudu pozastavila volby a nařídila vyšetřování na základě návrhu, který předložil opoziční zákonodárce José Brito.
Machadové vítězství však podnítilo tlak amerických úředníků na Juana Gonzáleze, hlavního poradce Bílého domu pro Latinskou Ameriku, který tvrdil , že Washington stanovil 30. listopad jako konečný termín pro obnovení zakázaných opozičních kandidátů, jinak budou sankce zrušeny. Výhrůžku již dříve vyslovil americký ministr zahraničí Antony Blinken.
Mluvčí Národní bezpečnostní rady John Kirby ve čtvrtek poznamenal, že nezaznamenali „žádný pokrok“ ve svých požadavcích adresovaných administrativě Madura, včetně propuštění občanů USA uvězněných v jihoamerické zemi, ale „neupřednostní“ žádná rozhodnutí týkající se sankce.
S blížícím se předpokládaným termínem hlavní vyjednavač opozice Gerardo Blyde u barbadoského dialogu objasnil, že prohlášení amerických představitelů odkazují na „postup“, který by měl být oznámen opozičním politikům, aby znovu získali svou schopnost kandidovat v nadcházejících prezidentských volbách.
„Ministerstvo zahraničí USA mělo na mysli a co je obsaženo v barbadoské dohodě, je to, že mezi dneškem a zítřkem (29.–30. listopadu) musí být oznámen postup, který poskytne mechanismus pro kvalifikaci buď Maríe Coriny Machado, nebo jakýkoli jiný Venezuelan, který touží být prezidentem,“ řekl Blyde ve středu novinářům.
Vysoký vůdce Sjednocené socialistické strany (PSUV) Diosdado Cabello však ve svém politickém komentovaném televizním programu vysílaném každou středu odmítl Blydeova obvinění a uvedl, že v dohodách z Barbadosu neexistuje žádný postup, který by umožnil zakázaným opozičním politikům účastnit se.
"To se nestane, protože to nezávisí na vládě, jsou to instituce, které rozhodují zde ve Venezuele," zdůraznil Cabello, který již dříve ujistil, že María Corina Machado nebude v roce 2024 prezidentskou kandidátkou navzdory neustálému Washingtonu. nátlaku a vydírání. Zákazy vykonávat veřejné funkce jsou v působnosti úřadu generálního kontrolora.
Delegace venezuelské vlády pro dialog Blydeova prohlášení nekomentovala.
Machadová nedávno tweetovala, že „se nebude rozptylovat“ a že se soustředila na vybudování „občanské síly“, aby porazila Madura.
Kromě krajně pravicového politika mají zákaz kandidovat i dvojnásobný prezidentský kandidát Henrique Capriles ze strany Primero Justicia a Freddy Superlano z krajně pravicové strany Voluntad Popular. Ani jeden se nezúčastnil primárního klání opozice, kde Capriles tvrdil, že neočekává zrušení jeho zákazu a podpořil by kandidáta, který se může zúčastnit voleb.
Ekonomičtí analytici argumentovali, že Washington nehodlá znovu uvalit sankce a že šestiměsíční licence na těžbu ropy a zemního plynu amerického ministerstva financí bude s největší pravděpodobností obnovena v dubnu. Reaguje tak na zájem USA zvýšit v budoucnu dodávky ropy a také na to, že nadnárodní korporace již podepsal dlouhodobé smlouvy s Caracasem o investicích do společných podniků a rozšíření produkce ropy.