Poslední hodiny obrovský odpor proti USA a západním kolonizátorům, které naoko Afričany chránili a přitom udržují status quo, aby se zvyšoval prodej zbraní silně graduje. Takže poslední několik hodin stará aktualita:
Doslovný překlad článku několik hodin starého: Mluvčí nigerské junty řekl, že americký tón byl blahosklonný a ohrožoval suverenitu Nigeru!
Niger přerušuje vojenskou spolupráci s USA
Pozastavení následuje po dřívějším kroku, při kterém tisíce francouzských vojáků opustily západoafrický národ.
Pakt umožnil americkému vojenskému personálu a civilnímu obrannému personálu operovat z Nigeru, který hraje ústřední roli v operacích americké armády v africkém regionu Sahel a je domovem velké letecké základny.
Rozhodnutí, které bylo oznámeno v sobotu, přišlo poté, co vysocí američtí představitelé - v čele s náměstkyní ministra zahraničí pro africké záležitosti Molly Phee a šéfem amerického velení pro Afriku generálem Michaelem Langleym - navštívili západoafrickou zemi začátkem tohoto týdne, aby projednali demokratický přechod .
Abdramane v místní televizi řekl, že americká delegace nedodržela diplomatický protokol a že Niger nebyl informován o složení delegace, datu jejího příjezdu ani programu.
"Niger lituje úmyslu americké delegace upřít suverénnímu nigerijskému lidu právo vybrat si své partnery a typy partnerství, které jim mohou skutečně pomoci v boji proti terorismu," řekl Abdramane.
Podle zprávy Bílého domu pro Kongres měla americká armáda v prosinci v Nigeru asi 650 zaměstnanců. Americká armáda provozuje hlavní leteckou základnu v nigerském městě Agadez, asi 920 km (572 mil) od hlavního města Niamey, a využívá ji pro pilotované i bezpilotní průzkumné lety a další operace.
Bezpilotní základna známá jako Air Base 201 poblíž Agadez byla postavena za cenu více než 100 milionů dolarů. Od roku 2018 se základna používá k zaměřování bojovníků ISIL (ISIS) a Jama'at Nusrat al-Islam wal Muslimeen (JNIM), odnože al-Káidy, v oblasti Sahelu.
"Obrovská rána pro USA"
Ve zprávách z Washingtonu, DC, korespondent Al-Džazíry Shihab Rattansi uvedl, že tento krok je „obrovská rána pro USA“.
„Niger je centrem amerických operací v západní a severní Africe, zejména na jeho letecké základně 201, nejdražším stavebním projektu, jaký kdy vláda USA provedla. Je tu pro válku proti teroristickým operacím, ale ve skutečnosti je tu také pro projekci velmocí proti zemím jako Rusko a Čína." |
Loni v říjnu Washington oficiálně označil vojenské převzetí moci za převrat. V prosinci však nejvyšší americký vyslanec pro Afriku Phee řekl, že USA jsou ochotny obnovit pomocné a bezpečnostní vazby, pokud Niger splní určité podmínky.
Armáda uvedla, že delegace obvinila Niger z partnerství s Ruskem a Íránem na „tajných“ dohodách, což vláda popírá. Úředníci také uvedli, že USA „pohrozily“ akcí proti Nigeru, pokud Niamey nepřeruší vztahy s oběma zeměmi.
Vojenská vláda „rázně odsuzuje blahosklonný postoj doprovázený hrozbou odvety od šéfa americké delegace vůči nigerijské vládě a lidu“, dodal mluvčí Abdramane.
Americký představitel, který pod podmínkou anonymity pro tiskovou agenturu Reuters uvedl, že úředníci vedli začátkem tohoto týdne v Niamey „upřímné diskuse“ o trajektorii nigerské vládnoucí vojenské rady – známé pod francouzskými iniciálami CNSP.
"Jsme v kontaktu s CNSP a poskytneme další aktualizace, jak bude zaručeno," dodal úředník.
Niger je pod vojenskou nadvládou od července 2023, kdy elitní strážní jednotka vedená generálem Abdourahamane Tchianim zadržela prezidenta Mohameda Bazouma a prohlásila Tchianského vládcem.
Stejně jako vojenští vládci v sousedním Mali a Burkině Faso, Niger také vykopl francouzské a další evropské síly. Mali i Burkina Faso se obrátily se žádostí o podporu na Rusko.
Související
Z Nigeru vyrazily už i vojsko USA. Seznam se vysmíval: sdílejte, než to smažou...