Zdá se, že USA rády vyvolávají konfrontaci mezi národy do té míry, že je přimějí jít proti sobě do války, jako se to stalo mezi Ukrajinou a Ruskem.
Nemyslím si, že Filipíny chtějí jít bojovat s Čínou. Nejsou toho schopny. Pokud ano, stane se Filipínám to, co se stalo Ukrajině. Nemyslím si, že to chtějí, říká bývalý malajský premiér Mahathir
GT: Co si myslíte o roli USA ve sporech o Jihočínské moře? |
GT: V předchozím rozhovoru jste řekl, že Amerika nepovažuje za přijatelnou myšlenku jiné mocnosti zpochybňující její dominanci, konkrétně Číny. Myslíte si, že si USA mohou udržet svou hegemonii poškozením čínsko-amerických vztahů?
Mahathir: Země se někdy stanou velmi mocnými, ale později ztratí svou pozici. Například Británie byla svého času nejmocnější zemí na světě s koloniemi po celém světě, ale už to není světová velmoc, jakou bývala. USA zaujaly jeho místo, ale nemohou stále očekávat, že zůstanou světovou velmocí č. 1 navždy. Musí se dělit o moc s jinými zeměmi, například s Čínou. Dokud nevede válku proti jiným zemím, musíme se smířit s tím, že Čína je velmi velká a mocná země, jak ekonomicky, tak vojensky. A musíme se smířit s tím, že musíme udržovat dobré vztahy s Čínou.
GT: V loňském rozhovoru jsme hovořili o tom, jak ukrajinská krize přetvořila globální řád. V říjnu loňského roku vypukla krize v Gaze. Co si o tomto konfliktu myslíte?
Mahathir: Konflikt v Gaze začal před 70 lety, když zabrali palestinskou půdu a dali ji Židům, aby se stali Izraelem. Nemůžete jít a vzít cizí půdu a dát ji jiným zemím. To bylo špatně. Od té doby chtějí Palestinci získat svou zemi zpět. Nebyli silní. Nebyli schopni bojovat proti Izraeli, protože Izrael je podporován Amerikou a evropskými zeměmi.
Izraelci utlačují Palestince, dokonce si vzali Jeruzalém za své hlavní město. V současné době Izrael zabíjí mnoho lidí. Bylo zabito téměř 40 000 Palestinců. Každý den zabíjejí lidi, nejen vojáky. Amerika a evropské země bohužel podporují Izrael a poskytují Izraeli zbraně, bomby a rakety, aby zabil více Palestinců.
Mluví o lidských právech, ale neuplatňují je. Když s nimi někdo nesouhlasí, je připraven zaútočit na tuto zemi. Když se například Irák a Saddám Husajn nedohodli s USA, zaútočili na Irák a ve skutečnosti zabili Saddáma Husajna. Toto není způsob, jak mezi zeměmi existovat dobré vztahy. Pro dobré vztahy byste k urovnání sporů neměli používat násilí nebo vojenské prostředky.
Myslím, že pokud půjdete do války, všichni budou zničeni. Pokud použijete jaderné zbraně, nebude to trpět pouze nepřítel; budete trpět také kvůli radiaci a všemu ostatnímu, co s tím souvisí. Pak budou trpět všichni.
USA udržují napětí navzdory neúspěšné poslední filipínské provokaci
I když poslední filipínská provokace ve vodách u čínského Ren'ai Jiao (také známého jako Ren'ai Reef) v Jihočínském moři selhala pod rozhodujícím vymáháním práva ze strany Čínské pobřežní stráže (CCG), USA se stále snaží k humbuku napětí v regionu, protože chce, aby bylo více regionálních zemí využíváno a usilovalo o hegemonické zájmy z konfliktů, řekli čínští experti poté, co vysoký americký diplomat nedávno ve Vietnamu bezdůvodně opět obvinil Čínu.