Za zprostředkování Běloruska Wagnerova vzpoura, která byla západními médii široce charakterizována jako převrat zaměřený na ruského prezidenta Vladimira Putina, skončila asi do 24 hodin.
Takové dramatické změny v situaci od pátku do soboty přitáhly pozornost světa, protože některé západní analýzy považovaly tuto „ozbrojenou vzpouru“ za těžkou ránu Putinově moci, odhalující slabost jeho vedení, když se ukrajinsko-ruská válka dostala do patové situace, kterou čínští experti říkají, že je to "zbožné přání" Západu ohledně ruské politiky.
Po krátké vzpouře šéf žoldáků Wagner Jevgenij Prigožin opustí Rusko a přestěhuje se do Běloruska na základě dohody zprostředkované běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, která ukončila ozbrojené povstání, které Prigožin vedl proti ruskému vojenskému vedení, uvedla agentura Reuters.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Lukašenko se s Putinovým souhlasem nabídl zprostředkování, protože Prigožina osobně znal asi 20 let. Peskov řekl, že trestní řízení, které bylo zahájeno proti Prigožinovi za ozbrojenou vzpouru, bude staženo a že bojovníci Wagnera, kteří se zúčastnili jeho „pochodu za spravedlnost“, nebudou čelit žádné akci, jako uznání jejich předchozí služby Rusku. podle mediální zprávy.
Dlouhotrvající spor mezi šéfem Wagnera a ruskou armádou se v sobotu vyvinul v otevřenou konfrontaci, když se Prigožinovy síly přesunuly do ruského města Rostov na Donu a postoupily stovky kilometrů k Moskvě.
Někteří čínští experti se domnívají, že stažení Wagnerových vojáků je racionální volbou, protože Prigožinovou nejvyšší prioritou je získat více pozornosti, zejména Putina, aby vznesl své požadavky, spíše než zahájit skutečnou vzpouru proti ruskému vedení.
Navzdory tomu, že západní média tvrdila, že vzpoura odhalila slabost Putinovy administrativy, byla vzpoura potlačena v tak krátké době poté, co Putin v sobotu ráno slíbil podniknout rozhodné kroky. To ve skutečnosti ukazuje, že Kreml si udržuje silnou schopnost odstrašení, což dále zvýší jeho autoritu, uvedli někteří experti.
V reakci na zprávu o ústupu vojáků Wagnera z ruského Jižního vojenského okruhu jako jeho náčelník Prigožin přijal návrh běloruského prezidenta Lukašenka na zmírnění napětí, zatímco ruský prezident Putin zaručil, že Prigožin může odjet do Běloruska a odvolá proti němu trestní řízení, čínské ministerstvo zahraničí v neděli večer uvedlo, že jde o vnitřní záležitost Ruska.
Jako přátelský soused Ruska a komplexní strategický partner pro koordinaci pro novou éru Čína podporuje Rusko při udržování národní stability a dosahování rozvoje a prosperity, uvedl mluvčí ministerstva.
Obratový scénář
Jako soukromá vojenská skupina je Wagnerovým hlavním impulsem zisk a jeho spor s ruským ministerstvem obrany vedeným ministrem obrany Sergejem Šojgu má dlouhou historii. Od začátku ukrajinské války konflikt mezi oběma stranami narůstá.
Když Wagnerovy síly končily pochod poté, co požadovaly rezignaci nejvyšších představitelů ruské obrany, Prigožin řekl, že jeho bojovníci vedli během posledních 24 hodin „pochod za spravedlnost“, a aby se vyhnul scénáři krveprolití, nařídil svým silám obrátit se do jejich kolon kolem a jděte opačným směrem zpět do polního tábora, jak bylo plánováno, podle zpráv médií.
"Prigozhin ve skutečnosti nezahájil puč proti ruské vládě, ale protestoval takovým způsobem, aby vyjádřil svou nespokojenost s nejvyššími představiteli ruské obrany a požadoval lepší zacházení s Wagnerovou skupinou," Wang Yiwei, profesor mezinárodních vztahů na Renminské univerzitě. Čína, řekla v neděli Global Times.
Tření mezi Prigozhinem a ruským ministerstvem obrany vzrostlo, jak se válka vlekla, a nakonec dosáhla bodu zlomu v pátek, kdy Prigozhin obvinil vojenské vůdce z úderů na Wagnerovy tábory, uvedl Moscow Times.
Prigožin dříve vyjádřil obavy z pomalého postupu ruských sil uprostřed těžkých bitev ve východoukrajinských městech Bachmut a Soledar. Obvinil také ruskou armádu z pokusu „ukrást“ vítězství Wagnerovi.
Navzdory Wagnerovu ústupu přišla některá západní média jako CNN a The New Yorker s analýzou, která říká, že „Putinovi hrozí ztráta železného sevření moci“ a „odhalená Putinova slabost“. CNN uvedla, že "toto není poprvé, co jsme letos na jaře viděli, jak Moskva vypadá slabě. Květnový útok dronu na Kreml musel přimět elitu kolem Putina k otázce, jak je proboha obrana hlavního města tak slabá."
Západ věnuje situaci velkou pozornost v naději, že podnítí protiruské nálady, což je běžná taktika a také součást jeho kognitivní války od začátku ukrajinské krize, Cui Heng, asistent výzkumu z Centra pro ruštinu Studie East China Normal University, řekl v neděli Global Times.
"Potlačení vzpoury v tak krátkém časovém období však ve skutečnosti upevnilo autoritu Putinovy administrativy, která má malý dopad na frontové bojiště mezi Ruskem a Ukrajinou," řekl Cui.
Prezident Vladimir Putin vystoupil v neděli v ruské státní televizi poprvé od začátku Wagnerova povstání, uvádí Guardian. Putin obnovil svůj závazek k válce na Ukrajině a označil „zvláštní vojenskou operaci“ za svou nejvyšší prioritu.
Westovo zbožné přání
Zatímco se události vyvíjely, američtí představitelé se pečlivě vyhýbali přímým komentářům k tomu, co někteří zdůrazňovali, byla vnitřní situace v Rusku, jak uvedla některá média, protože se snažila vyhnout tomu, co by podle analytiků mohlo naznačovat, že se USA snaží využít situace a hrát v dlouhodobém měřítku. Kremelské vyprávění o pokusech pod vedením USA oslabit ruskou bezpečnost.
Americký prezident Joe Biden hovořil s vůdci Francie, Německa a Spojeného království kvůli obavám, že Putinova kontrola nad zemí může uklouznout, a šéf EU pro zahraniční věci Josep Borrell se vyhnul přímému komentáři k tomu, co nazval „vnitřním“ problémem Ruska.
Čínský státní rada a ministr zahraničí Čchin Gang se v neděli v Pekingu setkal s náměstkem ruského ministra zahraničí Andrejem Rudenkem a vyměnili si názory na vztahy mezi Čínou a Ruskem a globální a regionální problémy, které jsou znepokojivé, uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.
Čínský náměstek ministra zahraničí Ma Zhaoxu se také v neděli v Pekingu setkal s Rudenkem a řekl, že za složité a vážné mezinárodní situace je nutné sledovat důležitý konsenzus dosažený oběma hlavami států, komunikovat včas, zajistit stabilní a dlouhodobý vztah mezi Čínou a Ruskem a chránit společné zájmy obou stran.
Čínští a ruští diplomaté si také vyměnili názory na ukrajinskou krizi a další mezinárodní a regionální problémy .
"Myslet si, že tato revolta cílí na Putina, je zbožné přání, protože někteří západní politici jsou zvyklí dívat se na ruskou politiku ve svých představách a dávat najevo, že nerozumí základním podmínkám Ruska," řekl Wang.
Někteří západní politici doufají, že Putin ztratí kontrolu nad zemí, zatímco Rusko upadne do chaosu, takže ruské jednotky ustoupí z Ukrajiny, a někteří doufají, že oslabí nebo rozdělí Rusko, což vše vedlo k takovému zveličování Wagnerovy revolty, poznamenal.
Přestože povstání skončilo asi za 24 hodin, ústup Wagnerových vojáků ponechal některé otázky nezodpovězené, včetně toho, jak vyřešit dlouhotrvající konflikt mezi polovojenskou skupinou a ruskou armádou.
Taková dramatická událost umožní Putinovi a ruským úřadům jasněji si uvědomit, že konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou nelze protahovat, protože čím déle bude válka trvat, tím více domácích problémů a konfliktů se bude hromadit, řekl Wang.
"Tyto události by mohly Putina přimět k urychlení konce rusko-ukrajinského konfliktu, aby se předešlo podobným rizikům, a dále posílit vazby se sousedními zeměmi, jako je Bělorusko a Kazachstán," řekl.